Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. apríl 2021

Maria Valtorta

Mystička, ktorá prerozprávala evanjelium v desiatich knižných zväzkoch

Svoje videnia vlastnoručne spísala do 122 zošitov, ktoré vyšli pod názvom Evanjelium, ako mi bolo odhalené.

Mystička, ktorá prerozprávala evanjelium v desiatich knižných zväzkoch

Foto: mariavaltorta.com

Nedávno upútal pozornosť veriacich nový seriál Vyvolený (The Chosen). Jeho tvorcovia sa snažili čo najautentickejšie priblížiť súčasnému divákovi život Ježiša Krista. Už prvá odvysielaná séria si vyslúžila veľké množstvo pozitívnych ohlasov. Aj teológovia či biblisti ocenili zvolený jazyk, herecké obsadenie, kostýmy, prácu kamery či vykreslenie celkového koloritu danej doby.

S podobným typom tvorby sa spája veľká miera autorskej slobody. O to citlivejšie je to vtedy, keď ide o biblické príbehy. V tomto ohľade sa dielo Marie Valtorty vyznačuje istým „imprimatur“ priamo zhora. Podrobné detaily týkajúce sa príbehu evanjelia totiž dostala vo forme mystického zjavenia.

Spisy Marie Valtorty odporúčal čítať aj svätý páter Pio či pápež Pius XII. Zdieľať

Na Slovensku patria knihy Marie Valtorty, v typickom svetlomodrom obale, medzi bestsellery duchovnej literatúry. Ich čítanie odporúčal už svätý páter Pio či pápež Pius XII. Maria Valtorta určite nie je prvá ani jediná mystička, ktorej boli zjavené skryté detaily evanjelia. Stačí spomenúť mená ako Mária z Agredy či Anna Katarína Emmerichová.

Podobne ako v ich prípade, aj Valtortino dielo čelilo spočiatku pochybnostiam a kritike. Nikdy však nebola obvinená zo žiadneho teologického alebo morálneho omylu. V posledných rokoch si Valtortine knihy získavajú veľkú popularitu u čitateľov. Okrem autorkinho nesmierneho spisovateľského talentu, zmyslu pre detail a charakteristické vykreslenie postáv dielo udivuje najmä svojím rozsahom. Tvorí ho totiž desať hrubých knižných zväzkov.

Detstvo a mladosť

Príbeh Marie Valtorty sa začal písať v Taliansku 14. marca 1897. Jej rodičia, pochádzajúci z Lombardie, nemohli byť odlišnejší. Otec Jozef, láskavý a ústupčivý človek, vykonával službu poddôstojníka pri jazdeckom regimente. Viedol Mariu k vnímaniu krásy prírody, umenia a literatúry.

Matka, Iside Fioravanziová, bola profesorkou francúzštiny. Jej egoistická a bezohľadná povaha sa niekedy prejavovala až krutou prísnosťou. Maria otvorene hovorí, že vzťah s matkou bol jej celoživotným krížom.

Detstvo malej Marie bolo poznačené častým sťahovaním. S rodinou žila striedavo vo Faenze, Miláne či Voghere. Počas dospievania Maria prejavovala silný charakter, bystrý intelekt a hlbokú duchovnú citlivosť. Štúdiá absolvovala v prestížnom Kolégiu Bianconi v Monze. Tieto študentské roky však boli u Valtorty poznačené hlbokým vnútorným nepokojom a pálčivým hľadaním Božej vôle. 

Úder železnou tyčou zasiahol oblasť obličiek a spôsobil jej postupné a trvalé ochrnutie. Zdieľať

V roku 1913 sa rodina presťahovala do Florencie. Počas prvej svetovej vojny sa Maria zamestnala ako dobrovoľná ošetrovateľka vo vojenskej nemocnici. V tom čase jej matka dvakrát prekazila túžbu po manželstve a rodine.

Život Marie Valtorty však definitívne poznačila nečakaná tragédia. V roku 1920 ju na ulici jeden socialistický fanatik udrel po chrbte železnou tyčou. Úder zasiahol oblasť obličiek a spôsobil jej postupné a trvalé ochrnutie.


Foto: mariavaltorta.com

O štyri roky neskôr kúpili jej rodičia dom vo Viareggio, kde sa definitívne usadili. Tam sa začal rozvíjať Mariin asketický život, ktorý vyvrcholil v hrdinskom sebaobetovaní z lásky k Bohu a k ľudstvu. Maria sa pohybovala s čoraz väčšími ťažkosťami a 4. januára 1933 vyšla z domu posledný raz. Od 1. apríla 1934 už viac nevstala z postele.

Rodina v tomto období prijala do domu mladú opustenú sirotu Martu Diciottiovú, ktorá sa stala Mariinou pomocníčkou a dôverníčkou až do konca života. V roku 1934 zomrel jej otec a Maria bolesť z jeho straty veľmi ťažko znášala. Jej matka odišla zo sveta o deväť rokov neskôr a Maria tak ostala úplne sama.

Na podnet pátra Romualda Miglioriniho, svojho duchovného vodcu a rehoľníka rádu Služobníkov Panny Márie, začala písať svoju autobiografiu. Za menej ako dva mesiace zaplnila sedem zošitov poznámok, v ktorých prejavila nielen výnimočný spisovateľský talent, ale zároveň otvorila svoju dušu pred svetom. Po dopísaní tohto rukopisu sa začala s odovzdanosťou pripravovať na smrť.

