Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. marec 2018

Vatikán skryl kritickú časť listu Benedikta XVI.

Vatikán zatajil časť listu Benedikta XVI., v ktorej kritizuje účasť liberálneho teológa na diele o teológii pápeža Františka. Šéf komunikačného oddelenia rezignoval.
Vatikán skryl kritickú časť listu Benedikta XVI.

Fotografia listu Benedikta XVI., ako ju pôvodne poslalo tlačové stredisko Vatikánu. (Foto: radiovaticana.cz)

Benedikt XVI. dostal pozvanie prečítať si 11-zväzkovú edíciu Teológia pápeža Františka, ktorá vyšla pri príležitosti piateho výročia pontifikátu súčasnej hlavy cirkvi. Autormi edície sú jedenásti teológovia z rôznych častí sveta. Jej preklad vydalo Vatikánske knižné vydavateľstvo v šiestich jazykoch.  

Emeritný pápež na zaslané zväzky reagoval listom, ktorý zverejnil Vatikán v tlačovej správe. Novinárom poslal aj fotografiu prvej strany listu, na ktorej boli však posledné riadky rozostrené. Druhá strana listu bola zakrytá knižkami z edície, vytŕčal len podpis Benedikta XVI.  

Novinári začali riešiť, čo napísal emeritný pápež vo zvyšku listu. Vatikán chcel zabrániť špekuláciám, preto im poslal napokon celý list. 

„Tieto malé zväzky dokazujú, že pápež František je muž hlbokej filozofickej a teologickej formácie a pomáhajú tak vnímať vnútornú kontinuitu medzi dvoma pontifikátmi, napriek všetkým rozdielom v štýle a temperamente,“ napísal 90-ročný Ratzinger v prvej časti listu.

V druhej časti listu, ktorá zostala v pôvodnej tlačovej správe Vatikánu „schovaná“, Benedikt XVI. priznáva, že sa necíti na to, aby napísal stručný a hutný teologický článok. „Bohužiaľ, z čisto fyzických dôvodov nie som schopný v najbližšej budúcnosti prečítať týchto jedenásť zväzkov, tým skôr, že na mňa čakajú iné, už prijaté záväzky,“ vysvetľuje Benedikt XVI. a pokračuje: 

„Len na okraj by som rád vyjadril svoj údiv nad tým, že medzi autormi figuruje taktiež profesor Hünermann, ktorý na seba obrátil pozornosť počas môjho pontifikátu, keď sa postavil do čela antipápežských iniciatív. Významne sa podieľal na vydaní Kölner Erklärung, deklarácii, ktorá v súvislosti s encyklikou Veritatis splendor ostro napadla autoritu pápežského magistéria v otázkach morálnej teológie,“ pokračuje Ratzinger. 

„Takisto Europäische Theologengesellschaft, ktorú založil, bola pôvodne zamýšľaná ako organizácia stojaca v opozícii k pápežskému magistériu. Cirkevné cítenie mnohých teológov tejto orientácii zabránilo a urobilo z nej bežný organizačný nástroj stretávania medzi teológmi.“

Inzercia

„Som si istý, že budete mať porozumenie pre moje odrieknutie a srdečne Vás zdravím,“ dodáva Benedikt XVI. na záver listu, ktorý bol adresovaný prefektovi Sekretariátu pre komunikáciu Mons. Viganóvi.  

Profesor Hünermann je v edícii autorom zväzku o antropológii pápeža Františka s názvom Ľudia podľa Krista dnes. 

Vatikán nepodal ku kauze príliš dôveryhodné vysvetlenie. Ešte pred samotným zverejnením plného znenia listu Benedikta XVI. oznámil, že nešlo o úmysel cenzurovať, ale rozhodnutie vynechať isté časti listu súviselo jedine so zachovaním dôvernosti.

Tejto blamáži sa dalo vyhnúť, ak by tlačové stredisko vôbec nezverejnilo prekvapivo úprimný list Benedikta XVI. alebo ak by ho ukázalo celý hneď na začiatku a pridalo nejaké rozumné stanovisko. 

V stredu popoludní Vatikán informoval, že pápež František prijal demisiu prefekta vatikánskeho komunikačného sekretariátu Daria Edoarda Viganóa. Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.