Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
07. apríl 2021

Zomrel Hans Küng

Rozišiel sa s teológom Ratzingerom, stretol sa s pápežom Benediktom XVI.

Švajčiarsky teológ zomrel vo veku 93 rokov. Volal po revolúcii v cirkvi, ktorú kritizoval, no zároveň ju považoval za svoj domov.

Rozišiel sa s teológom Ratzingerom, stretol sa s pápežom Benediktom XVI.

Foto – Profimedia/AFP/Joel Saget

V nemeckom univerzitnom meste Tübingen zomrel jeden z najznámejších a najkontroverznejších teológov 20. storočia. Hans Küng sa už v poslednom čase na verejnosti neobjavoval, sužovala ho aj Parkinsonova choroba.

Narodil sa v roku 1928 vo švajčiarskom meste Sursee, filozofiu a teológiu vyštudoval na Pápežskej gregoriánskej univerzite v Ríme, v roku 1954 bol vysvätený za kňaza a tri roky nato získal doktorát z teológie na parížskej Sorbonne.

Po krátkom pastoračnom pôsobení v Luzerne (1957 – 1959) a na univerzite v Münsteri (1959 – 1960) sa ako 32-ročný stal profesorom fundamentálnej teológie v Tübingene, kde pôsobil až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1996.

Stretnutie s Ratzingerom

Na teologickej konferencii v Innsbrucku sa v roku 1957 spoznal s o rok starším Josephom Ratzingerom, ktorý v tom čase prednášal na univerzite vo Freisingu. Obaja neskôr pôsobili ako teologickí poradcovia počas Druhého vatikánskeho koncilu (1962 – 1965).

V roku 1966 sa práve Küng zasadil za to, aby univerzita v Tübingene ponúkla voľné miesto profesora dogmatickej teológie Ratzingerovi.

„Páčila sa mi jeho sympatická otvorenosť a nekomplikovanosť. Tak vznikol dobrý osobný vzťah, aj keď hneď po recenzii jeho práce povstala medzi nami už o niečo vážnejšia kontroverzia dotýkajúca sa teológie koncilu. Obaja sme sa však na to pozerali ako na oprávnené rozdiely v teologických stanoviskách, ktoré nevyhnutne prispievajú k napredovaniu myslenia, a necítili sme, že by takéto rozdiely ovplyvnili našu vzájomnú sympatiu a našu ochotu spolupracovať,“ napísal po rokoch kardinál Ratzinger vo svojej autobiografii, ktorá vyšla aj v slovenčine pod názvom Z môjho života (Dobrá kniha 2005).   

Sníval o Treťom vatikánskom koncile

Cesty mladých teológov sa postupne rozišli – Küng zostal v Tübingene, Ratzinger po troch rokoch odišiel na univerzitu v Regensburgu, neskôr bol vymenovaný za mníchovského arcibiskupa, kardinála a prefekta Kongregácie pre náuku viery.

Rovnako sa obaja rozišli aj v teologických názoroch a v pohľade na vývoj v cirkvi. Kým Küng hovoril o zmarených očakávaniach a potrebe Tretieho vatikánskeho koncilu, ktorý by dokončil to, čo bolo v 60. rokoch znemožnené, Ratzinger odmietol interpretáciu koncilu ako historického zlomu a požadoval vnímať ho v kontinuite s predošlým učením cirkvi.

Pápeža Jána Pavla II. označoval Küng za protiklad Jána XXIII., ktorého poslaním malo byť potlačenie koncilových ideí a obnovenie rímskeho klerikalizmu a triumfalizmu.   

Inzercia

„Vzhľadom na dnes nahromadené problémy musí prísť nielen zmena, ale priam radikálna revolúcia. Vlastne je to len otázka času,“ napísal Küng v závere svojej knihy Katolícka cirkev, ktorá v niekoľkých vydaniach vyšla aj u nás. Túto radikálnu revolúciu videl v demokratizácii cirkevných štruktúr, zdobrovoľnení celibátu či svätení žien.

Teologická polemika sa odohrávala aj na stránkach časopisov Communio a Concilium – kým za prvým stál Ratzinger, Hans Urs von Balthasar či Henri de Lubac, druhý tvorili Küng s Karlom Rahnerom a Johannom Baptistom Metzom.

Cirkev miloval, aj keď svojím spôsobom

Keď v roku 1970 Küng reagoval na encykliku o správnom spôsobe regulovania pôrodnosti Humanae vitae polemickým spisom Neomylný?, v ktorom spochybnil dogmu o pápežskej neomylnosti, Ratzinger vyhlásil, že tübingenský teológ sa so svojimi názormi ocitol mimo Katolíckej cirkvi.

Tento postoj v roku 1979 potvrdila Kongregácia pre náuku viery, ktorá Küngovi odobrala súhlas vyučovať na katolíckych teologických fakultách. Na univerzite v Tübingene mohol naďalej pôsobiť vďaka tomu, že Inštitút pre ekumenický výskum, ktorý založil a viedol, bol samostatným pracoviskom oddeleným od teologickej fakulty. V nasledujúcich rokoch sa tam venoval najmä dejinám náboženstiev a téme svetového étosu.

Napriek vzájomným teologickým rozporom ostali obaja teológovia v kontakte. Vrcholom bolo ich štvorhodinové súkromné stretnutie v septembri 2005 v pápežskom letnom sídle v Castel Gandolfo.

„Napriek všetkým svojim skúsenostiam s tým, aký nemilosrdný vie byť rímsky systém, dodnes zostala mojím duchovným domovom Katolícka cirkev, toto spoločenstvo veriacich,“ vyznal Küng v spomenutej knihe.

„Svojím spôsobom cirkev veľmi miloval,“ povedal dnes na jeho adresu taliansky arcibiskup a známy teológ Bruno Forte.

Odporúčame