Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
16. apríl 2021

Benedikt XVI. oslavuje 94. narodeniny

Na nemeckú cirkev aj amerického prezidenta sa pozerá s obavou

Prvýkrát bez staršieho brata Georga, druhýkrát v čase pandémie. Aj v takejto atmosfére oslavuje emeritný pápež dnešné narodeniny.

Na nemeckú cirkev aj amerického prezidenta sa pozerá s obavou

Pápež a jeho tajomník. Benedikt XVI. s arcibiskupom Gänsweinom vo februári 2013. Foto – TASR/AP

Napriek vysokému veku Benedikt XVI. stále intenzívne sleduje dianie v cirkvi i v spoločnosti. Dôkazom je rozhovor, ktorý koncom februára poskytol denníku Corriere della Sera.

So šéfredaktorom Lucianom Fontanom sa rozprával aj o novom talianskom premiérovi Mariovi Draghim, exprezidentovi Giorgiovi Napolitanovi, ktorý bol hlavou Talianskej republiky v čase Benediktovho pontifikátu, či o novom americkom prezidentovi Joeovi Bidenovi.

„Napriek tomu, že osobne je proti potratom, ako prezident nadväzuje na líniu Demokratickej strany... A v genderovej politike sme ešte celkom nepochopili, aká je vlastne jeho pozícia,“ skepticky konštatoval emeritný pápež.  

Ako darček mu šéfredaktor Fontana priniesol dve karikatúry, ktoré ho zobrazujú. „Emilio Giannelli je duchaplnou osobou,“ okomentoval Benedikt XVI. výtvory karikaturistu.   

„Myseľ ostáva jasnou a rýchlou, tak ako jeho oči, pozorné a živé,“ zhrnul dojem z respondenta redaktor Massimo Franco. Priznal však, že slová emeritného pápeža boli chvíľami také tiché, že prísediaci osobný tajomník Georg Gänswein ich musel nahlas zopakovať.   


Trailer k novému dokumentárnemu filmu o Benediktovi XVI.

Inzercia

Práve 64-ročný nemecký arcibiskup Gänswein je počas ôsmich rokov emeritúry Benedikta XVI. jeho verejným hlasom. Španielskemu týždenníku Alfa y Omega napríklad nedávno porozprával o tom, ako vyzerá komunikácia dvoch pápežov.

„Stretnutia pápeža Františka a Benedikta XVI. zvyčajne prebiehajú v kláštore Mater Ecclesiae a sú vždy mimoriadne dôverné. Podrobnosti o nich poznajú len oni sami. Samozrejme, nikdy som si nedovolil pýtať sa žiadneho z nich na obsah ich rozhovorov,“ informovala o Gänsweinových vyjadreniach Tlačová kancelária KBS.

Arcibiskup taktiež povedal, že Benedikt XVI. veľmi pozorne sleduje dianie v nemeckej cirkvi a je znepokojený chýbajúcou jednotou v mnohých základných aspektoch viery.

Spolu s kardinálom Gerhardom Ludwigom Müllerom, vatikanistom Aldom Mariom Vallim či sociologičkou Gabrielou Kuby je Gänswein aj jedným z respondentov nového dokumentárneho filmu o živote, pontifikáte a diele Benedikta XVI. Premiéru má práve dnes. V dokumente priznáva, že v čase, keď pápež zvažoval svoju rezignáciu, usiloval sa ho od toho kroku odhovoriť.

„Na to mi odpovedal, že sa modlil a cesty späť už niet,“ vrátil sa k situácii spred ôsmich rokov arcibiskup Gänswein.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.