Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
31. máj 2020

Vatikánska sedma

Slávny mních končí neslávne. Vatikán ho vyhostil z komunity, ktorú sám založil

Májový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Slávny mních končí neslávne. Vatikán ho vyhostil z komunity, ktorú sám založil
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Májový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo musel Enzo Bianchi opustiť ekumenickú mníšsku komunitu v Bose,
  • že Donald Trump a Boris Johnson majú na otváranie chrámov odlišný pohľad,
  • kým bol zosnulý provinciál slovenských saleziánov Jozef Ižold.

V Taliansku hádam nestretnete človeka, ktorý by nepoznal meno Enzo Bianchi (foto – Profimedia). Sedemdesiatsedemročný zakladateľ ekumenickej mníšskej komunity v Bose je vďaka svojim knihám a článkom pomerne známy aj na Slovensku.

Už počas vysokoškolského štúdia ekonómie na univerzite v Turíne sa stretal s priateľmi z rôznych kresťanských cirkví, aby spolu uvažovali nad Bibliou.

V deň ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu, 8. decembra 1965, sa definitívne rozhodol pre život v tichu, modlitbe a štúdiu na usadlosti v Bose, v maličkej obci Magnano v severotalianskom Piemonte. Postupne sa k nemu pridávali ďalší muži a ženy, katolíci aj protestanti, ktorých oslovil jeho spôsob života. So životom v komunite, ktorá časom získala cirkevnoprávnu subjektivitu ako súkromné združenie veriacich, prijímali aj záväzok celibátu.

Z Bianchiho sa stal vyhľadávaný duchovný autor a prednášateľ, bol účastníkom viacerých biskupských synod (naposledy synody o mladých v roku 2018), pápež František ho vymenoval za konzultora Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.

Napriek tomu, že bol opätovne vyzývaný, aby prijal kňazskú vysviacku, sa rozhodol – ako to povedal on sám – „zostať obyčajným kresťanom, laikom“.

Počas Vianoc v roku 2016 sa vzdal pozície priora komunity a začiatkom nasledujúceho roka bol za jeho nástupcu zvolený Luciano Manicardi. Týmto sa však úctyhodný životný príbeh Enza Bianchiho nekončí.

V posledných májových dňoch portál Vatican Insider informoval, že Svätá stolica nariadila Bianchimu opustiť komunitu, ktorú založil a v ktorej prežil 55 rokov. Spolu s ním musia Bose opustiť aj jeho blízki spolupracovníci – dvaja mnísi a jedna mníška.

Dôvodom tohto rozhodnutia sú výsledky apoštolskej vizitácie, ktorú vykonali benediktínsky opát Guillermo León Arboleda Tamayo, cisterciánska opátka Anne-Emmanuelle Devêche a poradca vatikánskej kongregácie pre rehole Amedeo Cencini. Trojica vizitátorov na prelome rokov navštívila komunitu a vypočula jej členov, ktorých je v súčasnosti okolo osemdesiat.

Na základe vizitačnej správy vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin so súhlasom pápeža Františka vyhostil z komunity spomenutú štvoricu a vizitátora Amedea Cenciniho vymenoval za pápežského legáta, ktorý má dohliadnuť na vnútornú obnovu komunity.

V čom bol vlastne problém? Vo vyhlásení na internetovej stránke komunity sa pomerne otvorene píše o nedostatkoch v „prejave autority zakladateľa, výkone riadenia a bratskej klíme“. Inými slovami – po odchode z pozície priora sa mal Bianchi z pozície zakladateľa komunity vmiešavať do kompetencií nového priora a tým oslabovať jeho postavenie. Takto to aspoň vidia jeho kritici. 

To, že nejde o problém, ktorý vznikol z roka na rok, dosvedčuje skutočnosť, že aktuálna vizitácia nebola prvou. Vizitátori na brány kláštora klopali už v roku 2014 – vtedy ešte na žiadosť samotného Bianchiho, ktorému sa nepáčili niektoré prejavy nesúhlasu s jeho štýlom vedenia.

