Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. marec 2020

Niektorí veriaci prichádzajú na omše aj napriek zákazu (+ video)

Nerešpektovanie zákazu verejných bohoslužieb sa objavilo v Taliansku aj na Slovensku.
Niektorí veriaci prichádzajú na omše aj napriek zákazu (+ video)

Ilustračné foto – TASR/AP

Polícia prešetruje prípad vo Farnosti sv. Michala v obci Michal nad Žitavou (okres Nové Zámky). Televízia JOJ informovala, že niekoľko veriacich prišlo na nedeľnú omšu, ktorú v kostole súkromne slúžil miestny kňaz. Ten sa k prípadu odmietol vyjadriť.

Hovorca Nitrianskej diecézy Tibor Ujlacký pre TV JOJ potvrdil, že kňaz zákaz verejných bohoslužieb dodržiava. „Pokiaľ sa v čase, keď kňaz slúži súkromnú svätú omšu, objaví nejaký veriaci, tak kňaz ho určite z kostola nevyženie. Ale apeloval by som na našich veriacich, aby rešpektovali, že sú to súkromné sväté omše, na ktoré neboli pozývaní,“ povedal hovorca Ujlacký.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková informovala, že vec je riešená ako správny delikt a bude odstúpená Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. „Policajná hliadka oznámenie preverila a zistila, že v čase súkromnej bohoslužby miestneho duchovného boli v kostole prítomné aj iné osoby. Všetci boli preto dôrazne upozornení, že takéto zhromaždenie je v tejto situácii neprípustné,“ uviedla policajná hovorkyňa.  

K podobnému prípadu došlo aj vo Farnosti sv. Františka z Assisi v meste Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 kilometrov od Ríma. Informovala o tom Catholic News Agency.

Na nedeľnej omši, ktorú kňaz streamoval na internete, bolo osobne prítomných asi 15 veriacich. Niektorí z nich sa nachádzali priamo v kostole, ďalší boli pred ním. Policajti do kostola vstúpili na konci omše po svätom prijímaní. Veriacich vyzvali, aby sa rozišli, keďže verejné zhromaždenia sú v krajine zakázané. Kňazovi následne povolili, aby omšu riadne dokončil.  

Taliansko je krajinou, ktorú nový koronavírus zasiahol v Európe najintenzívnejšie. V nedeľu miestne úrady hlásili takmer 25-tisíc nakazených a viac ako 1 800 mŕtvych. Medzi nimi je podľa Catholic News Agency aj sedem kňazov – šiesti z diecézy Bergamo a jeden z diecézy Cremona.

Inzercia

Odporúčame