Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
02. júl 2020

Púte a korona

Niekde ich zrušili, iné budú za obmedzených podmienok

Diecézy a eparchie pristúpili k organizovaniu letných pútí rôznym spôsobom.

Niekde ich zrušili, iné budú za obmedzených podmienok

Na Mariánskej hore v Levoči tento rok nebudú ani stany, ani veriaci. Foto – TASR/František Iván

Pre mnohých veriacich nie je leto len časom oddychu, ale aj putovania. Nečudo, práve počas letných mesiacov sa u nás konajú najväčšie púte. Počnúc Levočou a Nitrou na začiatku júla, končiac Šaštínom v polovici septembra.

Kvôli pretrvávajúcim protiepidemickým opatreniam však bude tohtoročné pútnické leto iné. Zďaleka nie také bohaté ako po minulé roky, no na druhej strane nebude ani úplne stratené.

Od 1. júla vstúpili do platnosti aktualizované nariadenia Úradu verejného zdravotníctva, ktoré za dodržania známych hygienických opatrení povoľujú organizovanie podujatí do tisíc osôb.

„Na základe údajov o počte nakazených z posledného týždňa je málo pravdepodobné, že sa bude toto opatrenie meniť. Z dlhodobého hľadiska je to však neisté. Situácia sa totiž môže zmeniť – tak k lepšiemu, ako aj k horšiemu,“ zhodnotil pre Postoj aktuálne platné nariadenia profesor Vladimír Krčméry, ktorý bol počas jarných mesiacov predsedom permanentného krízového štábu.

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara pripomína, že počtové obmedzenie treba brať do úvahy aj pri organizovaní väčších slávností vo farnostiach a diecézach. „Ak je nemožné limity dodržať, je potrebné vopred hľadať riešenie, prípadne zvážiť aj zrušenie alebo odloženie podujatí,“ uviedol Kramara.

Ako ukazujú aj prípady jednotlivých pútí, i keď sú stanovené nariadenia pomerne jednoznačné, ich aplikácia je rôzna.

V Levoči ani Gaboltove púť nebude

Spišský diecézny biskup Štefan Sečka ešte v polovici mája rozhodol o zrušení najväčšej púte na Slovensku, na Mariánskej hore v Levoči mala vyvrcholiť počas nasledujúceho víkendu. Celebrantom hlavnej svätej omše mal byť arcibiskup-metropolita Lublinskej arcidiecézy Stanisław Budzik.  

„Každoročne počas prvého júlového týždňa prichádza na Mariánsku horu veľmi veľké množstvo pútnikov. Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s pandémiou Covid-19 chceme byť opatrní, a preto sme sa rozhodli, že najväčšiu slovenskú púť v tomto roku neusporiadame. K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí,“ uviedol biskup Sečka, podľa ktorého zrušenie púte s pochopením prijal aj arcibiskup Budzik.

Avšak uvoľňovanie opatrení, ku ktorému došlo počas uplynulých týždňov, povzbudilo niektorých veriacich, aby v termíne zrušenej oficiálnej púte začali plánovať menšie organizované púte na Mariánsku horu. Biskup Sečka preto pristúpil k ďalším ráznym opatreniam.

„Po rokovaní s organizátormi púte a predstaviteľmi mesta Levoča sme prišli k záveru, že by bolo nebezpečné, aby sa na Mariánskej hore svojvoľne zhromaždilo veľké množstvo veriacich, ktorí avizovali svoju účasť, resp. tých, ktorí tam chceli prísť aj napriek tomu, že púť je zrušená. Preto informujem všetkých, že v dňoch 4. – 5. júla nebude nikomu dovolené sláviť Eucharistiu, vysluhovať sviatosti alebo vykonávať iné posvätné úkony v Bazilike na Mariánskej hore v Levoči a na celom priestranstve Mariánskej hory,“ nariadil spišský diecézny biskup.

Veriaci si tak namiesto putovania mohli pozrieť odpustovú svätú omšu len v televízii Lux. V dnešný sviatok Návštevy Panny Márie ju o 10. hodine v bazilike na Mariánskej hore celebroval novovysvätený spišský pomocný biskup Ján Kuboš.


Rómovia prichádzajú na púť do Gaboltova už od roku 1992. Tento rok musia tradíciu prerušiť. Foto – Milan Kapusta

Podobné rozhodnutie ako spišský biskup prijal aj košický arcibiskup-metropolita Bernard Bober. V Košickej arcidiecéze sa každoročne počas víkendu po 16. júli koná Arcidiecézna púť ku Škapuliarskej Panne Márii v Gaboltove. „Vzhľadom na problematickú situáciu spojenú s pandémiou ochorenia Covid-19 chceme byť opatrní, a preto sme sa rozhodli, že arcidiecéznu púť v tomto roku neusporiadame,“ povedal hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.

Zrušená bola aj tradičná púť Rómov v prvú augustovú nedeľu a púť mužov v predposlednú augustovú nedeľu.

Veriaci si budú môcť odpustovú slávnosť Panny Márie Škapuliarskej pozrieť v nedeľu 19. júla o 10.30 hod. aspoň v televízii Lux.

V Nitre a Šaštíne s obmedzeniami

Kým v Levoči sa počas nasledujúceho víkendu mariánska púť neuskutoční, v Nitre sa cyrilo-metodská púť konať bude. Hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký rozhodnutie zorganizovať ju napriek neprajným okolnostiam zdôvodnil viacerými historickými medzníkmi, ktoré súvisia so slovanskými vierozvestami.

Inzercia

Ide o 1150. výročie ustanovenia svätého Metoda za panónskeho a veľkomoravského arcibiskupa, 1135. výročie smrti sv. Metoda, 1150. výročie vzniku Spisu o obrátení Bavorov a Korutáncov s najstaršou písomnou zmienkou o meste Nitra, 1140. výročie buly pápeža Jána VIII. Industriae tue s najstaršou písomnou zmienkou o Nitrianskom biskupstve ako prvej dokumentovanej diecéze v stredo-východnej Európe, 40. výročie zverejnenia apoštolského listu pápeža Jána Pavla II. Egregiae virtutis o vyhlásení svätých Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy, 35. výročie vydania encykliky pápeža Jána Pavla II. Slavorum apostoli a 25. výročie návštevy tohto pápeža v Nitre.

„Navyše, mesto Nitra v týchto dňoch ohlasuje kandidatúru na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 a osobnosti svätých Cyrila a Metoda sú v európskom kontexte neprehliadnuteľné pri koncipovaní jej ideového rámca. Cez územie Nitrianskeho samosprávneho kraja vedú trasy Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá sa uchádza o certifikáciu, a mesto Nitra je nielen jej významným cieľom, ale súčasne aj informačným bodom,“ pokračuje vo výpočte dôvodov organizovania púte hovorca Ujlacký.

Zorganizovať púť sa však Nitrianske biskupstvo rozhodlo až po zmiernení opatrení, posúdení bezpečnostnej situácie a konzultáciách s hygienikmi a epidemiológmi. „Záleží nám na tom, aby ľudia mali k dispozícii aj pozitívne impulzy pre svoj život. Priestor Svätoplukovho námestia nám umožňuje vytvoriť bezpečné podmienky v súlade s požiadavkami a opatreniami v záujme ochrany zdravia účastníkov,“ zdôvodňuje hovorca biskupstva.


Svätoplukovo námestie v Nitre bude prázdnejšie ako po minulé roky. Foto – TASR/Henrich Mišovič

Ako teda bude zorganizovaná slávnostná omša, ktorú v nedeľu o 10. hodine odvysiela aj RTVS? „Pred hlavným oltárom na Svätoplukovom námestí bude vytvorený uzavretý sektor s tisíckou rozložených stoličiek, do ktorého bude vstup umožnený len s prekrytými hornými dýchacími cestami, po dezinfekcii rúk a len osobám bez respiračných ochorení. Prípadní ďalší účastníci, ktorí už do sektora nebudú môcť vstúpiť alebo sa pristavia pri prechádzke po námestí, budú vyzvaní, aby sa rozostúpili po celom Svätoplukovom námestí podľa platných opatrení v dvojmetrových vzdialenostiach navzájom od seba, s výnimkou rodín,“ vysvetľuje hovorca Ujlacký.

Tak ako pri ostatných katolíckych bohoslužbách bude počas liturgickej slávnosti vynechaný znak pokoja a sväté prijímanie bude podávané na ruku, pričom nielen rozdávateľom, ale aj prijímajúcim bude poskytnutá dezinfekcia rúk.

„Od minuloročných pútí sa bude tohtoročná cyrilo-metodská národná púť odlišovať hlavne v tom, že nebude mať celoslovenský, ale len regionálny charakter, teda ani účastníkov nebude také množstvo, ako bývalo v minulosti. Nie sú pozvaní ani najvyšší štátni predstavitelia, ani zahraniční hostia, ale len predstavitelia Nitrianskeho samosprávneho kraja a mesta Nitra,“ uzatvára výpočet zmien a opatrení hovorca Nitrianskeho biskupstva.

Regionálny charakter bude mať aj púť v Šaštíne, ktorá býva 15. septembra. „Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne sa tento rok nebude konať národným rozmerom, ale bude vo farskom. Aby sa zachovalo to, čo sa žiada podľa hygienických opatrení,“ povedal po júnovom plenárnom zasadnutí KBS bratislavský arcibiskup-metropolita Stanislav Zvolenský.

Toto rozhodnutie podľa informácií Postoja ostáva v platnosti aj po aktuálnom navýšení počtu účastníkov podujatí na tisíc.

Púť v Klokočove môže byť napriek opatreniam historická

Najväčšie starosti spôsobila pandémia zrejme organizátorom púte v Klokočove. Obec v okrese Michalovce je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej eparchie. Každý rok tu v polovici augusta prichádzajú tisícky pútnikov, aby si uctili ikonu Presvätej Bohorodičky.

Tohtoročná jubilejná púť naplánovaná na 15. a 16. augusta mala byť vyvrcholením osláv 350. výročia slzenia ikony. „V predchádzajúcich dňoch sa mala konať jubilejná púť do Ríma, počas ktorej mal pápež František prijať klokočovskú ikonu a požehnať nové korunky. Tie mali byť následne do ikony slávnostne vložené práve počas hlavnej augustovej púte. Účasť na nej prisľúbili rôzni cirkevní predstavitelia z celého sveta,“ uviedol hovorca Košickej eparchie Martin Mráz.

Pre pandémiu boli napokon všetky oslavy presunuté na budúci rok – vrátane návštevy pápeža Františka, ktorá by sa mala uskutočniť 29. júna 2021.

„Z dôvodu hygienických opatrení sa tento rok bude konať klokočovský odpust len na farskej úrovni. Bohatý dvojdňový program sme zredukovali na sobotnú večernú liturgiu, počas ktorej prijme diakonát jeden z našich seminaristov, a nedeľnú liturgiu, na ktorú pozývame len domácich farníkov. Voľné priestranstvo pri chráme v Klokočove umožňuje dostatočný rozptyl predpísaného počtu tisíc ľudí,“ približuje zmeny hovorca Mráz.

Obidve archijerejské sväté liturgie budú odvysielané aj v priamom prenose – sobotná na Luxe a nedeľná v RTVS.

Napriek všetkým obmedzeniam však môže byť tohtoročná púť v Klokočove výnimočná. „Ak príslušné vatikánske úrady stihnú spracovať žiadosť mestských zastupiteľstiev miest horného a dolného Zemplína a vydať do polovičky augusta príslušné dekréty, tak by sme sa počas klokočovského odpustu mohli dočkať vyhlásenia Klokočovskej Bohorodičky za patrónku Zemplína,“ prezradil hovorca Košickej eparchie Martin Mráz.  

Odporúčame