Na rozhodnutie Svätej stolice Bianchi reagoval verejným vyhlásením a niekoľkými statusmi na svojom Twitteri. Priznal, že v posledných rokoch sa cítil byť odsunutý na vedľajšiu koľaj, no zároveň zdôraznil, že nikdy nespochybňoval legitimitu nového priora, ktorý bol viac ako dvadsať rokov jeho blízkym spolupracovníkom.

„V duchu pokánia sme pripravení žiadať o milosrdenstvo a rovnako ho aj darovať,“ vyhlásil zmierlivo Bianchi, ktorý zrejme dúfa, že keď sa situácia upokojí, predsa len bude môcť dožiť svoj život v komunite, ktorú sám založil a preslávil.     

Trump a Johnson vidia otváranie chrámov ináč

V priebehu mája sa po dvoch mesiacoch opäť otvorili chrámy nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. S určitými obmedzeniami počtu veriacich v interiéroch a za prísnych protiepidemiologických podmienok boli sprístupnené Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, Bazilika Božieho hrobu v Jeruzaleme či pútnické miesta Lurdy a Fatima.

Otvorené sú už aj chrámy vo Francúzsku, hoci pôvodne mali byť zatvorené až do začiatku júna. Štátna rada ako najvyšší správny súd však nariadenie vlády zrušila s tým, že v čase, keď je už povolené stretávanie sa menších skupín na verejnosti, neexistuje dôvod, aby naďalej boli zakázané náboženské zhromaždenia.

Z európskych krajín najnepriaznivejšie vyzerá situácia vo Veľkej Británii. Vláda Borisa Johnsona chce nechať kostoly úplne zatvorené až do 4. júla. Konferencia biskupov Anglicka a Walesu proti tomu protestuje a snaží sa dosiahnuť ich otvorenie aspoň pre súkromnú modlitbu. 

Naopak, americký prezident Donald Trump ešte 22. mája vyzval guvernérov jednotlivých štátov, aby umožnili čo najrýchlejšie otvorenie chrámov. Trumpovu unáhlenosť vzápätí skritizoval imunológ a praktizujúci katolík Andrew Wang, ktorý je spoluautorom „cestovnej mapy“ postupného a bezpečného sprístupňovania bohoslužobných miest. 

Federálne štáty a diecézy napokon postupujú individuálne podľa toho, aká je v nich zdravotná situácia. Napríklad kostoly v Minnesote sú už dnes otvorené na tretinu svojich kapacít, v Kalifornii na štvrtinu a s tým, že v nich nemôže byť viac ako sto ľudí.

Omnoho opatrnejšie na to idú v najviac postihnutom štáte New York. Miestny kardinál Timothy M. Dolan oznámil postupnú obnovu verejných bohoslužieb v piatich fázach – prvou je sprístupnenie kostolov pre súkromné modlitby a spovede, nateraz poslednou je využívanie štvrtinovej kapacity chrámov. K tomu však za priaznivých okolností dôjde až o niekoľko týždňov.

Tvár mesiaca

V predvečer sviatku Nanebovstúpenia Pána zomrel po ťažkej chorobe vo veku 56 rokov provinciál saleziánov Jozef Ižold.

Narodil sa v roku 1964, pochádzal z obce Rybník nad Hronom v okrese Levice. Kňazom je aj jeho najstarší brat Daniel. Keďže počas komunistického režimu ho do kňazského seminára neprijali ani na štvrtý pokus, rozhodol sa tajne vstúpiť k Saleziánom dona Bosca.

Za kňaza bol vysvätený v roku 2001. Pôsobil v Žiline, kde prekonal prvé onkologické ochorenie. Hlavný predstavený saleziánov Pasqual Chávez ho najprv vymenoval za provinciálneho vikára a v roku 2014 aj za provinciála.


Foto – saleziani.sk

Inzercia

Minulý rok ho zasiahlo nové onkologické ochorenie, s ktorým bojoval desať mesiacov. Posledné dni prežil v komunite v sídle saleziánskej provincie na bratislavskej „Miletičke“.

„Ani komplikovanejšia cesta za povolaním, ani náročná služba predstaveného, ktorú prijal s plačom, ani zákerná a vyčerpávajúca choroba neboli na smrť, ale na Božiu slávu,“ povedal počas pohrebnej omše nový provinciál Peter Timko, ktorý bol hlavným predstaveným vymenovaný ešte v minulom roku.

Dona Jozefa Ižolda pochovali 26. mája do saleziánskej hrobky na cintoríne v Bratislave-Vrakuni. R.I.P.

Jednou vetou

Biskupská vysviacka nového pomocného biskupa Spišskej diecézy Jána Kuboša bude 24. júna v Spišskej Kapitule.

Zatknutím pravoslávneho biskupa a niekoľkých kňazov sa prehĺbil konflikt medzi vládou a cirkvou v Čiernej Hore.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa ospravedlnil Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku za jej násilné zrušenie pred 70 rokmi.

Viac ako 620 kresťanov bolo zabitých počas prvých štyroch mesiacov tohto roku v Nigérii, kde vyčíňajú islamisti z hnutia Boko Haram.

Pri príležitosti 100. výročia narodenia pápeža Jána Pavla II. napísal o ňom emeritný pápež Benedikt XVI. niekoľkostranový verejný list

Poľský prímas Wojciech Polak požiadal Svätú stolicu o pomoc pri riešení sexuálneho zneužívania mladistvých.

Nemeckí biskupi pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny priznali spoluvinu svojich predchodcov na jej vypuknutí.

Emeritný pomocný biskup Liverpoolskej arcidiecézy Vincent Malone je piatym katolíckym biskupom, ktorý zomrel na ochorenie COVID-19.

Vyšla tisícstranová biografia Benedikta XVI., ktorej autorom je nemecký spisovateľ Peter Seewald.

V Ríme pochovali zosnulého veľmajstra Zvrchovaného vojenského špitálneho rádu sv. Jána z Jeruzalema, Rhodosu a Malty (tzv. maltézski rytieri) Giacoma Dalla Torre del Tempio di Sanguinettiho.

Týždenník Evanjelický posol spod Tatier oslavuje tento rok 110. výročie svojho založenia.

Pravoslávna cirkev upustila od plánu inštalovať v novej moskovskej katedrále mozaiku s vyobrazením Putina a Stalina.

Foto mesiaca


Pravoslávny mních sa modlí v kláštore sv. Bazila z Ostrogu v blízkosti mesta Nikšić v Čiernej Hore. Foto – TASR/AP

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Rozhovor Lukáša Krivošíka s profesorom evanjelikálnej teológie Pavlom Hanesom o charizmatickom kresťanstve.

Názor katolíckeho kňaza Antona Ziolkovského na prejavy krízy viery počas koronakrízy.

Pohľad Imricha Gazdu na misiu kardinála Roberta Saraha.

Názor katolíckeho kňaza Miroslava Lettricha na selektívny prístup k poslušnosti cirkevnej hierarchii.

Rozhovor Pavla Rábaru s benediktínskym mníchom Jánom Dolným o živote počas pandémie.

Knižná trojbodka

Slovo v obraze – Kniha kresťanskej meditácie je názov publikácie, ktorá vyšla pri príležitosti 10. výročia posvätenia benediktínskeho chrámu Premenenia Pána v Sampore. Obsahuje netradičnú úpravu 53 obrazov, novodobých ikon od umelca Jaroslava Halma, ktoré sú sprevádzané úryvkami z Biblie, komentármi mnícha Jozefa Brodňanského a modlitbou v poézii klauzúrnej mníšky Lucie Česákovej. Záujemcovia kúpou knihy podporia benediktínske dielo na Slovensku. Otcovia benediktíni objednávky prijímajú na emailovej adrese slovovobraze@benediktini.sk alebo na telefónnom čísle 0904 738 799.

Podporiť môžete aj vydanie publikácie Čarovné sakrálne pamiatky, bude pozostávať z ojedinelých záberov fotografov, ktorí sa zapoja do projektu. Bližšie informácie záujemcovia nájdu na stránke carovne-slovensko.sk.

Spolok svätého Vojtecha získal druhý rok po sebe hlavnú Cenu Ministerstva kultúry SR v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, a to za veľdielo Božská komédia od Danteho Aligieriho. Minulý rok vydavateľstvo ocenili za dielo Johanna Wolfganga Goetheho Faust. Blahoželáme!

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.