Pápežský palác v Castel Gandolfo sprístupnili verejnosti

V letnom sídle pápežov v Castel Gandolfo neďaleko Ríma si návštevníci budú môct pozrieť aj BMW Jána Pavla II.

Emeritný pápež Benedikt XVI. sa po rezignácii v roku 2013 zdržiaval v Castel Gandolfo niekoľko týždňov. Foto - Wikipedia

Apoštolský palác v Castel Gandolfe je od soboty otvorený pre verejnosť. Návštevníci si ho môžu pozrieť v rámci celodenného lístka do Vatikánskych múzeí. Pápež František už minulý rok nariadil sprístupniť verejnosti pápežské záhrady, ktoré patria k palácu.  

Do Castel Gandolfa sa bude možné dopraviť každú sobotu priamo z vlakovej stanice Vatikánu, ktorá je zvyčajne používaná iba pre špeciálne udalosti, hovorí Sandro Barbagallo, kurátor vatikánskych múzeí v letnej rezidencii pápežov. Ako vysvetľuje, „návštevník istým spôsobom nanovo prežije päťsto rokov pontifikátu cez portréty, erby a pamätné predmety pápežov od Júliusa II. po Františka“.

Múzeum v Castel Gandolfe otvorili v piatok, keď zo stanice Vatikánu odišiel parný vlak s historickým vagónom, ktorý 4. októbra 1962 použil Ján XXIII., keď išiel do Loreta, aby zveril Panne Márii začínajúci Druhý vatikánsky koncil.

K téme
Castel Gandolfo: Miesto, kde oddychuje pápež

Zdieľať

Návštevníci uvidia v Castel Gandolfe 51 portrétov pápežov vystavených v šiestich izbách, ďalej liturgické odevy, uniformy, sedes Pia IX. reštaurovaný pre túto príležitosť či stolec používaný osemdesiat rokov v Sále konzistória. V nádvorí bude BMW, ktoré používal Ján Pavol II. na presun do letného sídla v Castel Gandolfe.

Pápež František nie je jediný z pápežov, ktorí nevyužívali toto letné sídlo, dodal Sandro Barbagallo. Oproti Benediktovi XIV. a Klementovi XIII., ktorí ho často navštevovali, Pius VI. sa v Castel Gandolfe neukázal celých 25 rokov. Pápežský súkromný apartmán zostáva napriek tomu naďalej zachovaný ako miesto pripravené kedykoľvek prijať Petrovho nástupcu.

TK KBS

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo