Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. január 2021

Prenasledovanie kresťanov

V niektorých krajinách covid zhoršuje diskrimináciu veriacich, hlási Open Doors

V štátoch ako India, Vietnam či Bangladéš sa situácia pre kresťanov ešte viac zhoršila pre pandemické reštrikcie.

V niektorých krajinách covid zhoršuje diskrimináciu veriacich, hlási Open Doors

Ilustračé foto: Flickr.com/ Diganta Talukdar

Prenasledovanie kresťanov v minulom roku pokračovalo napriek globálnej pandémii, dokonca v niektorých krajinách sa zhoršilo, keď vlády využili covid-19 na zavedenie prísnejších reštrikcií a na eskaláciu utláčania cirkví a veriacich.

Konštatuje to vo svojej výročnej správe organizácia Open Doors, ktorá sa venuje pomoci prenasledovaným kresťanom.

Materiál hovorí o tom, že vo svete čelí ťažkému prenasledovaniu pre vieru viac ako 340 miliónov kresťanov, pričom 309 miliónov z nich žije v 50 krajinách, píše Christiantoday.com.

Open Doors tradične zverejnilo rebríček týchto 50 krajín, kde majú kresťania najhoršiu situáciu.

Dvanásť krajín označuje správa za dejisko extrémneho prenasledovania. Ako uvádza česká redakcia Vatikánskeho rozhlasu, od roku 2002 je na prvom mieste Severná Kórea, za ňou Afganistan, Somálsko, Líbya, Pakistan, ďalej Eritrea, Jemen, Irán, Nigéria, India, Irak a Sýria.

V krajinách ako India, Vietnam, Mjanmarsko či Bangladéš sa situácia oproti minulým rokom veľmi zhoršila v súvislosti s pandemickými reštrikciami.

Inzercia

„Covid je celkom určite jedným z kľúčových prvkov našej analýzy vo vzťahu k diskriminácii kresťanov v roku 2020,“ konštatuje Cristiano Nani, riaditeľ talianskej pobočky Open Doors. Hovorí, že vo viacerých krajinách zaregistrovali sťažnosti na to, že kresťania sa pre svoju vieru ocitli poslední v rade a nezriedka na konci distribuovanej pomoci už nič nezostalo.

Počet kresťanov zavraždených z náboženských dôvodov sa vlani zvýšil o 60 percent. Pre vieru bolo zabitých 4 761 kresťanov. K najväčším masakrom dochádzalo v Nigérii a v subsaharskej Afrike.

„Kresťania prosia, aby sa na nich nezabúdalo v modlitbe a na platformách medzinárodnej diplomacie,“ hovorí Nani.

Podľa údajov Open Doors bolo v minulom roku 4 277 kresťanov väznených bez procesu, skoro vždy na základe vymyslených obvinení.

Jediným pozitívnym údajom vo výročnej analýze je nižší počet zničených kostolov a náboženských areálov, z 9 488 prípadov v roku 2019 sa znížil na vlaňajších 4 488.

Odporúčame