Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
02. máj 2020

Vatikánska sedma

Biskupi sa postavili premiérovi, ktorý im nepovolil bohoslužby

Aprílový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Biskupi sa postavili premiérovi, ktorý im nepovolil bohoslužby

Pápež František počas stretnutia s talianskymi biskupmi. Foto - TASR/AP

Zatiaľ čo farnosti a cirkevné zbory v Českej republike už týždeň žijú obnovenými verejnými bohoslužbami a na otvorenie sa pripravujú aj slovenské chrámy, veriaci na Apeninskom polostrove dostali studenú sprchu.

Taliansko v pondelok vstúpi do dlho očakávanej „fázy 2“, čo znamená postupné zmierňovanie opatrení súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19. Od 4. mája budú otvorené niektoré ďalšie obchody a prevádzky, reštaurácie budú môcť vydávať jedlá a ľudia sa budú môcť prechádzať či behať v parkoch.

Najprv áno, potom nie. K tomuto dátumu sa upieral aj pohľad veriacich, ktorí si – na základe rokovaní Talianskej biskupskej konferencie s vládnymi predstaviteľmi – boli istí tým, že obnovené budú aj bohoslužby. Nedávne vystúpenie premiéra Giuseppeho Conteho, ktorý oznámil, že s týmto krokom sa napokon teraz nepočíta, ich preto zarazilo až pobúrilo.

„Talianski biskupi sa nemôžu nečinne prizerať nerešpektovaniu slobody kultu,“ vyhlásila biskupská konferencia, ktorá sa netajila tým, že z prijatého rozhodnutia je nielen sklamaná, ale cíti sa byť takmer podvedená.

Biskupi Conteho vláde pripomenuli „povinnosť rozlišovať medzi jej zodpovednosťou – dávať presné usmernenia zdravotného charakteru – a zodpovednosťou cirkvi, ktorá je povolaná organizovať život kresťanskej komunity, v súlade so stanovenými opatreniami, ale v úplnej autonómii“.

Denník La Stampa k tomu napísal, že „minimálne 90 percent katolíkov v Taliansku zatlieskalo tomuto protestu“. A denník La Repubblica poznamenal, že „ide o prvý otvorený konflikt biskupov s premiérom“, ktorý je praktizujúcim katolíkom.

„Ako to, že je možné ísť do uzavretého priestoru, akým je supermarket, no nemôže sa slúžiť svätá omša pre dvadsiatku ľudí roztratených na ploche 300 metrov štvorcových s rúškami na tvári a v náležitom odstupe?“ zhrnul denník La Stampa podstatu najčastejších výhrad. 

A dodal, že do kritiky Conteho sa pustili nielen ultrakonzervatívci, ktorí obmedzenie bohoslužieb kritizujú dlhodobo, či ultrapravičiari zo strany Bratia Talianska (Fratelli d´Italia), ale napríklad aj ministerka pre rodinu a rovnosť príležitostí, liberálna katolíčka a členka koaličnej stredo-ľavej Demokratickej strany (PD) Elena Bonettiová, ktorá označila rozhodnutie vlády za nepochopiteľné.

„Je na politikoch, aby chránili blaho krajiny, a náboženská sloboda patrí medzi naše základné práva,“ citovala Bonettiovú tlačová agentúra AFP.

„Predstavitelia PD sa po tom, čo si prečítali nótu Talianskej biskupskej konferencie, predbiehajú v úderoch,“ komentoval politické dôsledky Conteho sporu s biskupmi Claudio Tito z denníka La Repubblica.


Ilustračné foto – TASR/AP

Ako na situáciu reaguje pápež? Pred dvoma týždňami počas rannej svätej omše pápež František predniesol homíliu, ktorá pohladila všetkých, ktorí už majú dosť obmedzovania bohoslužieb. „Ľudia, ktorí sú s nami v spojení, majú iba duchovné sväté prijímanie. No toto nie je cirkev,“ povedal pápež a varoval pred tým, aby sa cirkev nestala virtuálnou.

„Cirkev, sviatosti, Boží ľud sú konkrétne. Je pravda, že v tejto chvíli musíme realizovať túto dôvernosť s Pánom takýmto spôsobom, ale s cieľom vyjsť z tunela, nie v ňom zostať,“ dodal František.

K téme sa vrátil aj uplynulý týždeň, ale už trochu iným spôsobom. „V tomto čase, keď sa začína s predpismi umožňujúcimi vyjdenie z karantény, modlime sa k Pánovi, aby dal svojmu ľudu, všetkým nám, milosť rozvážnosti a poslušnosti voči nariadeniam, aby sa pandémia nevrátila,“ povedal pred utorkovou rannou svätou omšou.

Podľa vysokopostaveného vatikánskeho preláta, ktorého anonymne citoval portál Vatican Insider, pápež František, samozrejme, rozumie túžbe znovu obnoviť verejné bohoslužby a vníma aj neustále tlaky, ktorým sú vystavení biskupi od nespokojných veriacich. Na druhej strane si však nepraje konfrontáciu medzi biskupskou konferenciou a politikmi, a preto vyslal spomenutý signál.

„Talianska cirkev nemá najmenšiu vôľu škriepiť sa s vládou,“ reagoval na pápežov odkaz monsignor Ivan Maffeis zo sekretariátu biskupskej konferencie a zdôraznil, že biskupom záleží na ochrane obyvateľstva, konštruktívnom dialógu s vedením krajiny a na postupe v zhode s hlavou cirkvi. 

