Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
17. máj 2021

Kresťanskí lídri

Hlad po viere a spoločenstve po pandémii vzrastie, musíme sa na to pripraviť

O výzvach kresťanských spoločenstiev po pandémii sme sa rozprávali s Júliusom Slovákom, Gabrielom Fidrikom a Eduardom Filom.

Hlad po viere a spoločenstve po pandémii vzrastie, musíme sa na to pripraviť

Stretká, víkendovky, animátorské školy, spoločné modlitby chvál... Pandémia pribrzdila nielen život farností a cirkevných zborov, ale aj mládežníckych spoločenstiev. Po viac ako ročnej izolácii a odlúčení môžeme len odhadovať, v akom stave sa tieto kresťanské komunity momentálne nachádzajú.

Podľa predsedu Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM) Eduarda Fila je pozitívnym ukazovateľom, že členov neubudlo. „Verím, že obdobie pandémie sme neprespali, ale začali sme rozmýšľať nad službou novým spôsobom. Tým, že ZKSM ožilo a opäť naskočilo na vlnu nadšenia a drajvu, začali dokonca prichádzať aj nové spoločenstvá,“ povedal pre denník Postoj Eduard Filo.

Rok izolácie využili na omladenie a celkový redizajn webu, ale aj služby. Pre členov pripravili päť e-learningových kurzov, ako založiť a budovať spoločenstvo, zároveň vytvorili virtuálnu platformu pre animátorov a lídrov Na pulze, pravidelne pripravujú podcasty a webináre.

Obmedzený je len človek, nie Boh

Ani v spoločenstve SP sa nedá hovoriť o nejakom odlive. „To, či sa niektorí členovia odmlčali alebo odišli, ešte len uvidíme. No, naopak, evidujem niekoľko ľudí, ktorí počas pandémie prejavili záujem alebo rovno vstúpili do spoločenstva,“ hovorí líder spoločenstva SP Július Slovák.

Okrem modlitbových livestreamov Pod ochranou Najvyššieho, prípravy Godzone konferencie a filmu To, na čom záleží, sa členovia stretávali on-line. „Osobný kontakt sa nedal nijako nahradiť, napriek tomu sa stretnutia malých skupiniek rozbehli v plnej miere a možno boli dokonca aj pravidelnejšie než zvyčajne,“ vysvetlil Slovák.

Napriek snahe presunúť aktivity spoločenstiev do online priestoru takýto kontakt nevyhovoval každému. „Chvíľu trvalo, kým sme nakúpili všetku techniku a naučili sa s ňou pracovať. Niektorí ľudia sa však odmietli stretávať cez internet, jednoducho to nebolo ono,“ povedal Gabriel Fidrik zo Spoločenstva pri KU, ktoré sa stretávalo na úrovni malých skupiniek, ale aj celej komunity s rodinami.

Nová situácia ich priviedla k otázke, ako slúžiť ľuďom zavretým doma v obývačke, napríklad aj v zahraničí. Spolu s manželkou Zuzanou vytvorili koncept kurzu Dávid, ktorý bol zameraný na objavenie osobného poslania. Účastníci sa stretávali na prednáškach a zdieľaní počas celého mesiaca.

„Paradoxne sme mali viac služby a boli viac zaneprázdnení, ako keď obmedzenia neboli. Tu sa ukázalo, že jediný, kto je obmedzený, je človek. Pre Boha to nebol žiadny problém,“ hodnotí situáciu Fidrik. Rovnaký záujem o duchovné aktivity potvrdzuje aj fakt, že na online podujatiach projektu Godzone sa zúčastňuje niekoľkonásobne väčšie publikum ako pred pandémiou prišlo na fyzické.

Skutočný stav v spoločenstvách sa odhalí až po úplnom návrate k bežnému životu. Laickí lídri sa však zhodujú, že pandémia zatriasla všetkými komunitami.

„Bol to pre nás šok, rovnako ako pre celú cirkev. Verím, že to, čo sa dnes deje, očisťuje naše motívy. Ľudia prišli na to, že majú ospravedlnenku, že nemusia ísť do kostola, na stretko, že sa vlastne dá žiť aj bez toho. Teraz to už nebude automatika, v nedeľu do kostola pôjdu len, tí, čo to myslia úprimne, a budú si to viac vážiť a strážiť,“ zamýšľa sa Fidrik, ktorý podobne vidí situáciu aj v spoločenstvách. Ich členovia prehodnotia, či chcú ďalej patriť do konkrétnej komunity ľudí, aké majú očakávania a čo ich vlastne spája.

Životu v spoločenstve treba porozumieť nanovo

Jedným z hlavných pilierov spoločenstva je bratstvo, no po dlhom čase odlúčenia ho ľahko môže nahradiť individualizmus. Členovia totiž mohli nadobudnúť falošný pocit slobody v rozhodnutiach a plánovaní.

Inzercia

„Zavreli dvere, vypli kamery a mohli si povedať: ,Nemusím sa nikým radiť, ani sa nikomu spovedať so svojimi slabosťami a problémami.´ No pokiaľ nemáš brata, ktorý ťa stráži a objektívne upozorní pred nebezpečenstvom, zostaneš v boji sám,“ upozorňuje Fidrik.

Úskalie dlhého odlúčenia vníma aj riaditeľ projektu Godzone Július Slovák. Hoci bolo obdobie izolácie spojené s hlbším duchovným prežívaním a investíciou do osobnej modlitby, zároveň prebiehal duchovný boj, ktorý sťahoval ľudí k subjektivizmu, čo v konečnom dôsledku vedie k strate jednoty. „Neustále prebieha zápas o jednotu. Bude kľúčové znovu porozumieť, čo je vlastne spoločenstvo, ako a prečo ho žiť,“ zamýšľa sa Slovák.

O dôležitosti znovuobjavenia samotného rozmeru spoločenstva hovorí aj líder ZKSM Filo. Podľa neho nemôže byť spoločenstvo len na úrovni voľnočasovej aktivity. „Sme povolaní žiť v komunite, farnosti. V rebríčku hodnôt hneď za osobným vzťahom s Bohom, rodinou a plnením si pracovných povinností nasleduje angažovanosť v cirkvi. To znamená, že nie je na konci zoznamu priorít a idem, len ak sa mi chce,“ vysvetlil Filo.

Laickí lídri zároveň očakávajú, že nasledujúce obdobie prinesie vlnu duchovného prebudenia, a preto je potrebné byť pripravený. „Hlad po duchovne a aj po komunitách v ľuďoch ešte vzrastie. Budú vyhľadávať miesta, kde by sa ich vnútro nasýtilo. Ak im nebudeme vedieť evanjelizačným spôsobom poskytnúť posolstvo evanjelia, tak sa ľahko môže stať, že ich hlad nasýti iné duchovno,“ uvažuje Slovák.

Eduard Filo sa domnieva, že vrátiť sa k službe rovnakým spôsobom ako pred pandémiou nebude možné. Bude potrebné sa vo farnostiach a spoločenstvách zamerať na vzťahy a pastoráciu ľudí, no zároveň aktívne vychádzať k hľadajúcim. „Bola by škoda, keby sme sa z tejto krízy nič nenaučili. Už nemôžeme čakať, že sa budú zástupy ľudí v kostoloch tlačiť samé od seba,“ upozornil Filo, ktorý povzbudzuje k vydávaniu svedectva o tom, čo Boh robil v životoch ľudí počas pandémie.

Konkrétnym nástrojom, ako znovu oživiť spoločenstvá, má byť zážitkový program v kombinácii s duchovným rozmerom. „Pripravujeme podobný formát, ako je deň rodiny alebo farnosti aj pre spoločenstvá. Chceme pozdvihnúť stretká ľudsky aj duchovne. Atrakcie a zážitkové pomôcky chceme skĺbiť s diskusiami o budovaní tímu, vodcovstve a duchovnom raste,“ uzavrel predseda ZKSM Eduard Filo.

Spoločenstvo pri KU chce pokračovať v online kurze Dávid, ktorý má previesť účastníkov procesom spoznávania samého seba, svojho prežívania a odhaliť faktory, na základe ktorých uskutočňujú svoje rozhodnutia. "Spoznanie samého seba môže pomôcť ľuďom rozlíšiť, či sú na správnej ceste k naplneniu svojho povolania a poverenia na tejto zemi. Kurz pomáha odhaliť ich ,goliášov´, ktorých musia poraziť, aby mohli nastúpiť na Dávidovu cestu a stali sa tými, kým majú byť," vysvetlil Fidrik. 

Spoločenstvo SP plánuje pre verejnosť modlitbové stretnutia v troch slovenských mestách. „V rámci projektu Godzone chystáme Worship Nights. Veríme, že tieto stretnutia môžu byť akousi obnovou vášne a uctievania pred Bohom a zároveň prejavom radosti a čistej chvály,“ dodal Slovák.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.