Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. október 2016

František sa zriekol Castel Gandolfa. Prenechal ho turistom (Vatikánska sedma)

Pápeži tu nielen žili, ale aj umierali. Čo skrýva Apoštolský palác v Castel Gandolfe, ktorý pápež František sprístupnil verejnosti?
František sa zriekol Castel Gandolfa. Prenechal ho turistom (Vatikánska sedma)

V Apoštolskom paláci v Castel Gandolfe sa záujemcovia dostanú aj na miesta, kam mali donedávna prístup len pápeži. Napríklad aj do salónu, kde sa 23. marca 2013 po prvýkrát stretli František s Benediktom XVI. Foto - TASR/AP

Po tom, čo František krátko po zvolení do čela Katolíckej cirkvi prestal využívať pápežský apartmán v Apoštolskom paláci vo Vatikáne, sa tento týždeň zriekol aj Apoštolského paláca v Castel Gandolfe. Historické mestečko neďaleko Ríma dlhé storočia slúžilo ako letné sídlo pápežov. Od soboty ho turisti môžu navštevovať ako súčasť Vatikánskych múzeí. Po prehliadke Baziliky sv. Petra či Sixtínskej kaplnke sa sem dostanú vlakom priamo zo železničnej stanice vo Vatikáne.

Nejde o úplne nečakané rozhodnutie. František počas svojho pontifikátu pricestoval do Castel Gandolfa len dvakrát. Aj to len „na otočku“. V roku 2014 sa preto rozhodol verejnosti sprístupniť tunajšie pápežské záhrady a rok na to aj vybrané priestory v paláci. Aj keď história si toto Františkovo gesto určite zapamätá, nejde o definitívne rozhodnutie. Ktorýkoľvek z jeho nástupcov sa môže vrátiť k využívaniu tohto miesta.

Prečítajte si aj
Čo sa skrýva za dverami Vatikánu? Zdieľať

Súčasný pápež nie je jediným, ktorý o malebné priestory v Albanských vrchoch nemal osobný záujem. Od pápeža Urbana VIII., ktorý začiatkom 17. storočia začal využívať a zveľaďovať tunajšie budovy a pozemky, sa vystriedalo 33 pápežov. Až 18 z nich Castel Gandolfo nevyužívalo. Iní si ho však zamilovali. Napríklad Pius XII. tu trávil v priemere až päť mesiacov v roku a dokonca tu aj zomrel. K milovníkom mestečka rozprestierajúceho sa nad sopečným jazerom Albano nesporne patrili aj obaja Františkovi predchodcovia. Ján Pavol II. tu počas svojho dlhého pontifikátu zavítal viac ako stokrát.

Na krok od pápežovej postele

„Na nič tu nebolo siahnuté alebo pomenené,“ uistil prezident vatikánskeho governatorátu Giuseppe Bertello skupinku novinárov, ktorí si v piatok ako prví mohli prehliadnuť súkromné priestory pápežov.

Nielen oni, ale aj budúci návštevníci môžu odteraz zavítať nielen do súkromnej pracovne pápežov, kde vznikli mnohé encykliky a iné dokumenty, ale aj do pápežskej spálne. Vatikanista Domenico Agasso tento priestor opísal ako veľmi striedmy – posteľ, skriňa, písací stolík, Madona s dieťaťom a portrét pápeža Gregora.

„Narodilo sa tu asi 40 detí,“ prekvapil novinárov riaditeľ Vatikánskych múzeí Antonio Paolucci. Nejde o žiadnu historickú pikantériu – práve naopak. Pápež Pius XII., ktorý počas druhej svetovej vojny prichýlil v tomto paláci množstvo Židov, dal svoju spálňu k dispozícii tehotným ženám, ktoré tu priviedli na svet svoje deti. Nejedno z nich pomenovali Eugenio – ako prejav vďaky Eugeniovi Pacellimu, čo bolo civilné meno Pia XII.


