Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. 07. 2015, 10:33

V Bolívii šokovali pápeža. Dostal sošku Ukrižovaného na kosáku a kladive

Autorom sošky Krista ukrižovaného na kladive a kosáku je zavraždený kňaz. aptopix_bolivia_pope_south_america831195268175.jpg Niektorých predstaviteľov Katolíckej cirkvi pobúril dar, ktorý pápež vo štvrtok dostal od prezidenta Bolívie Eva Moralesa. Sošku ukrižovaného K...

V Bolívii šokovali pápeža. Dostal sošku Ukrižovaného na kosáku a kladive

Autorom sošky Krista ukrižovaného na kladive a kosáku je zavraždený kňaz.

Niektorých predstaviteľov Katolíckej cirkvi pobúril dar, ktorý pápež vo štvrtok dostal od prezidenta Bolívie Eva Moralesa. Sošku ukrižovaného Krista na kosáku a kladive František prijal so zmäteným výrazom a zodvihnutým obočím. Informovala o tom agentúra TASR.

Morales pri preberaní daru Františkovi vysvetľoval, že kríž vytvoril jezuita Luis Espinal. Kamerám sa však nepodarilo presne zachytiť pápežovu reakciu. Médiá vedú dohady, či povedal "Toto nie je správne" alebo "Nevedel som, že ...".

Podľa hovorcu Vatikánu Federica Lombardiho je oveľa pravdepodobnejšie, že pápež reagoval slovami, že nepozná pôvod tohto diela, než že by to bolo zlé. „Je to pravda. Je to niečo, čo vytvoril Espinal. Pápež o tom nevedel. Ja som o tom nevedel. Mnoho ľudí o tom nevedelo," povedal Lombardi vo štvrtok na mimoriadnom brífingu. Médiá vedú polemiku aj o tom, či pápež kríž odmietol a vrátil, alebo mu ho len zobrali z rúk, aby mu podali ďalšie dary.

Lombardi zároveň médiám vysvetlil, že Espinal bol veľmi kreatívny umelec a kríž vytvoril, ako vyjadrenie viery v nutnosť dialógu medzi všetkými Bolívijčanmi v čase veľkého politického napätia. "Nebolo to myslené ideologicky. Espinal nepodával 'marxistický výklad viery'," povedal Lombardi dodávajúc, že tento symbol by určite nepoložil v kostole na oltár.

Španielsky biskup José Ignacio Munilla tvrdí, že Moralesovo gesto je vrchol arogancie. „Je vrcholom arogancie manipulovať Boha na účely ateistických ideológií," napísal na Twitteri. Z manipulácie Moralesa obvinil aj teológ z Bostonského kolégia v Massachusetts. "Vyzerá to ako využívanie kríža na politickú agendu? Povedal by som, že odpoveď je pravdepodobne áno. Osobne to hodnotím ako zlý vkus a predovšetkým je manipulatívne prezentovať to Svätému Otcovi v situácii, keď je zrejmé, že o tom dopredu nevedel,” citoval Jamsa Bretzkeho The Guardian.

Morales si kritiku vyslúžil aj od bolívijských opozičných politikov. Obvinili ho z provokácie a zneužitia pápežovej návštevy na presadzovanie svojich protizápadných názorov.

Autor diela Luis Espinal bojoval v Bolívii za ľudské práva a demokraciu. Pápež František sa počas cesty z letiska zastavil na mieste, kde vrahovia nechali Espinalovo telo pohodené pri ceste, aby sa modlil. "Drahí bratia a sestry. Zastavil som sa tu všetkých vás pozdraviť, ale predovšetkým si spomenúť na nášho brata, obeť záujmov tých, ktorí nechceli, aby bojoval za slobodu Bolívie," povedal pápež prítomným.

Podľa Catholic News Agency niektorí považujú Espinala za mučeníka, ktorý žil evanjelium v rovnakom duchu, ako blahoslavený Oscar Romero, zatiaľ čo iní tvrdia, že bol komunista a príliš sa zapájal do politiky.

Monika Ostrovská

Foto: TASR/L'Osservatore Romano

 

Odporúčame

Pápež si doprial čaj z listov koky

Pápež si doprial čaj z listov koky

Obľúbený nápoj niektorých Juhoameričanov v minulosti ochutnali aj ďalší pápeži. mate.jpg Počas letu z Ekvádoru do Bolívie pápež František vypil čaj pripravený z listov koky, harmančeka a anízových semien. Nápoj mu mal pomôcť prekonať nevoľnosť súvisiacu s pobytom vo v...

Františkova encyklika vyjde aj v Braillovom písme pre nevidiacich

Františkova encyklika vyjde aj v Braillovom písme pre nevidiacich

Nová encyklika pápeža Františka Laudato si’ vyjde aj vo verzii pre nevidiacich. Na základe dohody medzi vatikánskym vydavateľstvom Libreria Editrice Vaticana a Apoštolským hnutím nevidiacich sa pripravuje jej vydanie v Braillovom písme. Prepis realizuje Braillovo centrum sv. Jakuba v Bologni. Centr...

V Banskej Bystrici sa stretli zasvätené panny

V Banskej Bystrici sa stretli zasvätené panny

Bohu zasvätené panny a kandidátky zo strednej a východnej Európy sa stretli v Kňazskom seminári sv. Františka Xaverského v Badíne. Zasvätenie troch panien v Žiline v roku 2012.Na štvordňové stretnutie prišli zasvätené panny zo Slovenska, Maďarska, Čiech, Nemecka a Ruska. Informovalo o tom Rádio Lume...