Mystický život

Boh mal s ňou však iné plány. Na Veľký piatok v roku 1943 dostala Maria Valtorta svoj prvý „diktát“. Išlo o vnútorný hlas, ktorý jej diktoval, čo má napísať. Prvú stranu tohto inšpirovaného textu ukázala svojej dôverníčke Marte aj pátrovi Migliorinimu. Ten ju ubezpečil o jeho nadprirodzenom pôvode a vyzval ju napísať všetko, čo by jej v budúcnosti ešte bolo diktované.

Inzercia

Jej poznámky zaplnili 122 zošitov a vytvorili 15-tisíc strán rukopisu. Zdieľať

Od toho dňa Maria Valtorta písala takmer každý deň s prestávkami až do roku 1951. Jej poznámky zaplnili 122 zošitov a vytvorili 15-tisíc strán rukopisu. Písala vlastnoručne, sediac na posteli, pomocou atramentového pera a zošita položeného na podložke opretej o kolená. Texty po sebe nikdy nečítala ani neupravovala. Ak bola vyrušená, pokračovala ďalej bez straty myšlienky. Písala aj uprostred noci či počas veľkých fyzických bolestí.


Foto: mariavaltorta.com

So začiatkom druhej svetovej vojny bola Valtorta nútená opustiť domov a presťahovať sa do mestečka Sant’Andrea di Còmpito v okrese Lucca. Ani udalosti okolo sťahovania jej nezabránili ďalej písať. Zaujímala sa taktiež aktívne o spoločenské dianie, ktoré sledovala v novinách a prostredníctvom rádia. Pri voľbách v roku 1948 sa dokonca dala odviezť sanitkou do volebnej miestnosti.

Posledné roky života strávila v tichej kontemplácii. Zdieľať

Po rokoch usilovnej práce, keď bolo dielo takmer na konci, dostala od Ježiša prísľub extatickej smrti. Posledné roky skutočne strávila v tichej kontemplácii. Prvé známky odpútania od sveta prejavila v deň svojich päťdesiatych narodenín. V lete v roku 1956 dostala od vydavateľa prvý tlačený zväzok svojho diela. Kniha vyšla bez mena autorky, pretože Valtorta nechcela byť počas života spoznaná. Výsledok svojej práce v knižnej podobe si len ľahostajne prezrela a odložila.

Tento postupný nezáujem o okolité dianie sa časom zvýraznil tak, že úplne prestala komunikovať. V posledných rokoch života zostala celkom apatická a vydaná do rúk svojich opatrovateľov. Len v mimoriadnych chvíľach akoby precitla a vtedy odpovedala jasne, výstižne až prorocky.

Zomrela 12. októbra 1961 počas toho, ako kňaz odriekal modlitbu za zomierajúcich. Dožila sa 64 rokov a z toho takmer 28 rokov strávila pripútaná k posteli. Dvanásť rokov po jej smrti boli Valtortine telesné pozostatky prevezené z Viareggia do Florencie, kde odpočíva vo Veľkom konvente Baziliky Zvestovania Panny Márie.

Veda a viera

Dielo Marie Valtorty má moc strhnúť čitateľa od prvých stránok. Začína sa príbehom Anny a Joachima a okolnosťami počatia a narodenia Panny Márie. Pokračuje opisom jej skrytého života v chráme, zásnubami s Jozefom či anjelovým zvestovaním. Podrobne sleduje návštevu Márie u Alžbety či okolnosti Kristovho narodenia v Betleheme.

Jej dielo vykresľuje charakterové črty apoštolov a učeníkov s nesmiernou autenticitou a ľudskosťou. Zdieľať

Čo je však dôležitejšie, je spôsob, akým vykresľuje postavy apoštolov a učeníkov. Ich charakterové črty Valtorta podáva s nesmiernou autenticitou a ľudskosťou. Stretávame sa tak s mýtnikom Matúšom, Zachejom či Nikodémom. Trávime čas v Betánii so súrodencami Martou, Máriou a Lazárom. Spolu s Ježišom znášame pobyty v púšti, vyčerpávajúce pôsty či kráčame po prašných cestách Samárie a Galiley. Podstupujeme spolu s ním prenasledovanie či ťažké dišputy s farizejmi a zákonníkmi.

Z Valtortiných diel sa dozvedáme podrobnosti nielen o ukrižovaní, ale najmä o tom, čo nasledovalo ráno po vzkriesení. Spolu s ňou sledujeme, kto pribehol k hrobu prvý, ako sa Zmŕtvychvstalý zjavil svojej matke Márii či ako sa s ním učeníci znovu stretli v Galilei.


Foto: olivovnik.sk

Všetky tieto udalosti sú doplnené o podrobné opisy prírody, scenérie, počasia či architektúry dedín a miest. Zachytávajú dobové názvy, mená, opisujú židovské sviatky, zvyky či typické oblečenie. Z tohto dôvodu boli dielom Marie Valtorty nadšení mnohí svätí, blahoslavení, kardináli, biskupi, teológovia, biblisti aj laici.

Desať rokov po jej smrti sa o jej spisy začali zaujímať aj vedci. Jej dielo je totiž plné geologických, astronomických, topografických a kultúrnych detailov. Až 18-tisíc z nich sa do dnešného dňa preukázalo ako pravdivých. Desiatky miest, ktoré Valtorta vo svojich knihách opísala, boli archeológmi následne vykopané.

Veda v tomto prípade potvrdzuje to, čo čitatelia vycítili už dávno. Že spisy Marie Valtorty sú Božím darom pre ľudí dneška. Kedysi to boli práve príbehy a podobenstvá, cez ktoré Boh zjavoval ľuďom svoje tajomstvá. Dnes sú to knihy, filmy a seriály, ktoré posilňujú našu vieru a vracajú jej stratený zápal a energiu. Knihy Marie Valtorty majú určite moc v nás túto iskru nanovo zapáliť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.