Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
28. apríl 2021

Kontroverzná konferencia o zdraví

Šéf Pfizeru, gitarista z Aerosmithu aj Cindy Crawfordová budú hosťami Vatikánu

Na online konferencii o zdravotnej starostlivosti vystúpi viac ako sto hostí. Medzi nimi aj mormón, líder New Age či modelka.

Šéf Pfizeru, gitarista z Aerosmithu aj Cindy Crawfordová budú hosťami Vatikánu

Zľava: CEO Pfizeru Albert Bourla (TASR/AP); Cindy Crawfordová (Flickr.com/Ibsan73) a hudobník Joe Perry (Flickr.com/KaddiSudhi)

Stretne sa epidemiológ Anthony Fauci, gitarista Joe Perry z Aerosmithu a modelka Cindy Crawfordová. Nie, to nie je začiatok vtipu, ale časť zoznamu hostí veľkej konferencie, ktorú pripravuje na budúci týždeň Vatikán.

Názov podujatia je Objavovanie mysle, tela & duše: Ako inovácie a nové systémy zlepšujú ľudské zdravie. Konať sa bude online formou 6. až 8. mája.

Ako píše Catholic News Agency, hostia sú šéfovia veľkých farmaceutických spoločností, vrátane Moderny a Pfizera, ďalej celebrity angažujúce sa v zdravotníckej filantropii, lekári, náboženskí lídri a ďalšie postavy verejného života.

Na zozname je 114 spíkrov. Podľa webovej stránky konferencie sa majú spoločne zamerať na pokrok v medicínskych inováciách a pokúsiť sa o vytvorenie nového, interdisciplinárneho prístupu a partnerstva pri téme liečenia chorôb a zlepšení zdravia.

Organizátorom podujatia je Pápežská rada pre kultúru, na ktorej čele stojí kardinál Gianfranco Ravasi, akciu bude hostiť spoločne s kňazom Tomaszom Trafnym a prezidentkou Nadácie Cura, Robin Smithovou.

Podľa stanoviska Tlačového strediska Svätej stolice bude súčasťou konferencie aj okrúhly stôl na tému Premostenie vedy a viery, ktorý má objavovať vzťah náboženstva a spirituality k zdraviu a blahobytu. Diskutovať sa má o najnovších poznatkoch v medicíne a poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ako aj kultúrnom dosahu technologického pokroku.

Na záver bude zverejnené videoposolstvo pápeža Františka účastníkom konferencie. Zúčastniť sa na trojdňovom online podujatí môžu aj kňazi, zdravotníci a študenti z pápežských a katolíckych univerzít z celého sveta.

Ide už o piatu medzinárodnú zdravotnícku konferenciu organizovanú Pápežskou radou pre kultúru a Nadáciou Cura. Posledná konferencia sa konala vo Vatikáne v roku 2018 a medzi hosťami boli mená ako speváčka Katy Perry, lekár Deepak Chopra alebo hudobník Peter Gabriel. Prvé podujatie tohto typu bolo v roku 2011 a témou bol výskum kmeňových buniek dospelých.

Nie každému sa osoby a obsadenie vatikánskej konferencie páči. Americký portál Lifesite nešetrí v súvislosti s avizovaným podujatím kritikou.

V prvom rade, medzi 114 prednášajúcimi sú iba dvaja katolícki kňazi. Zato medzi hosťami našli autori textu potratárov, výstrednú modelku, New Age aktivistu a podobne.

Pri šéfovi Pfizeru Albertovi Bourlovi upozorňujú napríklad na skutočnosť, že farmagigant produkuje aj potratové tabletky. Riaditeľ amerického Národného inštitútu zdravia, genetik Francis Collins, zase obhajuje využívanie plodových tkanív pri výskume.

Inzercia

Otvárací deň konferencie začne vstupom Anthony Fauciho. Šéf amerického Národného ústavu alergií a infekčných chorôb je Bidenov hlavný poradca pre zdravotníctvo.

Faucimu sa dá pripomenúť, ako sa vlani v máji vyjadril, že neodporúča rozdávanie svätého prijímania, a to ani na ruku. Pritom len mesiac predtým bol Fauci oveľa benevolentnejší pri otázke, či sa môžu ľudia kontaktovať cez zoznamovacie aplikácie ako Tinder či Buble. „Pokiaľ chcete zájsť do intímnejšej sféry, fajn, je to vaša voľba, čo sa týka rizika,“ povedal.

Marc Benioff je šéf spoločnosti Salesforce, ktorá sa venuje cloudovým službám. V roku 2016 sa angažoval proti tzv. anti-LGBTI zákonom, ktoré prijali niektoré štáty USA s argumentáciou na ochranu náboženskej slobody.

Britská biologička Jane Goodallová podporuje filozofiu kontroly svetovej populácie a kritizuje Katolícku cirkev. Indicko-americký obhajca alternatívnej medicíny Deepak Chopra je zároveň významnou postavou v hnutí New Age.

Na zozname spíkrov je tiež americký gitarista Joe Perry, jeden zo zakladajúcich členov hardrockovej skupiny Aerosmith.

Ďalej sa na akcii zúčastní významný mormón William K. Jackson i výkonný riaditeľ Britskej rady učencov a imánov, moslim Shaykh Asim Yusuf.

Súčasťou partie bude aj modelka Cindy Crawfordová, Lifesite pripomína jej pro-choice postoje.

Jedným z prednášajúcich bude i taliansky kňaz brazílskeho pôvodu Dario Edoardo Viganò, bývalý šéf vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu. Viganò odstúpil z tejto funkcie v roku 2018 po čudnej kauze, keď Vatikán zatajil časť listu Benedikta XVI. V ňom emeritný pápež kritizoval účasť istého liberálneho teológa na diele o teológii pápeža Františka. 

Medzi hosťami konferencie sú aj dcéry amerických exprezidentov – ľudsko-právne aktivistky Kerry Kennedyová i Chelsea Clintonová. Pripojí sa aj bývalý šéf spoločnosti Pepsi a Apple John Sculley.

Konferenciu nebudú moderovať ľudia z Pápežskej rady pre kultúru, ale vybraných desať top novinárov. Medzi nimi napríklad viceprezidentka Forbesu, ďalej novinári a spolupracovníci staníc ABC, CNN, NBS alebo Wall Street Journal.

Kritika sa ušla aj promo materiálom podujatia, ktorým dominujú dotýkajúce sa prsty Adama a Stvoriteľa od Michelangela – ibaže v lekárskych rukaviciach.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame