Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
04. máj 2021

Evanjelizačný kurz The Way

Základné pravdy viery pretlmočili tínedžerom do rapových skladieb

Nie je to hudba pre každého, no mladú generáciu dokáže pritiahnuť na duchovnú obnovu.

Základné pravdy viery pretlmočili tínedžerom do rapových skladieb

O vyššie povedanom svedčí sedemdesiatka mladých, ktorí uplynulý týždeň prešli evanjelizačným kurzom The Way. Ide o akúsi „vylepšenú“ verziu známeho kurzu Filip, ktorý viaceré spoločenstvá na Slovensku využívajú ako nástroj evanjelizácie pre birmovancov.

S nápadom spraviť z rapu hlavné lákadlo programu prišlo Spoločenstvo Piar z Prievidze, ktoré pripravuje podobné obnovy už viac ako dekádu.

„Tohtoročnú The Way robí špeciálnou práve jedinečné prepojenie hovoreného slova a rapu, ktoré sa obsahovo navzájom dopĺňajú,“ povedala pre Svet kresťanstva organizátorka Tatiana Krkošková.

Základnú kerygmu kresťanstva tínedžerom pretlmočili nielen v prednáškach, ale aj v rapových skladbách hudobného zoskupenia TowMeot.


Raper Martin Augustín Dvornický...


... speváčka Janka Zubajová...

„Pozeráme na svet, hľadáme to šťastie a každý sa chce iba usmievať, no kedy pochopíme, že zle robíme a každý zožne to, čo zasieva? Hodnotíme, súdime druhých, no prestali sme pozerať sa v prvom rade na seba,“ otvoril prvé online stretnutie rapper Martin Dvornický alias Augustín.

Dnes už študent náboženstva priznal, že pocit prázdnoty si kompenzoval pútaním pozornosti na strednej škole, ktorú napokon nedokončil. Od závislostí a výtržností prešiel k ezoterickej literatúre.

Inzercia

 „Padol som na osobnostné dno a chcel som skončiť svoj život. V ezoterike som videl, že duchovné veci fungujú, no viedlo ma to iba k depresiám a sebaodmietnutiu. Bol som taký pokorený životom, že som si povedal: ,Čokoľvek je pravda, chcem to nájsť,‘ a skúsil som kresťanskú modlitbu,“ opísal svoju skúsenosť raper Augustín.

Po dvoch mesiacoch modlitby korunky Božieho milosrdenstva bez prežívania nejakých pocitov nastal zlom a dostal sa na miništrantský tábor s rehoľou piaristov.

„Namiesto partie, ktorá ma ťahala dole, mám dnes spoločenstvo ľudí, ktorí sú ochotní kedykoľvek mi pomôcť. Namiesto závislostí som už sedem rokov čistý a žijem slobodný život,“ uzatvoril svoje svedectvo kresťanský raper, ktorý pred polrokom vydal debutový album TowMeot.


... a ich spoločný song Veni Sancte Spiritus, ktorý zaznel aj počas kurzu The Way.

Podobnou životnou premenou prešiel aj ďalší raper Dávid Janočko, ktorý dnes chodí slúžiť s kapelou Lamačské chvály do väzníc. „Keď som mal trinásť rokov, prestal som chodiť do kostola a začal som s drogami, automatmi, alkoholom... Pridali sa krádeže a nakoniec ma po roku vyhodili aj zo strednej. Keď ma moja mama našla zdrogovaného v izbe, dala mi ultimátum – buď odvykačka, alebo duchovná obnova. Rozhodol som sa dať Bohu šancu a on ju využil,“ vydal pred účastníkmi kurzu svoje svedectvo raper Dávid.

Päť streamovaných večerov plných svedectiev, prednášok o spáse, Božej láske a odpustení dopĺňali modlitby chvál a hudobné vystúpenia. Cieľom duchovnej obnovy bolo sprostredkovať tínedžerom osobné stretnutie s Bohom jazykom, ktorý je im blízky.

Organizačný tím tvorili väčšinou absolventi predošlých ročníkov, ktorí sa rozhodli prijaté posolstvo odovzdať ďalej. „Dali sme mladým priestor pred a za kamerami, aby sa zdokonaľovali aj profesionálne. Vytvorili sme im tak prostredie, kde si môžu vyskúšať svoje sily za pomoci skúsenejších,“ uzavrela organizátorka Tatiana.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.