Zastavte odstraňovanie krížov, odkázali čínskym predstaviteľom katolícky aj anglikánsky arcibiskup

Počas uplynulých mesiacov v Číne odstránili viac ako 1 200 krížov z kostolov.

Kardinál John Tong Hon, arcibiskup Hongkongu. Foto: youtube.com

„Úprimne a naliehavo žiadam vládu, aby zastavila nezákonné odstraňovanie krížov,“ napísal vo svojom vyhlásení kardinál John Tong Hon, arcibiskup Hongkongu. Zároveň požiadal štátnych predstaviteľov o prešetrenie situácie v provincii Če-tiang (Zhejiang). Informuje o tom portál ucanews.com.

Oblasť na východnom pobreží Číny je jednou z najznámejších provincií s kresťanskými pamiatkami, žije v nej viac ako 200-tisíc katolíkov. Pred pár mesiacmi tam čínska vláda nariadila odstrániť kríže zo stoviek kostolov. Ako píše Christian Today, celkovo išlo o viac ako 1 200 kostolov.

Kardinál Tong Hon apeloval na vládne autority, aby sa „vrátili na správnu cestu, rešpektovali ústavu a spravovali krajinu v zmysle zákonov“. Zároveň požiadal miestnych katolíkov o modlitby za náboženskú jednotu a slobodu, aby tak spoločne zdieľali utrpenie s prenasledovanými bratmi a sestrami.

K téme
V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov
Mesiac bránili čínski kresťania kríž na streche kostola. Nepomohlo

Zdieľať

Kardinálove vyhlásenie prišlo týždeň po tom, čo k zastavenie snímania krížov vyzval aj anglikánsky arcibiskup z Hongkongu Paul Kwong.

Na sociálnych sieťach sa objavila aj kardinálova kritika za to, že jeho hlas zaznel neskoro. „Neprichádza odozva trochu neskoro?“ opýtal sa blogger Anthony Yuen. Rehoľná sestra Paulina z Kongregácie sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie na to reagovala: „Radšej neskoro ako nikdy.“

Adam Takáč

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo