Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. október 2020

Minikázeň

Tajomstvo neprávosti

Ježiš nikoho nevylučuje zo svojho spoločenstva. Sú však takí, ktorí sa z neho vylučujú sami. A konajú pri tom aj násilne.

Tajomstvo neprávosti

Nedeľné evanjelium katolíckych bohoslužieb ponúka Ježišovo podobenstvo o kráľovskej svadbe (Mt 22, 1-10). Je jasné, že kráľovskou svadbou je nebeské kráľovstvo.

(1) Teší ma, že kráľ pozýva na kráľovskú svadbu všetkých. Nikoho nevyčleňuje, nerobí segregáciu, pozýva všetkých. Preto verím, že to nebude Pán, ktorý pošle človeka preč od nebeskej brány, ale bude to rozhodnutie človeka, ktorý odmietne Pánovo pozvanie prijať.

(2) Na druhej strane nechápem, ako môže človek Pánovo pozvanie odmietnuť...? Ako môže dať prednosť pozemským záležitostiam? Už tento postoj je nielen nelogický, ale možno ho nazvať „tajomstvom neprávosti“ (lat. mysterium iniquitatis). 

(3) Ešte radikálnejší odpor voči Pánovmu pozvaniu majú tí, ktorí siahnu po násilí a páchajú násilie voči tým, ktorých k nim poslal Pán a prinášajú im pozvanie. Nemám slov, ako by som tento otrasný odmietavý postoj vôbec mohol nazvať.

Bože, zachovaj nám otvorené srdce, aby sme nikdy neodmietli tvoje pozvania.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame