Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Svet kresťanstva
23. máj 2021

Nový Svet kresťanstva

Usilujeme sa byť ostrovom normálnosti v záplave ideologických nezmyslov o cirkvi

Rozhovor s Imrichom Gazdom o zmenách a novinkách vo Svete kresťanstva, ktorý čoskoro spúšťa vlastný web.

Usilujeme sa byť ostrovom normálnosti v záplave ideologických nezmyslov o cirkvi

Svet kresťanstva je značkou, ktorá existuje už vyše desať rokov, najskôr ako blog, potom ako špeciálna rubrika v rámci Postoja, hoci sme stále cítili, že z tejto rubriky by mohlo byť niečo väčšie. Minulý rok sme výrazne posilnili redakciu Postoja, vytvorili sme nové spravodajstvo aj Postoj TV, teraz prichádzame s novým Svetom kresťanstva. Skús najskôr vysvetliť, čo nás k tomu viedlo.

Od začiatku sme v redakcii vnímali, že silné témy z náboženského prostredia k nášmu denníku prirodzene patria. Dlhodobo to potvrdzoval aj čitateľský záujem o ne. Keď sme pred rokom a pol robili prieskum medzi našimi podporovateľmi, opätovne sa nám potvrdilo, že dianie v kresťanskom svete je po politike druhou najžiadanejšou oblasťou, pričom rozdiel bol naozaj tesný.

Keďže Svet kresťanstva je v rámci Postoja od začiatku budovaný ako samostatná značka – má vlastný redakčný kolektív a okruh spolupracovníkov, špecifické publikum, vlastné profily na sociálnych sieťach či pravidelný newsletter, nebolo až také náročné urobiť strategické rozhodnutie: poďme posilniť všetky spomenuté oblasti tak, aby sme svojim čitateľom dokázali ponúknuť kvalitnejší, silnejší, aktuálnejší a zároveň hlbší obsah. Dôležité pri tom celom je, že Svet kresťanstva naďalej ostáva pevnou súčasťou denníka Postoj.

Ako bude vyzerať nová podoba Sveta kresťanstva?

Zjednodušene povedané – z jednej z rubrík denníka Postoj sa stane plnohodnotný web. Redakciu Sveta kresťanstva v uplynulých dňoch posilnili noví autori a spolupracovníci, vďaka čomu budeme môcť prinášať viac analýz a komentárov k aktuálnym témam a trendom, rozhovorov s osobnosťami a inšpiratívnymi ľuďmi, formačných textov, článkov o kresťanskom životnom štýle či viac aktuálneho spravodajstva. Všetko to čitatelia nájdu pokope na novej webovej stránke.

Keď sme o tom celom pred časom začali intenzívnejšie uvažovať, napísal som si, že Svet kresťanstva musí byť pestrý z hľadiska obsahu i žánrov, viackanálový a vizuálne príťažlivý. Popri texte tak chceme pracovať aj s obrazom a zvukom, pričom náš obsah chceme komunikovať nielen na samotnom webe, ale aj prostredníctvom newsletterov, podcastov, sociálnych sietí, ale aj cez také tradičné médium, akým sú knihy v rámci knižnej edície Svet kresťanstva. 

O pripravovaných zmenách sme hovorili nielen medzi sebou, v nedávnom dotazníku sme sa pýtali aj našich podporovateľov a čitateľov, aké majú očakávania od posilneného Sveta kresťanstva. Bolo v ich želaniach niečo, na čo sme sami od seba neprišli a nakoplo nás to k zmene?

V prvom rade bolo veľmi príjemným prekvapením, že spätnú väzbu nám zaslalo vyše 1 400 ľudí. Takúto vysokú odozvu som nečakal. Ešte príjemnejším bolo zistenie, že až 92 percent podporovateľov denníka Postoj deklarovalo ochotu navyše podporiť Svet kresťanstva. Takáto dôvera naozaj povzbudzuje a zároveň zaväzuje.

Zo všetkých údajov a odpovedí, ktoré sme si podrobne prešli a vyhodnotili, ma najviac zaujal vysoký záujem o oblasť vzdelávania a formácie, teda o témy z oblasti teológie, spirituality, cirkevných dejín a podobne. V uplynulých dňoch sme preto intenzívne komunikovali s viacerými špičkovými teológmi, biblistami, historikmi či so skúsenými duchovnými sprievodcami, s ktorými sa budú môcť čitatelia stretať na našich stránkach.

Z odpovedí si sa veľa dozvedel aj o našich čitateľoch. Aký máš pred očami profil čitateľa, pre ktorého budeme tvoriť obsah Sveta kresťanstva?

Publikum Sveta kresťanstva je vysoko religiózne – vyše 90 percent tvoria pravidelní účastníci bohoslužieb, pričom polovica z nich chodieva do kostola niekoľkokrát do týždňa. Zároveň však z odpovedí na otvorené otázky jasne vyplynulo, že popri duchovnej formácii a obrane kresťanskej viery v prostredí, ktoré je voči nej často nevraživé, považujú za rovnako dôležité hovoriť a písať o veciach priamo, otvorene, a ak treba, tak aj kriticky do vlastných radov.

Od kresťanských médií sa niekedy očakáva, že majú byť pokojné, formačné, informačné, ale mali by sa vyhýbať konfrontácii, lebo tá rozdeľuje a vnáša nejednotu. My sme sa však pre odštartovanie novej etapy Sveta kresťanstva odhodlali aj z dôvodu, že online priestor aj svet sociálnych sietí je plný falošných informácií a predstáv o kresťanstve a cirkvi, či už ich šíria rôzni progresívni radikáli, alebo veriaci, ktorí by pápeža najradšej exkomunikovali. Do akej miery to chceme reflektovať?   

Keď som sa pred niekoľkými rokmi rozprával s naším bývalým šéfredaktorom Ferom Múčkom, spomenul som, že kým cirkevné médiá nedávajú priestor kritickým témam, tak progresívne médiá ho dávajú takmer výhradne len takýmto témam. Neraz falošným spôsobom. Medzičasom nám tu však vyrástol nový typ médií a autorov, ktorých konzervatívnosť spočíva v tom, že nenechajú suchú nitku na pápežovi Františkovi či na slovenských biskupoch. Jedni ich bijú zľava, druhí sprava. A občas dochádza k situáciám, keď sa v dojemnej zhode pustia do šírenia nezmyslov napríklad o kresťanských charizmatikoch.

Áno, aj na Svete kresťanstva sa objavujú kritické texty, ale je rozdiel medzi kritikou dobre mienenou a mierenou a medzi otravným opakovaním ideologických klišé a bitím hlava-nehlava. V tomto budem mať vždy pred očami slová, ktoré mi tesne pred smrťou povedal kňaz Jozef Leščinský: „Odkáž aj kolegom v Postoji, že sa mi na vás páči to, že ste normálni.“ Tým povedal všetko. Hlavné je ostať normálnym človekom, konzervatívcom, kresťanom.


Foto – Postoj/Andrej Lojan

Inzercia

Svetu kresťanstva niektorí čitatelia vyčítali, že je až príliš katolícky. Bola to oprávnená výčitka, a ak áno, prinesieme zmenu aj v tomto ohľade?

Áno, sčasti bola oprávnená. Na jednej strane je Slovensko väčšinovo katolícke, takže je prirodzené, že aj vo Svete kresťanstva dominujú témy z rímskokatolíckeho a gréckokatolíckeho prostredia, ktoré výborne a do hĺbky pokrýva otec Ján Krupa.

Omnoho menšie, ale vždy dôležité zastúpenie majú v našej krajine aj evanjelickí veriaci. Myslím, že v uplynulých rokoch na Svete kresťanstva výrazne stúpol počet článkov o evanjelikoch, a to aj od samotných evanjelikov. V tomto chceme naďalej pokračovať. Zároveň by sme radi zvýšili informovanosť aj o ostatných cirkvách a náboženských spoločnostiach. V tomto duchu som nedávno absolvoval veľmi príjemnú debatu s členmi Bratskej jednoty baptistov. No a špeciálnou oblasťou sú témy o rôznych postmoderných duchovných prúdoch a hnutiach, čo je už skôr religionistická záležitosť. 

Keďže máme s robením novín už isté skúsenosti, vieme, že aj tak viac než na rôznych obsahových plánoch záleží na kvalite a invencii ľudí, ktorí to robia. Kto bude tvoriť nový tím Sveta kresťanstva?

Základ tímu tvoria ľudia, ktorých naši čitatelia už dobre poznajú. Kým však doteraz mali v denníku Postoj aj iné povinnosti, po novom sa budú plne venovať témam z kresťanského sveta. Konkrétne hovorím o Pavlovi Rábarovi, otcovi Jánovi Krupovi a Janke Zlatohlávkovej. Navyše k nám pribudol Pavol Hudák, ktorý doteraz pracoval v Rádiu Lumen, po rodičovskej dovolenke sa vrátila Monika Ostrovská a prišiel aj mladý, šikovný študent žurnalistiky Juraj Brezáni.

Keď to spočítame, tak tím Sveta kresťanstva tvorí toľko ľudí, ako bolo spočiatku v celej redakcii denníka Postoj. Aj to je dôkaz, že vďaka našim podporovateľom a čitateľom neustále rastieme. Pritom nemôžeme zabudnúť ani na viacerých doterajších, ale i nových spolupracovníkov Sveta kresťanstva z radov kňazov, rehoľníkov, rehoľníčok a angažovaných laikov. Aj vďaka nim budeme môcť prinášať pravidelné formáty, ktoré našich čitateľov budú nielen informovať, ale aj formovať.     

„Aj na Svete kresťanstva sa objavujú kritické texty, ale je rozdiel medzi kritikou dobre mienenou a mierenou a medzi otravným opakovaním ideologických klišé a bitím hlava-nehlava.“ Zdieľať

Sme médium, ktoré nemá zdroje od žiadneho bohatého jednotlivca či z inzercie, naša existencia závisí od podpory drobných podporovateľov, teda komunity ľudí, ktorí cítia silnú vnútornú motiváciu, aby prispievali na naše fungovanie. Ako sa chceme týmto ľuďom odvďačiť za priazeň okrem ponuky kvalitného obsahu, ktorý je prístupný všetkým?

S našimi podporovateľmi nás viaže osobitné puto, bez nich by sme neexistovali, preto im chceme v rámci Klubu Sveta kresťanstva ponúkať špeciálne benefity. Cieľom je vytvoriť živú komunitu, ktorá bude vtiahnutá priamo do našej kuchyne a ktorej budeme venovať špeciálnu pozornosť. Jednoducho, sme si vedomí toho, že voči ľuďom, ktorí nám pomáhajú rásť, máme osobitné záväzky.  

Vo Svete kresťanstva ste posledné roky tak trochu medzi mlynskými kameňmi: na jednej strane si aj ty kritizoval niektoré vyjadrenia pápeža Františka, ktoré vyvolávajú chaos alebo otázky, na druhej strane čelíš z tradicionalistických kruhov, ktoré sú protifrantiškovské, výčitke, že nie si pravoverný. Takáto vyostrenosť tu kedysi nebola, nemáš z toho obavu?

Zdá sa, že koronakríza bola katalyzátorom pretrvávajúcej polarizácie vnútri cirkvi, čoho dôsledky sme začali omnoho intenzívnejšie pociťovať aj na Slovensku. Kým v minulosti pápeži a biskupi čelili kritike zvonka, dnes proti nim tiahne skupina veriacich, pre ktorých je pápež Antikristom, biskupi sú zblúdenými pastiermi, Druhý vatikánsky koncil príčinou všetkého zla v cirkvi a ktorí sami seba prehlasujú za jediných pravoverných.

Samozrejme, netvrdím, že o pápežovi, biskupoch či niektorých aspektoch súčasného kresťanstva nemožno písať polemicky až kriticky, niektoré situácie si to priam vyžadujú, ale treba to robiť pokojne, vecne a konkrétne, nepaušalizovať, negeneralizovať, nezavádzať, neútočiť za každú cenu... Lebo v čom sa potom takíto kresťania líšia napríklad od takého Michala Havrana? Z oboch strán je to rovnaký hate speech, ktorý nebuduje, ale polarizuje a rozbíja.  

Aký je vzťah Sveta kresťanstva so slovenskou katolíckou cirkvou? Cirkevní hodnostári boli dlho zvyknutí na to, že katolícke médiá sú pod gesciou cirkvi a kritiku do svojich radov preto nebrali ľahko. Ako berú dnes od cirkvi nezávislé médium, v ktorom pôsobia slobodne píšuci novinári-katolíci?

To je asi otázka skôr na nich. Osobne si však myslím, že v dobe, kde na jednej strane stoja médiá, pre ktoré sú referenčnými výhradne názory teológov z Progresívneho Slovenska, a na druhej strane dezinformačné weby, ktoré si svojho pápeža spravili z biskupa Schneidera, je stále dôležitejšou úlohou pomáhať ľuďom zorientovať sa v tomto informačnom a názorovom chaose. To je aj našou ambíciou, pričom novinárska sloboda a kresťanská zodpovednosť sú pre nás kľúčovými princípmi, ktorých sa budeme držať.

Nový a lepší Svet kresťanstva robíme vďaka vašej podpore a záujmu o kresťanské témy. Ak aj vy vidíte zmysel a dôležitosť tohto projektu, vyjadrite ho a pridajte sa k podporovateľom Sveta kresťanstva.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame