Vo Vatikáne preverujú zázrak na príhovor Zdenky Schelingovej

Slovenskí biskupi sa vo Vatikáne informovali aj o procesoch blahorečenia biskupov Vojtaššáka a Buzalku či laičky Anky Kolesárovej.


Sestra Zdenka sa môže stať prvou svätou Slovenkou v novodobej histórii. Foto – zdenka.sk

Kongregácia pre kauzy svätých sa momentálne zaoberá posudzovaním zázraku, ktorý sa mal stať na príhovor blahoslavenej rehoľníčky Zdenky Schelingovej. Informáciu slovenským biskupom potvrdili predstavitelia vatikánskej kongregácie v rámci prebiehajúcej návštevy ad limina apostolorum v Ríme.

K predpokladanému zázračnému uzdraveniu na príhovor sestry Zdenky došlo v arcidiecéze Denver v USA. Preverovanie na diecéznej úrovni uzavreli začiatkom roka 2014. Takmer 700-stranový spis, ktorý obsahuje svedectvá a lekárske záznamy o uzdravení, následne doručili do Ríma.

„Ak sa preukáže, že táto udalosť je podľa lekárskej vedy naozaj nevysvetliteľná, môžeme dúfať, že Svätý Otec František bude rozhodovať o svätorečení sestry Zdenky Schelingovej, mučenice komunistického režimu,“ uviedla v tom čase Šebastiana Tuptová, provinciálna predstavená Milosrdných sestier Svätého kríža na Slovensku, ku ktorým patrila aj sestra Zdenka.

K téme
Uplynulo 60 rokov od smrti sestry Zdenky Schelingovej Zdieľať

Prefekt Kongregácie pre kauzy svätých Angelo Amato informoval slovenských biskupov aj o procesoch blahorečenia, ktoré sa týkajú biskupov Vojtaššáka a Buzalku, saleziána Titusa Zemana, laičky Anky Kolesárovej a otca a syna Munkovcov. Diecézna fáza týchto prípadov je už uzavretá, ich posudzovanie má v rukách vatikánska kongregácia.

Kardinál Amato zároveň zdôraznil, že pápež František považuje kauzy mučeníkov viery z obdobia komunistického prenasledovania za významné a povzbudil biskupov, aby o nich hovorili.

Zdenka Schelingová sa narodila v roku 1916 v Krivej na Orave. V roku 1952 ju zatkli príslušníci ŠtB, mučili ju a odsúdili na 12-ročné väzenie za údajnú velezradu. Zomrela v roku 1955 vo veku nedožitých 39 rokov. Pápež Ján Pavol II. ju ako prvú ženu v novodobej histórii Slovenska vyhlásil za blahoslavenú počas návštevy našej krajiny v roku 2003.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo