Kňaz, ktorý vychovával Fidela Castra: Chcel by som ho vyspovedať

Fidel, nastal čas pravdy, odkázal pred smrťou svojmu bývalému študentovi jezuitský kňaz.

Písal sa rok 1942, mal 24 rokov a predstavení ho ako jezuitského novica poslali na Kubu. Pred niekoľkými rokmi zosnulý kňaz Armando Llorente sa v miestnom kolégiu, ktoré spravovala rehoľa jezuitov, stretol so 16-ročným Fidelom Castrom. 

Budúci revolucionár patril medzi najlepších študentov. Obľubovali ho aj v kolektíve. „Fidel má predpoklady hrdinu, jeho rodná zem si ho bude pamätať,“ napísal v roku 1945 jezuita Llorente do školskej ročenky.

V rozhovore, ktorý poskytol v roku 2007 pre Catholic News Agency, uviedol, že školské obdobie bolo pre Castra najkrajšou časťou života. Dovtedy od nikoho nepocítil uznanie a lásku. V detstve znášal posmešky za to, že bol nemanželským dieťaťom, ktoré jeho otec splodil so slúžkou. Za manželku si ju vzal, až keď mal Fidel 15 rokov.

Počas kubánskej revolúcie v roku 1958 sa kňazovi Llorentemu podarilo v tajnosti dostať ku Castrovi. „Priznal sa mi, že stratil vieru, na čo som mu odpovedal: Fidel, jedna vec je stratiť vieru, a druhá vec je stratiť svoju dôstojnosť.“ O tri roky neskôr musel Llorente odísť do exilu v Miami, kde založil mariánsku kongregáciu Agrupacion Catolica Universitaria. Na Floride žil až do svojej smrti v roku 2010.

Prečítajte si aj
Pápež František priniesol Fidelovi Castrovi náboženskú literatúru

Zdieľať

V spomínanom interview Llorente verejne požiadal Castra o spoločné stretnutie. Bol ochotný za ním okamžite pricestovať na Kubu a vyspovedať ho. „Najprv by sme sa vrúcne objali a s úsmevom spomínali na množstvo spoločných zážitkov,“ povedal Llorente. „Potom by som mu povedal: Fidel, nastal čas pravdy.“

Jezuita zároveň zdôraznil potrebu verejného ospravedlnenia zo strany Fidela Castra, keďže jeho hriechy neboli len osobné, ale kruto zasiahli životy mnohých ľudí.  

Bývalého učiteľa Fidelovi veľavravne pripomenul pápež František - počas nedávneho stretnutia mu venoval jeho knihu a dve CD nahrávky.

Adam Takáč

Foto: google.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo