Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. október 2015

Som gay, vyhlásil kňaz z Kongregácie pre náuku viery vo Vatikáne

Rozruch vo Vatikáne spôsobil vysoko postavený teológ a poľský katolícky kňaz Krysztof Olaf Charamsa, ktorý sa deň pred začiatkom biskupskej synody o rodine verejne priznal k homosexualite. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi označil načasovanie jeho kroku za nezodpovedné.

Som gay, vyhlásil kňaz z Kongregácie pre náuku viery vo Vatikáne

"Chcem, aby cirkev a moja komunita vedeli, kto som: som homosexuálny kňaz, ktorý je šťastný a hrdý na svoju identitu. Som pripravený niesť za to následky. Ale prišiel čas, aby cirkev otvorila svoje oči pred homosexuálnymi veriacimi a pochopila, že riešenie, ktoré navrhuje – úplná abstinencia pohlavného života – je neľudské," povedal 43-ročný Charasma, člen Kongregácie pre náuku viery a sekretár Medzinárodnej teologickej komisie, pre dnešné vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera.

Charasma, ktorý prežil posledných 17 rokov v Ríme, je prvým aktívne pôsobiacim duchovným vo Vatikáne, ktorý sa priznal k svojej sexuálnej orientácii. „Sám by som sa stratil v nočnej more svojej popieranej homosexuality, ale Boh nás nikdy nenechá samých. Myslím si, že ma doviedol k tomu, že som sa odhodlal k tomuto veľmi vážnemu existenciálnemu rozhodnutiu,“ uviedol Charamsa.

Verejné priznanie bolo podľa Charamsu jeho povinnosťou voči veriacim, cirkvi a sexuálnym menšinám. Pápeža Františka, ako aj vedenie katolíckych univerzít v Ríme, kde vyučoval teológiu, bude o svojej identite informovať v listoch. „Bohužiaľ je pravdepodobné, že už nebudem môcť učiť v katolíckej inštitúcii,“ konštatoval poľský teológ.

Účastníkom synody chce povedať, že každý človek má právo na lásku a rodinu. „Túto lásku musí chrániť spoločnosť a zákony. Predovšetkým sa o ňu musí starať cirkev. Kresťanstvo je náboženstvo lásky,“ povedal Charamsa.

O svojom partnerovi Charamsa povedal, že mu pomohol premeniť jeho obavy na lásku: „Nerobím to preto, že chcem žiť s partnerom. To je oveľa komplexnejšie rozhodnutie, ktoré vychádza z úvahy o postoji cirkvi.“

Hovorca Svätej stolice reagoval na prípad poľského teológa vyhlásením, v ktorom uviedol: „Čo sa týka vyhlásení a rozhovorov poskytnutých Mons. Krzystofom Charamsom, je potrebné konštatovať, že – odhliadnuc od rešpektu, ktorý si zasluhujú osobné udalosti a situácie a úvahy o nich –, rozhodnutie urobiť také exponované vyhlásenie v predvečer otvorenia synody sa javí ako veľmi závažné a nezodpovedné, pretože jeho cieľom je vystaviť synodálne zhromaždenie nežiaducemu mediálnemu tlaku. Bezpochyby Mons. Charamsa nebude môcť pokračovať vo vykonávaní doterajších úloh v Kongregácii pre náuku viery a na pápežských univerzitách, zatiaľ čo iné aspekty jeho situácie sú v kompetencii jeho diecézneho ordinára."

TASR

Inzercia

Odporúčame