Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
16. február 2021

Sčítanie obyvateľstva

Kampaň proti cirkvám čelí kritike, kresťania spustili vlastné iniciatívy

Cieľom kampane Bez vyznania je znížiť štátny príspevok pre cirkvi. Je to neférové, kritizujú kresťanské organizácie a osobnosti.

Kampaň proti cirkvám čelí kritike, kresťania spustili vlastné iniciatívy

Kostol sv. Ladislava v Nitre 18. októbra 2020. Foto: TASR – Henrich Mišovič

Sčítanie obyvateľstva, ktoré sa začalo tento týždeň, zjavne nebude nudnou štatistickou procedúrou. Dôvodom sú občianske kampane, ktoré sčítanie sprevádzajú.

Do verejného priestoru vstúpilo zhruba pred mesiacom sekularistické združenie Ethos so svojou kampaňou Bez vyznania.

Ako uvádza združenie na svojom webe, kampaň fungovala najprv len v internetovom priestore, v posledných dňoch sa však združeniu podarilo prenajať aj niekoľko bilbordov v Bratislave a Košiciach.

Predseda združenia Metod Rybár ešte koncom januára pre portál Webnoviny povedal, že cieľom kampane je dosiahnuť aspoň 10-percentný pokles ľudí hlásiacich sa k registrovaným cirkvám, čím by pre ne došlo k zníženiu výšky príspevku od štátu.

Hodnotový spor

Podpredseda KDH Marián Čaučík takto nastavenú kampaň kritizuje. „Sčítanie je štatistická záležitosť a odpovede by mali zodpovedať skutkovému stavu, aby sme vedeli, aké Slovensko je, a nie, aké si ho želajú autori iniciatív či marketingoví experti,“ uviedol Čaučík vo vyhlásení.

Metod Rybár však považuje sčítanie obyvateľstva za legitímny nástroj na dosiahnutie zmeny, hoci aj financovania cirkví. Pre denník Postoj tvrdí, že ľudia, ktorí svoju vieru a vyznanie berú vážne, neoznačia v sčítaní možnosť „bez vyznania“ len pre vplyv ich kampane.

„Pre ľudí, ktorí sú neveriaci a k cirkvi sa hlásili len zo ,zotrvačnosti‘, môže naša kampaň pomôcť túto otázku vyplniť omnoho objektívnejšie, ako keby pokračovali v označovaní príslušnosti k cirkvi, ku ktorej už žiaden vzťah nemajú,“ obhajuje iniciatívu Rybár.

Čaučík oponuje, že kampaň Bez vyznania zavádza, keď komunikuje posolstvá typu: ak chcete, aby išli dane radšej do zdravotníctva, zaškrtnite „bez vyznania“.

„Tým, že sa niekto neprihlási k náboženskému vyznaniu, nezíska viac peňazí pre svoje zdravie alebo do zdravotníctva,“ mienil Čaučík. Práve cirkvi podľa neho často poskytujú v mestách a obciach sociálne služby seniorom a chorým, ako aj paliatívnu starostlivosť v podobe hospicov či ďalších potrebných služieb.  

Organizátor kampane Rybár namieta, že služby ako zdravotníctvo nie sú financované z priameho príspevku od štátu cirkvám, ten využívajú prioritne na platy duchovných. „Nevidíme problém v tom, ak sa cirkvi uchádzajú o financovanie od štátu pre konkrétne služby alebo ak sa uchádzajú transparentne o granty,“ uviedol. Podľa neho je problém v tom, že registrované cirkvi majú momentálne zákonom garantovaný príjem na čokoľvek bez toho, aby štát k tomu niečo mohol povedať.

Kampaň Bez vyznania kritizuje aj niekdajší predseda Štatistického úradu Peter Mach. „Kampane, ktoré vyzývajú niečomu poškodiť, považujem za dosť neférové a za čiarou,“ vyjadril sa v diskusii na Postoj TV.

„Naša kampaň je pozitívna, vyzýva ľudí, aby sa prihlásili k tomu, že sú bez vyznania, ak sú napríklad neveriaci, alebo k svojmu náboženstvu namiesto cirkvi, ak k niektorej cirkvi nemajú vzťah,“ reaguje Rybár. Dodal, že chápe, že cirkvi toto môžu vnímať ako negatívnu kampaň, v skutočnosti však chcú prispieť k tomu, aby ľudia vyjadrili svoj skutočný postoj k cirkvi.

Tón sekularistickej kampane zavetrili aj v SaS. V prvý deň sčítania poslanec parlamentu Miroslav Žiak vyhlásil, že sčítanie obyvateľstva je možnosťou na postupnú odluku cirkvi od štátu.

Možnosť prihlásiť sa k voľbe „bez vyznania“ alebo k „inému vyznaniu“ považuje Žiak za zodpovedné rozhodnutie, ktoré umožňuje znížiť celkový objem financií pre cirkvi. „Tie sa tak stanú oveľa slobodnejšími a menej zviazanými so štátom, ako sme boli svedkami doteraz. Sčítanie obyvateľstva sa tak stáva príležitosťou vyjadriť svoj názor, že už viac nechceme financovať cirkvi z našich daní,“ povedal poslanec.

Kresťania reagujú

Kresťanov antikampaň vyprovokovala, a tak rozbehli viaceré iniciatívy za prihlásenie sa k viere, respektíve cirkvi.

Jednu z prvých kampaní pod názvom Nehanbím sa za Ježiša rozbehla Nadácia Slovakia Christiana. Tá oslovuje osobnosti, ktoré uverejňujú k téme krátke videá. Medzi nimi je napríklad herec Štefan Bučko, šéf Spoločenstva Ladislava Hanusa Juraj Šúst, novinár Jaroslav Daniška či pesničkár a skladateľ Peter Janků.

Zároveň ľudia môžu priamo na stránku kampane nahrať svoju fotku s obrázkom či sochou Ježiša. Nadácia tiež ponúka za dobrovoľný príspevok tematický prívesok.

„Cieľom kampane Nehanbím sa za Ježiša je prispieť k utvoreniu čo najvernejšieho obrazu o náboženskom stave obyvateľov Slovenska, ktorí doposiaľ nezapreli svoj krst,“ približuje pre Postoj správca nadácie Martin Komár. Podľa neho využili všetky možnosti, ktoré boli dostupné a ktoré prispejú k dosiahnutiu cieľa kampane. 

Inzercia

Reakcie oslovených ľudí hodnotí Komár pozitívne. „Sme veľmi príjemne zaskočení, že sa ku kampani neustále spontánne pridávajú ďalší a ďalší ľudia,“ dodal.

V pondelok spustilo občiansku iniciatívu k sčítaniu aj Fórum kresťanských inštitúcií (FKI). Na stránke kampane #prihlasimeSa alebo na facebooku sú zatiaľ príspevky rektora Paneurópskej vysokej školy Juraja Sterna, herca Štefana Bučka a manželov Kuzárovcov. Postupne majú pribúdať ďalší.

#prihlasimeSa Juraj Stern

Prečo sa v sčítaní obyvateľstva ku svojej viere prihlási Dr.h.c. prof. Ing. Juraj Stern, PhD.? Rektor Paneurópskej vysokej školy, predseda Správnej rady SFPA a bývalý rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave? "Štát potrebuje dôležité údaje." #prihlasimeSa

Uverejnil používateľ Fórum kresťanských inštitúcií Nedeľa 14. februára 2021 Zdieľať

FKI vo svojom newslettri spomína iniciatívy, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa neprihlásili ku konkrétnej cirkvi, a chcú tak dosiahnuť menší finančný príspevok štátu pre ne. „Takýto prístup nepovažujeme za férový. Pri sčítaní obyvateľov je náboženské vyznanie definované ako vzťah obyvateľa k cirkvi, náboženskej spoločnosti alebo náboženstvu. Sme presvedčení, že je normálne prihlásiť sa k vierovyznaniu rovnako ako k iným aspektom našej identity,“ napísala kresťanská organizácia.

Do kampane #prihlasimeSa sa môže zapojiť každý, kto zverejní krátke video alebo post na svojich sociálnych sieťach s hashtagom #prihlasimesa. Druhá možnosť, ako participovať na kampani, je pridať si k svojej profilovej fotke na facebooku rámik „prihlásimeSa“.

Ozvala sa aj iniciatíva Kresťania proti nenávisti, ktorá sa pred minuloročnými parlamentnými voľbami vyhranila voči zneužívaniu kresťanstva politickými stranami ĽSNS a Vlasť. Vyhlásenie vtedy podpísalo vyše 5 000 ľudí vrátane expolitika Františka Mikloška, spisovateľa Daniela Heviera či bývalého hokejového reprezentanta Michala Handzuša.

Nedovoľme, aby sa sčítanie obyvateľov na Slovensku stalo bojiskom. My, Kresťania proti nenávisti, sme občania...

Uverejnil používateľ Kresťania proti nenávisti Pondelok 15. februára 2021 Zdieľať

Iniciatíva Kresťania proti nenávisti tentoraz upozorňuje na znepokojujúcu dehonestáciu kresťanskej viery a jej predstaviteľov. „Tak ako sčítanie obyvateľstva nie je súťažou o autentickejšieho kresťana, nepovažujeme ho ani za referendum o finančnej odluke cirkví od štátu. Samozrejme, je legitímne vyzvať občanov na zodpovedné prihlásenie sa k svojmu svetonázoru,“ uviedli autori iniciatívy na facebooku. Petíciu alebo iné formy kampane zatiaľ nepredstavili.

KBS s dvoma pastierskymi listami, ECAV hovorí otvorene o peniazoch

Okrem občianskych kampaní si tie svoje rozbehli aj samotné cirkvi.

Katolícka cirkev vyzvala veriacich prihlásiť sa k svojej cirkvi v novom roku dokonca dvakrát. Najprv pastierskym listom z 1. januára a uplynulú nedeľu znovu. „Zveľaďujeme dar viery aj tým, že sa budeme k náboženským hodnotám hlásiť v nasledujúcich dňoch pri sčítaní obyvateľstva,“ napísali biskupi.

Zároveň vyzvali, aby veriaci pomohli pri sčítaní tým, ktorí nemajú k dispozícii moderné technológie. „Pomôžme najmä seniorom a bratom a sestrám, ktorí môžu mať obavy či ťažkosti s elektronickými prostriedkami,“ uviedli v pastierskom liste.

Katolícki biskupi sa k sčítaniu vyjadrili aj dnes, na svojom plenárnom zasadnutí prijali vyhlásenie, podľa ktorého sa sčítanie stáva nástrojom politického boja a kampane namierenej proti Cirkvi.

„Bolo by nepredstaviteľné, ak by sa dnes niekto pokúsil presviedčať príslušníkov národnostných menšín, nech sa neprihlásia k svojej národnosti, aby sa tak znížili príspevky na ich podporu. V prípade príslušnosti k vierovyznaniu sa to však bez váhania robí,“ napísali biskupi.

V nedeľu sa veriacim prihovoril aj generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) Ivan Eľko videom s názvom Sčítanie vnímame štatisticky, ale aj valentínsky. Otvorene v ňom hovorí o riziku poklesu finančných prostriedkov, keď pripomína, že medzi sčítaním v roku 2001 a 2011 „prišla“ ECAV o 15 percent veriacich.

Biskup Eľko preto upozorňuje, že ak by po tomto sčítaní poklesol počet veriacich o desať percent, pre cirkev by to znamenalo zníženie finančného príspevku o päť percent. „Veľmi by nám tie peniaze chýbali. Odkiaľ by sme ich zobrali? A to je tá valentínska časť. Dali by sme ich z vlastných peňaženiek, z lásky k svojej cirkvi,“ uzavrel.

Aj Pravoslávna cirkev sa prihovorila veriacim pastierskym listom. Prešovský arcibiskup Rastislav v ňom napísal, že kresťania majú venovať pri sčítaní náležitú pozornosť údaju o vierovyznaní. „Práve on nám totiž prinesie odpoveď na otázku, či na Slovensku ešte žijú kresťania, a sčítaniu ľudu – výsostne svetskej záležitosti – dodá duchovný rozmer. Akým spôsobom? Spraví z neho príležitosť vyznať svoju vieru,“ napísal najvyšší pravoslávny predstaviteľ v Čechách a na Slovensku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.