Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. september 2020

Minikázeň

Correctio fraterna

Pán nás bude brať na zodpovednosť za krv našich nenapomenutých bratov. Ale nesmie pri tom chýbať láska a modlitba.

Correctio fraterna

Foto – TASR/AP

Nedeľné evanjelium (Mt 18, 15-20) je nádherným príkladom toho, čo sa vo vnútri Katolíckej cirkvi v posledných desaťročiach dôrazne ozýva: correctio fraterna/bratské napomenutie. Pozná a odporúča ho Starý zákon (Lv 19, 7) a odporúča ho i Ježiš v nedeľnom evanjeliu. Zdá sa, že Písmo sväté ho nielen odporúča, ale prikazuje: Pán nás bude brať na zodpovednosť za krv našich nenapomenutých bratov (Ez 33, 7-9).

(1) Ježiš v evanjeliu stanovil niekoľko krokov pre realizáciu bratského napomenutia: napomenutie medzi štyrmi očami, potom napomenutie pred svedkami, napokon napomenutie pred cirkevným spoločenstvom. Ale aj potom ostáva pre spoločenstvo dôležitou modlitba, aby sa adresát napomenutia zmenil.

(2) Nikto v Cirkvi nie je vyňatý z bratského napomenutia. Ani pápež, veď vieme, že apoštol Pavol napomenul Petra. Ani biskupi, ani kňazi... 

Niektorí sa riadia zásadou „čo ťa nepáli, nehas“, „nekomplikuj si život“ alebo „nie je to moja priama zodpovednosť“. Ale v nedeľnom prvom čítaní prorok Ezechiel hovorí, že „budem ťa brať na zodpovednosť za krv tvojho nenapomenutého brata“. Všetci máme za Cirkev zodpovednosť! (Porov. Ez 33, 7-9).

(3) Napomínať však nie je ľahké. Prečo? Zlí prijímajú bratské napomenutie ako urážku a mstia sa. To už pripomína sv. Gregor Veľký (+604). Žiaľ, platí to aj v Cirkvi. Skúste vyjadriť „correctio fraterna“ voči biskupovi či kňazovi a sami sa presvedčíte... Žiaľ. Iba dobrí ľudia sú za napomenutie vďační!

(4) A sv. Augustín pripomína dve veci v súvislosti s bratským napomenutím: „Lekár, najprv vylieč sám seba“ alebo „najprv vytiahni brvno zo svojho oka“. Najprv treba očisťovať sám seba, hoci to nie je možné priviesť do dokonalosti. A pri napomenutí nesmie chýbať láska a modlitba.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame