Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. september 2020

Minikázeň

Nepríjemné posolstvo

Treba sa učiť byť žičlivým každému človeku. Božiu milosť nesmieme blížnemu závidieť, ale tešiť sa, že sa dostala i jemu.

Nepríjemné posolstvo

Foto – Postoj/Simona Plávková

Nedeľné evanjelium katolíckych bohoslužieb (Mt 20, 1-16) nastoľuje tému Božej dobroty a priazne: majiteľ vinice i tým posledným dá rovnakú odmenu ako tým prvým. 

(1) Pripomína mi to socialistické heslo: „Dať každému podľa potreby.“ Lenže Pán nie je socialista a neodmeňuje podľa socialistických zásad. Tým prvým dáva dennú mzdu robotníka, čiže podľa spravodlivosti. Ostatným dáva rovnako, ale preto, že „je dobrý“!

Posolstvo nedeľného evanjelia je najmä v tom, že náš Pán je dobrý, a v tom je naša nádej: náš Boh je dobrý! To je veľmi nádejné zistenie. Potrebujeme dobrotu a veľkorysosť nášho Pána aj pre seba. 

(2) Medzi Božím a ľudským poriadkom nepanuje vždy zhoda. Človek predpokladá, že ak pracoval 12 hodín a iný len 1 hodinu, že dostane viac. Nie je jednoduché pre človeka akceptovať, že kým on „pracoval v Pánovej vinici“ celý deň, dostane sa do toho istého neba ako človek, ktorý sa zmieril s Bohom na poslednú chvíľu ako lotor na kríži.

Treba sa učiť byť prajným, žičlivým každému človeku. Božiu milosť nikdy nesmieme blížnemu závidieť, ale tešiť sa, že i jemu sa dostalo Božej priazne.

(3) Poslední budú prvými a prví poslednými! Ježiš vážne vyslovuje toto posolstvo. Adresuje ho svojim učeníkom. Čo má Pán na mysli, keď toto pripomína? Niektorí učeníci sami seba považujú za prvých, Bohom vyvolených. Nestanú sa poslednými? Iných učeníkov nemajú za nič pre rôzne dôvody... Nestanú sa práve títo prvými?

Nie, nie je to iba slovná hračka. To je realita, ktorú Ježiš nastoľuje ako duchovné posolstvo. Naozaj, pre niektorých je to veľmi nepríjemné posolstvo.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame