Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
02. máj 2021

Vatikánska sedma

Pripravujeme pre vás novú podobu Sveta kresťanstva, buďte pri tom

Aprílový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Pripravujeme pre vás novú podobu Sveta kresťanstva, buďte pri tom

Foto - TASR/AP

Tentokrát začnem trochu osobnejšie. Presne pred desiatimi rokmi som mal možnosť zúčastniť sa na prvom celosvetovom stretnutí blogerov vo Vatikáne. Konalo sa 2. mája 2011, deň po blahorečení pápeža Jána Pavla II.

Zo stoviek prihlásených záujemcov vatikánski organizátori pozvali iba 150 účastníkov. Po dvoch rokoch fungovania blogu Svet kresťanstva bola pre mňa táto pozvánka veľkým povzbudením do ďalšej práce.

Pred viac ako piatimi rokmi sa Svet kresťanstva spojil so vznikajúcim Konzervatívnym denníkom Postoj a odvtedy je jeho pevnou súčasťou.

Postupne pribúdali noví prispievatelia a bohatší obsah, čo sa odrazilo na výraznom raste počtu čitateľov. Vysoká návštevnosť dosvedčuje, že články z oblasti kresťanského sveta patria v denníku Postoj medzi najžiadanejšie, najčítanejšie i najdiskutovanejšie.

Preto sme sa rozhodli investovať ešte viac energie a peňazí do rozvoja projektu Svet kresťanstva. Už v najbližších dňoch vám predstavíme rozšírený redakčný tím, vylepšený obsah aj novú webovú stránku. Máme naozaj veľké plány, vidíme dôležitosť kvalitného kresťanského obsahu hlavne v prostredí, ktoré je neraz voči kresťanskej viere priamo nevraživé. Chceme ešte výraznejšie formovať verejnú mienku a ponúkať hlboké pohľady na aktuálne témy.

Dôležitou súčasťou príbehu Sveta kresťanstva ste práve vy, naši čitatelia a podporovatelia! Náš obsah tvoríme pre vás a chceme ho stále viac tvoriť spolu s vami. Preto sme vás pred dvoma týždňami oslovili s dotazníkom, v ktorom ste mohli vyjadriť svoj názor na naše ďalšie smerovanie. Viac ako 1 400 odpovedí je pre nás dôkazom, že vám na našom spoločnom projekte záleží, za čo vám ďakujeme.

Obzvlášť veľkým záväzkom pre nás je, že až 92 percent podporovateľov denníka Postoj v dotazníku deklarovalo ochotu navyše podporiť aj Svet kresťanstva. Pridajte sa k nim aj vy.

Práve vďaka ľuďom, ako ste vy, bude Svet kresťanstva a tým aj denník Postoj silnejší a výraznejší.

Investícia do novej podoby Sveta kresťanstva a rozšírenie redakcie bude v rádoch desiatok tisíc eur ročne. Veríme, že tieto náklady postupne vykryjeme z vašich darov. Ak nás ešte nepodporujete, začnite, prosím, ešte dnes.

Mýty o charizmatikoch

Menovanie Eduarda Hegera za predsedu vlády vyvolalo novú vlnu záujmu o kresťanské charizmatické hnutie, v ktorom sa ako člen Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave pohyboval a pohybuje.

Na rôzne mýty a bludy, ktoré sa objavili vo viacerých slovenských médiách, sme reagovali napríklad rozhovorom s Máriom Tomášikom, lídrom spomenutého Spoločenstva Martindom, vysvetľujúcim článkom Antona Ziolkovského, ktorý v pozícii výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska prichádzal do častého kontaktu s charizmaticky zameranými spoločenstvami, či poznámkou kolegu Lukáša Krivošíka.

A pridali sme aj rozhovor s Lukášom Bužom, lídrom rómsko-slovenskej evanjelizačnej kapely F6, ktorý aj na príklade vlastného života ukázal, ako viera mení životy našich Rómov.      

Keďže sme presvedčení, že kresťanstvo i samotná Katolícka cirkev nie je a nemá byť monolitom, ale ľuďom ponúka množstvo ciest vedúcich k Bohu, budeme sa aj v budúcnosti venovať najrôznejším duchovným prúdom a hnutiam – od charizmatikov až po tradicionalistov.

Tvár mesiaca

V Skalke nad Váhom 24. apríla vysvätili za nového pomocného biskupa Nitrianskej diecézy 48-ročného Petra Beňa, doterajšieho farára a dekana práve v Skalke nad Váhom.

Na rozdiel od minulosti, keď väčšina diecéznych biskupov mala svojich pomocných biskupov, niekedy priamo dvoch, pôsobia dnes na Slovensku len traja pomocní biskupi. Okrem Petra Beňa sú to Jozef Haľko v Bratislavskej arcidiecéze, Marek Forgáč v Košickej arcidiecéze a Ján Kuboš v Spišskej diecéze, ktorý bol po smrti diecézneho biskupa Štefana Sečku zvolený za diecézneho administrátora.

Rovnako aj v histórii samotnej Nitrianskej diecézy sú pomocní biskupi zriedkavosťou. „Pri počte okolo 80 známych biskupov v našom biskupstve pomocných biskupov je možné narátať len šesť,“ povedal v homílii biskup Judák. „Rovnako je biskupská vysviacka jedinečnou udalosťou aj pre toto posvätné miesto späté so životom svätého pustovníka začiatkom 11. storočia. Ono síce bolo svedkom mnohých udalostí, avšak ešte nikdy nie ako dnešná,“ dodal nitriansky diecézny biskup. 


Peter Beňo počas biskupskej vysviacky. Foto – Nitrianska diecéza/Marek Mucha

Rodák z Bánoviec nad Bebravou, ktorého pápež František vymenoval za biskupa ešte 29. januára, je s pútnickým miestom spätým so životmi svätých Andreja-Svorada a Beňadika zviazaný už niekoľko rokov. Od roku 2014 tam pôsobil ako farár a o dva roky neskôr sa stal aj rektorom miestnej diecéznej svätyne.

„Svätí pustovníci nás aj v dnešnej dobe učia vyrovnanosti medzi prácou a modlitbou, učia nás hľadať si priestor na ticho a samotu. Toto všetko potrebuje aj biskup, aby mal čas na budovanie vzťahu s Pánom a vo svojej činnosti nehlásal seba, ale to, čo od neho dostáva,“ povedal biskup Beňo v rozhovore pre Postoj TV.

V biskupskej službe však bude jeho život spätý už so všetkými kňazmi a veriacimi Nitrianskej diecézy. Tento nový zväzok vyjadruje aj biskupský prsteň, ktorý si Peter Beňo nechal odliať zo snubných obrúčok svojich rodičov.   

Jednou vetou

Pápež František vyzval všetkých veriacich, aby sa počas mariánskeho mesiaca máj modlili každý deň svätý ruženec za skončenie pandémie.

Pravoslávni veriaci v nedeľu oslávia zmŕtvychvstanie Isusa Christa; od roku 2025 by všetci kresťania mohli sláviť veľkonočné sviatky v rovnakom termíne.

Vatikán organizuje veľkú konferenciu o ľudskom zdraví; kvôli viacerým kontroverzným hosťom sa však na ňu zniesla spŕška kritiky.

K porušovaniu náboženskej slobody dochádza v každej tretej krajine sveta, informovala vo svojej pravidelnej správe pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Inzercia

Po niekoľkomesačnom zákaze boli obnovené verejné bohoslužby

Emeritný pápež Benedikt XVI. oslávil 94. narodeniny, uplynulo aj 16 rokov od jeho nástupu na pápežský stolec.

Vo veku 93 rokov zomrel významný švajčiarsky teológ Hans Küng.

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní, ktorá je známejšia pod označením mormóni, chce po celom svete postaviť 20 nových chrámov, vrátane Viedne, Bruselu či Osla.

Pri udelení veľkonočného požehnania Urbi et Orbi pápež František podporil pokojné protesty za demokraciu v Mjanmarsku a spomenul aj krajiny, v ktorých sa veriaci pre pandemické nariadenia nemohli zúčastniť na veľkonočných bohoslužbách.

Foto mesiaca


Veľkopiatkové dramatizované krížové cesty tento rok pre pandemické opatrenia nepritiahli stovky divákov. Kristus tak ulicami Prešova kráčal sám. Foto – TASR/Maroš Černý

Napísali sme

Pavol Rábara sa rozprával s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským o zatvorených kostoloch a dôsledkoch pre cirkev.

Lenka Chlebanová opísala životy a dielo mystických laičiek Marie ValtortyJuliany z Norwichu.

Imrich Gazda sa rozprával s košickým kňazom Petrom Sykorom o cirkvi po pandémii.

Otec Ján Krupa priblížil náboženské pozadie zosnulého princa Philipa.

Imrich Gazda priblížil životné osudy biskupa Pavla Hnilicu, ktorý sa narodil pred sto rokmi.

Minikázeň Jána Dudu

Kedysi dávno mi jeden známy povedal, že chce po smrti punkciu srdca. Má obavy, aby sa „nezobudil“ v hrobe.

Takéto obavy sú iracionálne, lebo ak sa dodrží 48-hodinová lehota pochovania po smrti, krv v tepnách a žilách stuhne a nijaké srdce krv už neskvapalní. A kde niet pohyblivej krvi, ktorá roznáša kyslík a živiny tepnami a žilami do buniek – lepšie by to vedeli vysvetliť lekári –, tam niet pozemského života, ba tam sa pozemské telo rozkladá.

Ježišovo podobenstvo o viniči a ratolestiach nie je o pozemskom, ale o večnom živote, no funguje na podobnom princípe. Ratolesť sa stane suchou a mŕtvou, ak sa jej nedostáva životodarná miazga zo zeme cez kmeň viniča.

Preto jej životnosť bytostne závisí od miazgy. „Miazgou a krvou“ večného života je osobitný spôsob Ježišovej prítomnosti v nás samých. „Kto ostáva vo mne a ja v ňom,“ zdôrazňuje Ježiš. Katolícka teológia nazýva túto Božiu prítomnosť v nás slovom „Božia milosť“, ktorá je k spáse potrebná.

Takže „mimo Krista niet spásy“ („extra Christi nulla salus“), lebo Kristus vykúpil všetkých, ale nie všetci budú spasení, iba tí, ktorí Kristovu ponuku vykúpenia prijmú za svoju. Presne to vyjadril už sv. Augustín, keď povedal: „Pane, vykúpil si nás bez nás, ale nespasíš nás bez nás.“

Ak Ježiš hovorí podobenstvo o viniči a ratolesti, hovorí o svojej „milostivej prítomnosti“ v nás, o svojom priateľstve s nami, o našom priateľstve s ním. Hovorí o prítomnosti večného života a spásy v nás.

Knižná dvojbodka

„Veľmi milujem svätého Jozefa, lebo je to muž silný a tichý,“ vyznal sa pred niekoľkými rokmi pápež František, ktorý 8. decembra vyhlásil Rok svätého Jozefa. Podobne ako on tohto nenápadného svätca milujú milióny ľudí po celom svete.

K duchovnému prežitiu tohto mimoriadneho roka chce prispieť aj naše vydavateľstvo Postoj Media, kde v týchto dňoch vychádzajú dve hodnotné publikácie o svätom Jozefovi.

Kniha Žiť ako svätý Jozef prináša sedem nevšedných a hlbokých zamyslení, ktorých autormi sú známi slovenskí kňazi a rehoľníci. Kniha vám pomôže lepšie spoznať tohto pozoruhodného svätca a inšpirovať sa jeho láskavosťou, spravodlivosťou, mužskosťou a vierou. Spolu má 256 strán a obsahuje aj časť s najobľúbenejšími modlitbami k svätému Jozefovi vrátane akatistu a krížovej cesty, ktorú napísal otec biskup Stanislav Stolárik.

Ako byť mužom evanjelia v 21. storočí? Odpovedať na túto neľahkú otázku sa v knihe Jozef 2.1 pokúsilo až 27 autorov, medzi ktorými nechýbajú známe mená ako biskupi Cyril Vasiľ a Jozef Haľko, kňazi Marek Orko Vácha a Ján Buc či laickí lídri Mário Tomášik a Martin Luterán. Pri svojich úvahách vychádzajú zo zvolaní Litánií k sv. Jozefovi, ktoré sú také rôzne, ako sú muži sami. Kniha vychádza v spolupráci s Catholic Gentlemen's Club.

Prajem vám hodnotné duchovné čítanie a požehnaný mesiac máj!   

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, či aktuálny knižný alebo filmový tip.

Odporúčame