Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
28. február 2021

Vatikánska sedma

Koniec kardinála – „vyvažovača“, ktorý bude po boku pápeža chýbať

Februárový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Koniec kardinála – „vyvažovača“, ktorý bude po boku pápeža chýbať

Kardinál Robert Sarah. Foto - TASR/AP

Veľká personálna obmena v Rímskej kúrii sa začala. Už začiatkom mesiaca sme na Svete kresťanstva písali, že viacero prefektov kongregácií a predsedov pápežských rád v uplynulých mesiacoch a rokoch dovŕšilo 75 rokov, keď je každý biskup povinný predložiť pápežovi zrieknutie sa svojho úradu.

Pápež František ich nechal nadsluhovať – aj vzhľadom na prebiehajúcu štrukturálnu reformu Rímskej kúrie –, no bolo len otázkou času, kedy začnú prichádzať nové tváre.

Prvou je 55-ročný minorita Mauro Gambetti, ktorého pápež len v novembri kreoval za kardinála. Doterajší generálny kustód františkánskeho konventu v Assisi bol 20. februára vymenovaný za generálneho vikára Svätého Otca pre Mestský štát Vatikán, arcikňaza Baziliky sv. Petra a prezidenta Dielne sv. Petra, ktorá zodpovedá za údržbu a reštaurovanie baziliky.

V tejto „trojpozícii“ vystriedal 77-ročného kardinála Angela Comastriho, ktorý ju zastával od roku 2005 a bol tak jedným z najdlhšie slúžiacich kardinálov vo Vatikáne.

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že kardinál Gambetti prichádza do čestnej a skôr reprezentatívnej funkcie, nie je to tak.

Začiatkom leta minulého roka vatikánsky Úrad generálneho revízora urobil v Dielni sv. Petra raziu, zaistil rôzne dokumenty a digitálne zariadenia a pápež na ňu uvalil nútenú správu, pričom za mimoriadneho komisára vymenoval bývalého apoštolského nuncia na Slovensku Maria Giordanu.

Aj keď dôvody týchto opatrení Vatikán nekomunikoval, podľa talianskych médií súvisia s predraženou a netransparentnou rekonštrukciou kupoly Baziliky sv. Petra.


Kardinál Angelo Comastri na Popolcovú stredu udeľuje popolec pápežovi Františkovi. Foto – TASR/AP

Omnoho väčšiu pozornosť si však vyslúžil koniec Roberta Saraha na čele Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Guinejský kardinál bol najvyššie postaveným Afričanom v Rímskej kúrii (ghanský kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson je prefektom Dikastéria pre integrálny Ľudský rozvoj) a 75. narodeniny oslávil len v júni minulého roku. Pápež ho tak mohol ešte rok-dva podržať vo svojom tíme. Nestalo sa. Či na svoj odchod naliehal samotný Sarah, alebo iniciatíva vyšla z Františkovej strany, nevedno.

Čosi však napovedá skutočnosť, že – na rozdiel od vyššie spomenutej personálnej výmeny – pápež zároveň s oznámením Sarahovho odchodu nevymenoval jeho nástupcu. Pritom, ak by bola obmena plánovaná už dlhšie, nesporne by sme už dnes vedeli aj meno nového prefekta.

Tak či tak, africký kardinál bude v Rímskej kúrii chýbať. Aj keď podľa portálu Vatican Insider „Sarah dlhodobo zastával pozície diametrálne odlišné od úradujúceho pápeža a nepriamo prepožičiaval svoju osobu antifrantiškovským prúdom, ktoré ju zneužívali“, nie je to celkom tak.     

Ako som napísal pred rokom, pozícia kardinála Saraha vo vedení cirkvi bola kľúčová: áno, na jednej strane vyvažoval niektoré postoje pápeža Františka, no zároveň ho presvedčivo hájil pred paľbou tradicionalistických kruhov. Pre progresívcov sa tak jeho meno stalo synonymom ultrakonzervativizmu, kým ultrakonzervatívci ho zasa považovali za príliš umierneného.

Svojej misie sa však napriek atakom sprava i zľava nikdy nevzdal. Práve naopak, venoval sa jej programovo, systematicky, so zanietením. Nesporne tak bude robiť aj po svojom odchode do dôchodku. A bez ťarchy úradu s ešte väčšou slobodou.

Pre úplnosť na záver tejto časti dodajme, že ďalšími kardinálmi, s ktorých výmenou sa kvôli dosiahnutiu kánonického veku počíta v najbližších mesiacoch, sú prefekt Kongregácie pre klérus Beniamino Stella (79 rokov), predseda Governatorátu Mestského štátu Vatikán Giuseppe Bertello (78), predseda Pápežskej rady pre kultúru Gianfranco Ravasi (78), prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri (77), prefekt Kongregácie pre katolícku výchovu Giuseppe Versaldi (77), prefekt Kongregácie pre náuku viery Luis Ladaria Ferrer (76), prefekt Kongregácie pre biskupov Marc Ouellet (76) a hlavný penitenciár Apoštolskej penitenciárie Mauro Piacenza (76).

Mních, ktorý sa vzoprel poslušnosti

Niektoré odchody prebiehajú hladko, iné majú trpkú príchuť. Takým je aj príbeh 78-ročného zakladateľa ekumenickej mníšskej komunity v Bose Enza Bianchiho, o ktorom sme písali vo Vatikánskej sedme na jar minulého roku.

Po jeho odchode z čela komunity v roku 2016 sa napätie medzi ním a novým priorom stupňovalo natoľko, že na prelome rokov 2019 – 2020 musela prísť situáciu v severotalianskom kláštore riešiť apoštolská vizitácia z Vatikánu. Na základe zistených skutočností Svätá stolica rozhodla, že slávny mních musí 80-člennú komunitu opustiť – spolu s ďalšími troma spolupracovníkmi.

V nasledujúcich týždňoch sa Bianchi niekoľkými zmierlivými vyjadreniami pokúsil situáciu upokojiť, takže sa chvíľami zdalo, že na mieste, kde prežil vyše polstoročie, možno aj napokon ostane. Pokoj zbraní však bol len zdanlivý. Pod pokrievkou, mimo zraku verejnosti, to vrelo ďalej.

Začiatkom tohto roka tak apoštolský delegát, ktorého Svätá stolica vymenovala, aby komunitu previedol búrlivým obdobím, vydal dekrét, v ktorom Bianchimu ultimatívne prikázal vysťahovať sa z kláštora do začiatku pôstneho obdobia, teda do polovice februára.

Výsledok? Komunita 18. februára na svojej internetovej stránke zverejnila vyhlásenie, v ktorom „s hlbokou trpkosťou“ konštatuje, že jej zakladateľ nariadenie neuposlúchol.

Chúlostivú situáciu, ktorá má zatiaľ len porazených, tak bude musieť rozlúsknuť Vatikán. A bude to bolieť.

Tvár mesiaca

Novým patriarchom Srbskej pravoslávnej cirkvi sa stal 59-ročný biskup Porfirije (Perić), ktorý bol doterajším metropolitom Záhrebu a Ľubľany. Vedenie cirkvi prebral po 90-ročnom patriarchovi Irinejovi (Gavrilovićovi), ktorý zomrel koncom minulého roku na komplikácie spojené s ochorením Covid-19.

Po slávnostnej bohoslužbe v novej belehradskej Katedrále svätého Sávu 18. februára synoda srbských biskupov tajne hlasovala až dovtedy, pokým sa nezhodla na troch kandidátoch.

Inzercia

O tom, ktorý z nich sa stane hlavou Srbskej pravoslávnej cirkvi, rozhodol mních, ktorý meno v poradí 46. patriarchu vylosoval z troch zalepených obálok. Takýto volebný postup garantuje autonómiu cirkvi pri voľbe patriarchu.


Nový srbský patriarcha Porfirije. Foto – TASR/AP

Otec Ján Krupa v profilovom článku o novom patriarchovi priblížil aj niekoľko zaujímavostí z jeho života: v mladosti študoval archeológiu, ovláda niekoľko svetových jazykov a usiloval sa o dosiahnutie zmierenia medzi pravoslávnymi Srbmi a katolíckymi Chorvátmi.

„Som Srb, ale predovšetkým som kresťan a to je univerzálna hodnota, a preto budem ohlasovať a svedčiť o Kristovi. Milujem svoj ľud, ale milujem a budem milovať všetky národy, každého človeka,“ vyhlásil patriarcha Porfirije po svojom zvolení.

Jednou vetou

Začalo sa sčítanie obyvateľov, otázku o náboženskom vierovyznaní sprevádzajú podporné kampane aj antikampaň.

Kardinál Dominik Duka pobúril imunológov aj čínsku ambasádu, keď vyhlásil, že koronavírus je čínskou biologickou zbraňou; neskôr dodal, že jeho výrok, ktorý povedal s nadsadením, bol vytrhnutý z kontextu.

Konferencia biskupov Slovenska napísala list premiérovi a členom vlády, v ktorom deklarovala, že dlhodobý zákaz verejných bohoslužieb je už neúnosný.

Novým biskupom americkej diecézy Greensburg sa stal kňaz Larry J. Kulick, ktorý má korene na Kysuciach a do biskupského erbu si dal slovenský znak.

Zomrel známy evanjelický farár Miroslav Hvožďara st.; do večnosti odišla aj dlhoročná redaktorka náboženskej redakcie RTVS Nadežda Lúčanská.

Slovenskí biskupi prehodnotili svoj názor na knihu o sexuálnej výchove, ktorá vyšla v katolíckom vydavateľstve Nové mesto; minulý rok navrhli zastaviť jej distribúciu.

Výročia: uplynulo 475 rokov od smrti Martina Luthera; 100 rokov od vysviacky biskupov Jána Vojtaššáka, Karola Kmeťka a Mariána Blahu; 90 rokov od začiatku vysielania Vatikánskeho rozhlasu.

Foto mesiaca


Rúško, ochranné rukavice, vatová tyčinka s popolom a veriaci v aute. Takto vyzerala Popolcová streda v americkom Cincinnati. Veriaci na Slovensku sa tento rok poznačenia popolom na začiatku pôstneho obdobia nedočkali vôbec. Foto – TASR/AP

Napísali sme

Katarína Mikulová zhrnula, prečo sa pri sčítaní obyvateľov s radosťou prihlási k Rímskokatolíckej cirkvi.

Lenka Chlebanová priblížila, kým je rehoľná sestra Nathalie Becquartová, ktorá sa ako prvá žena stala podsekretárkou Synody biskupov.

Pavol Rábara zhrnul dôvody, prečo treba k pôstnym predsavzatiam v čase lockdownu pristúpiť inak. A ponúkol aj návod.

Imrich Gazda sa pozrel na to, ako pokračuje nemecký experiment so synodálnou cestou.

Knižná bodka

Začiatkom februára v Partizánskej Ľupči na Liptove pochovali významného rusistu, prekladateľa a kresťanského intelektuála Júliusa Rybáka. Jablko nepadlo ďaleko od stromu a jeho syn Július Rybák ml. rozvíja otcovo posolstvo v malom, ale o to povšimnutiahodnejšom gelnickom vydavateľstve G-ateliér. Od svojho vzniku v roku 2012 spolupracuje s kapucínskou grafickou dielňou Varšták, čo dodáva jeho publikáciám jedinečnú knižnú atmosféru.

Posledným kúskom ako stvoreným pre duchovne hĺbavejšie pôstne obdobie je dielo Pravidlo dokonalosti od kapucína Benedikta z Canfieldu (1562 – 1611) v preklade kapucína Ladislava Tkáčika a Eriky Juríkovej.

Po úvodnom exkurze do fascinujúceho života autora a jeho diela nasleduje bilingválny latinsko-slovenský text, ktorý na jednej strane predstavuje vrchol západnej kresťanskej mystiky, no na druhej strane sa stretol s nepochopením natoľko, že v roku 1689 sa ocitol na tzv. Indexe zakázaných kníh.  

Stručné a jasné zhrnutie celého duchovného života – ako znie podtitul knihy – obohatí najmä náročnejších čitateľov, ktorí radi zatiahnu svoju životnú loďku na teologicko-spirituálnu hlbinu.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame