Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. apríl 2020

Zomrel veľmajster Maltézskeho rádu Giacomo Dalla Torre

Dalla Torre po svojom nástupe do funkcie zaistil zmierenie so Svätou stolicou a v rámci rádu spustil proces reforiem.  
Zomrel veľmajster Maltézskeho rádu Giacomo Dalla Torre

Na snímke vpravo pápež František a vľavo 80. Veľmajster Zvrchovaného Maltézskeho rádu Fra' Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Foto – TASR/AP

Vo veku 75 rokov zomrel v noci na stredu veľmajster Maltézskeho rádu Giacomo Dalla Torre. Agentúra Reuters pripomína, že počas svojho pôsobenia Dalla Torre spustil reformy vo fungovaní rádu a urovnal napäté vzťahy s Vatikánom.

V poradí 80. veľmajster Zvrchovaného Maltézskeho rádu zomrel 29. apríla niekoľko minút po polnoci na následky nevyliečiteľnej choroby, ktorú mu diagnostikovali pred niekoľkými mesiacmi. TASR o tom informovalo v tlačovej správe veľvyslanectvo rádu v SR.

Až do zvolenia nového veľmajstra bude tento medzinárodný katolícky rád, ktorý má hlavné sídlo v Ríme, viesť tzv. hlavný komtúr 'Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas Boas.

Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto sa narodil 9. decembra 1944 v Ríme. Za člena Maltézskeho rádu bol prijatý v roku 1985 a v roku 1993 zložil večné sľuby.

V apríli 2017, po rezignácii predchádzajúceho veľmajstra Matthewa Festinga, bol zvolený za dočasného predstaveného rádu na obdobie jedného roka. Následne ho v máji 2018 zvolili za 80. princa a veľmajstra. Počas pôsobenia vo funkcii sa osobne zúčastňoval aj na charitatívnych akciách, napríklad pravidelne rozdával jedlo bezdomovcom na železničných staniciach v Ríme.

Inzercia

Veľmajstri Maltézskeho rádu zvyčajne zastávajú svoju funkciu doživotne. Odstúpenie predchádzajúceho veľmajstra, Brita Matthewa Festinga, pred troma rokmi, bolo prvým takýmto krokom za niekoľko storočí.

Dalla Torre po svojom nástupe do funkcie zaistil zmierenie so Svätou stolicou a v rámci rádu spustil proces reforiem.  

Suverénny rád Maltézskych rytierov, ktorý bol založený v 11. storočí v Jeruzaleme, sa v súčasnosti zaoberá prevažne charitatívnou činnosťou. Má približne 13 500 členov, 80 000 dobrovoľníkov a 42 000 zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich po celom svete.    

Ako samostatný subjekt medzinárodného práva má diplomatické vzťahy so 110 štátmi.

Odporúčame