Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. 03. 2020, 08:55

Zomrel kňaz-revolucionár Ernesto Cardenal

Pápež František minulý rok z nikaragujského kňaza sňal trest suspenzie, ktorý naňho pre neposlušnosť uvalil pápež Ján Pavol II.
Zomrel kňaz-revolucionár Ernesto Cardenal

Foto – TASR/AP

Nikaragujský básnik, rímskokatolícky kňaz, teológ oslobodenia a aktivista Ernesto Cardenal, ktorý sa stal v tejto stredoamerickej krajine symbolom revolučnej poézie, zomrel v nedeľu vo veku 95 rokov.

Podľa tlačovej agentúry AP bol Cardenal, autor zbierok ako Epigramas či Hora 0, jedným z najvýznamnejších básnikov celej nikaragujskej histórie. Cardenala pred niekoľkými dňami hospitalizovali v nikaragujskej metropole Managua so srdcovými ťažkosťami.

Cardenal sa narodil do zámožnej rodiny v koloniálnom meste Granada a stal sa kňazom v Kolumbii. Neskôr sa začal intenzívne zaoberať ľavicovou teológiou oslobodenia, ktorá sa v 60. rokoch šírila po celej Latinskej Amerike. Hnutie bolo zamerané na starostlivosť o chudobných a pomoc utláčaným.


Keď v roku 1983 Ján Pavol II. pricestoval do Nikaraguy, so zdvihnutým prstom napomínal Ernesta Cardenala, aby skončil s politikou. Foto – TASR/AP

Na ostrovoch Solentiname v Nikaragujskom jazere založil Cardenal v roku 1966 komunitu roľníkov, básnikov a maliarov, ktorá predstavovala opozíciu voči diktatúre Anastasia Somozu, zvrhnutého v roku 1979 povstaleckými sandinistami.

K téme
Pápež vzal na milosť kňaza, ktorému Ján Pavol II. hrozil prstom Zdieľať

Cardenal aktívne podporoval revolúciu a slúžil ako minister kultúry počas prvej vlády Daniela Ortegu, za čo si vyslúžil kritiku vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., ktorý pevne presadzoval názor, že duchovní by nemali zastávať politický úrad.

Pápež, ktorý bol zásadne protikomunistický a staval sa proti niektorým častiam teológie oslobodenia, ho zbavil kňazstva, pričom tento stav trval až do minulého roka.

Cardenal počas života získal množstvo ocenení vrátane Ceny kráľovnej Sofie za poéziu (2012) a Mierovej ceny nemeckých kníhkupcov (1980).

Odporúčame