V kaplnke, kde sa spolu modlili František s Benediktom XVI., sa bude môcť stíšiť aj verejnosť. Foto - TASR/AP

Pápežská spálňa je prepojená s kaplnkou, ktorá vznikla na podnet Pia XI. Nad oltárom je umiestnený obraz čenstochovskej Čiernej Madony, ktorý mu darovali poľskí biskupi, keďže Pius XI. v rokoch 1918 – 1921 pôsobil ako apoštolský nuncius v Poľsku. Práve na tomto mieste sa koncom marca 2013 prvýkrát v histórii spoločne modlili dvaja žijúci pápeži.

Pápeži a Castel Gandolfo

Horské mestečko Castel Gandolfo sa nachádza asi 25 kilometrov od Ríma. Pomenovanie nesie podľa zámožnej rodiny Gandolfi, ktorá na tomto mieste začiatkom 13. storočia postavila palác. Do vlastníctva pápežov sa dostal na konci 16. storočia, pričom ako prvý ho začal využívať pápež Urban VIII. v roku 1626. Časom pribudli ďalšie dva paláce, ako aj záhrady s rozlohou 55 hektárov, takže „druhý Vatikán“ – ako sa Castel Gandolfu hovorí – je väčší ako samotný Vatikán. Od roku 1934 tu sídli aj Vatikánske observatórium. 

Pápeži v Castel Gandolfe nielen žili, ale aj zomierali, napríklad Pius XII. v roku 1958 a Pavol VI. o dvadsať rokov neskôr. Pápež Ján XXIII. zasa robil starosti správcom paláca tým, že z neho nebadane odchádzal, aby sa mohol zamiešať medzi obyčajných ľudí. Ján Pavol II. tu nechal vybudovať plavecký bazén, keďže bol nielen športovcom, ale plávanie mu odporúčali aj samotní lekári.

Pre pápeža tu pracuje asi päťdesiatka zamestnancov, ktorí sa starajú nielen o samotný areál, ale aj o farmu zriadenú pápežom Piom XI. Jej produkty ako sú mlieko, vajíčka, ovocie, zelenina či olej končia nielen na pápežskom stole, ale aj vo vatikánskom obchode.

Inzercia

Prečítajte si aj
Castel Gandolfo: Miesto, kde oddychuje emeritný pápež Zdieľať

Nečudo, že Benedikt XVI. sa po svojej rezignácii rozhodol utiahnuť práve do Castel Gandolfa. Bolo to jedno z mála vhodných riešení, kým mu upravili priestory vo vatikánskom kláštore Mater Ecclesiae, kde býva doteraz. Na druhej strane, citlivé chvíle po zlomovom rozhodnutí chcel prežívať na mieste, ktoré mal naozaj rád. O tom, že sa tu vždy cítil ako doma, je presvedčený aj bývalý správca pápežského paláca Saverio Petrillo. Najlepším dôkazom je podľa neho zvuk klavíra, ktorý sa niesol chodbami počas Benediktovej prítomnosti. Ďalším dôkazom, že emeritnému pápežovi sa za malebným mestečkom naozaj cnie, sú jeho návraty do Castel Gandolfa v auguste 2013 a júli 2015.

A čo na novú situáciu vravia samotní obyvatelia 9-tisícového mesta? Zrejme sa tešia z oživenia turistického ruchu, no podľa starostky Milvie Monachesiovej budú najmä pevne dúfať v návrat pápeža.

Jednou vetou

V túto nedeľu Katolícka cirkev už po deväťdesiaty raz slávila Svetový deň misií.

Východní katolícki hierarchovia z Európy sa počas víkendu zišli na výročnom stretnutí vo Fatime.

Pápež František vyzval k modlitbám za obyvateľov Mosulu, ktorý sa iracká armáda so spojencami pokúša vyslobodiť z rúk Islamského štátu.

Svätý Otec sa stretol s novým generálnym predstaveným jezuitov Arturom Sosom Abascalom.

Tohtoročnú Ratzingerovu cenu, ktorú udeľuje Vatikánska nadácia Josepha Ratzingera – Benedikta XVI., získali milánsky teológ Inos Biffi a pravoslávny teológ Ioannis Kourempeles.

Deti po celom svete sa modlili ruženec za mier v Sýrii.

Prefekt Kongregácie pre východne cirkvi Leonardo Sandri zastupoval pápeža pri opätovnom otvorení Svätyne Mojžišovej pamiatky na vrchu Nebo.

Odporúčame