Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. august 2015

Pápež sa nečakane modlil na hrobe svätého Pia X. Som jeho ctiteľ, povedal

František sa v deň liturgickej spomienky na svätého pápeža Pia X. prišiel bez ohlásenia pomodliť k jeho hrobu. Myslel som na všetkých katechétov, povedal prekvapenému kňazovi. František sa chodí súkromne modliť najmä do Baziliky Santa Maria Maggiore. Foto: TASR/AP V piatok skoro ráno sa kňaz Lucio ...

Pápež sa nečakane modlil na hrobe svätého Pia X. Som jeho ctiteľ, povedal

František sa v deň liturgickej spomienky na svätého pápeža Pia X. prišiel bez ohlásenia pomodliť k jeho hrobu. Myslel som na všetkých katechétov, povedal prekvapenému kňazovi.

František sa chodí súkromne modliť najmä do Baziliky Santa Maria Maggiore. Foto: TASR/AP

V piatok skoro ráno sa kňaz Lucio Bonora z vatikánskeho Štátneho sekretariátu ponáhľal do Baziliky sv. Petra. V kaplnke, kde je uložené telo Pia X., mal slúžiť rannú omšu. Práve na tento deň pripadala liturgická spomienka na svätého pápeža, ktorý viedol Katolícku cirkev v rokoch 1903 – 1914 a pochádzal zo severotalianskeho regiónu Treviso – práve tu sa narodil aj otec Lucio.

Keď vstúpil do Baziliky, zastavila ho usporiadateľská služba. „Pri oltári svätého Pia X. je Svätý Otec a modlí sa,“ povedali prekvapenému kňazovi. Po krátkom zaváhaní sa otec Lucio vybral do kaplnky, kde ho zbadal kľačiaci pápež. „Povedal mi, že sa prišiel pomodliť, že svätú omšu celebroval už predtým v Dome sv. Marty, ale chcel ešte vzdať úctu Piovi X.,“ opísal otec Lucio prekvapivé chvíle pre Vatikánsky rozhlas.

František ostal medzi veriacimi počas celej rannej omše a modlil sa v lavici. Počas obradu pokoja si podal ruku s niekoľkými okolostojacimi. „Pre mňa, ako aj pre ostatných veriacich bolo veľmi dojemné vidieť pápeža ako jednoduchého veriaceho, ktorý sa prišiel pomodliť k hrobu svätého Pia X.,“ priznal otec Lucio.

„Pre mňa, ako aj pre ostatných veriacich bolo veľmi dojemné vidieť pápeža ako jednoduchého veriaceho, ktorý sa prišiel pomodliť k hrobu svätého Pia X.“
Lucio Bonora, kňaz

Inzercia

Zdieľať

Po skončení liturgie František prezradil kňazovi, že sa celé ráno modlil najmä za katechétov. V deň spomienky na Pia X., ktorý podporoval katechézu a deťom umožnil prístup k svätému prijímaniu, sa totiž v Buenos Aires každoročne koná diecézne stretnutie katechétov.

Otec Lucio pripomenul, že už pred dvoma rokmi mu pri jednom stretnutí František povedal, že Pius X. je jeho obľúbený svätec. Portál Vatican Insider napísal, že pápež svoju úctu k svätému predchodcovi dokázal aj jedným zaujímavým rozhodnutím. Správu Baziliky svätého Petra pred svojimi prvými Vianocami v úrade pápeža požiadal, aby betlehem posunuli tak, aby viac nezacláňal hrob svätého Pia X.

Imrich Gazda

Odporúčame

Kňaz pracuje na Mestskom úrade v Trnave. Arcidiecéza protestuje

Kňaz pracuje na Mestskom úrade v Trnave. Arcidiecéza protestuje

Katolícky kňaz, ktorý bez vedomia arcidiecézy začal pracovať v trnavskej samospráve, má prísť vysvetliť svoje konanie. Kňaz Radoslav Bazala od začiatku augusta vedie organizačný odbor Mestského úradu v Trnave. Informovala o tom agentúra SITA. Podľa primátora Petra Bročku bol zo všetkých uchádzačov, ...

Veriaci sa rozlúčili so zosnulým biskupom Filom

Veriaci sa rozlúčili so zosnulým biskupom Filom

Pohrebnú svätú omšu za zosnulého biskupa Vladimíra Fila slúžil predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a metropolita. Trnavskú katedrálu sv. Jána Krstiteľa v pondelok dopoludnia zaplnili veriaci, ktorí sa prišli rozlúčiť so zosnulým emeritným rožňavským b...