Pred otvorením chrámov sa zveria ochrane Panny Márie

Na obnovenie verejných bohoslužieb sa okrem Talianska chystajú aj ďalšie krajiny. Napríklad v Nemecku môžu už od 4. mája prichádzať na omše či služby Božie skupiny do 50 osôb. V susednom Rakúsku sa chrámy opäť otvoria 15. mája.

Ale ešte predtým chcú biskupi po celom svete zveriť svoje krajiny Panne Márii. Latinskoamerickí biskupi združení v Rade biskupských konferencií Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAM) tak urobili už na Veľkonočnú nedeľu, biskupi USA, Kanady a Talianska 1. mája, v prvý deň mariánskeho mesiaca, a poľskí biskupi tak urobia v nedeľu 3. mája na Jasnej Góre v Čenstochovej.

Biskupi v ďalších krajinách, ako sú Írsko, Španielsko či Portugalsko, vykonali obrad zverenia ešte 25. marca na sviatok Zvestovania Pána.

„Laickí veriaci niekedy predbiehajú svojich pastierov, ktorí potom reagujú na ich prosby. Sám som dostal tristo listov, emailov, správ od veriacich, od ľudí z rôznych prostredí, ktorí prosili o zasvätenie alebo skôr o zverenie našej krajiny Panne Márii. Po porade so spolupracovníkmi som prišiel k záveru, že musíme na tieto prosby odpovedať. Táto odpoveď bude výrazom našej viery a lásky k Božej Matke a tiež pokornou prosbou, aby nás ona chránila svojím plášťom, ako to často vidíme na prekrásnych obrazoch Panny Márie Milosrdnej z 15. storočia,“ uviedol kardinál Gualtiero Bassetti, predseda talianskych biskupov.

Tvár mesiaca

Niekoľko dní po Veľkej noci zomrel vo veku 61 rokov trvalý diakon Michal Horvát, ktorý v Košickej arcidiecéze slúžil rómskej komunite. Pohrebnú svätú omšu slúžil košický arcibiskup Bernard Bober.

Michal Horvát sa narodil v roku 1958 v Hanušovciach nad Topľou, mal osem súrodencov. Po skončení základnej vojenskej služby sa oženil a s manželkou Dankou vychoval päť detí. Po páde komunistického režimu absolvoval katechetický kurz, vyštudoval teológiu a v roku 2004 bol vysvätený za trvalého diakona.


Trvalý diakon Michal Horvát a košický arcibiskup Bernard Bober počas minuloročnej rómskej púte v Gaboltove. Foto – TASR/Milan Kapusta

„Pracoval s vlastnou rómskou komunitou v Hanušovciach nad Topľou, ale aj v okolitých dedinách. Rád so svojimi ľuďmi navštevoval pútnické miesta. Bol dlhoročným členom Rady pre Rómov a menšiny Konferencie biskupov Slovenska,“ uviedol tajomník spomenutej rady Peter Bešenyei.

„Zakladal aj ružencové spoločenstvá, do ktorých vedel zapojiť i mužov. Založil zbor Terne Čhave a hudobnú skupinu Genezis. Zbor i skupina viackrát pod jeho vedením úspešne účinkovali na levočskej i gaboltovskej rómskej púti. Michal bol jedným z prvých misionárov v pastorácii Rómov na východnom Slovensku,“ dodal salezián Bešenyei.

Inzercia

R.I.P.

Jednou vetou

S postupným uvoľňovaním opatrení začne 4. mája aj Vatikán, ochorením COVID-19 sa nakazilo spolu desať obyvateľov, viacerí sa už medzičasom vyliečili.

Nákaze podľahli dvaja biskupi-saleziáni – 85-ročný Španiel Emilio Simeon Allué pôsobiaci v USA a 67-ročný Talian Angelo Moreschi pôsobiaci v Etiópii. 

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si pripomenula 70. výročie svojho dočasného zrušenia v roku 1950 (Akcia P); 70 rokov uplynulo aj od Barbarskej noci (Akcia K).  

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner vystriedal na čele Českej biskupskej konferencie kardinála Dominika Duku.

Konferencia biskupov Slovenska zaslala finančný dar 200-tisíc eur Talianskej biskupskej konferencii.

Cirkev v Česku aj na Slovensku si pripomenula 30. výročie historicky prvej návštevy pápeža Jána Pavla II. v bývalom Československu, ktorá sa uskutočnila 21. – 22. 4. 1990.

Svätá stolica rozhodla o presune Svetových dní mládeže v Lisabone, Svetového stretnutia rodín v Ríme a Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti na neskoršie termíny.

Kardinál Gerhard Ludwig Müller, niekdajší prefekt Kongregácie pre náuku viery, skritizoval Štátny sekretariát Svätej stolice za úpravy pápežských titulov v aktuálnej ročenke Annuario Pontificio 2020.

Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s pápežom Františkom, v júni by mala ísť na audienciu.

Pápež František zriadil novú študijnú komisiu o diakonáte žien.

Premiér Igor Matovič sa stretol s najvyššími cirkevnými predstaviteľmi – predsedom KBS Stanislavom Zvolenským a generálnym biskupom ECAV Ivanom Eľkom.

Austrálsky Najvyšší súd oslobodil kardinála Gerorgea Pella spod všetkých obvinení sexuálneho zneužívania mladistvých.

Foto mesiaca


Patriarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill slávi veľkonočnú bohoslužbu v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Pravoslávne a niektoré východné komunity katolíckej cirkvi slávili Veľkú noc o týždeň neskôr ako ostatní kresťania. Foto – TASR/PAP

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Komentár Imricha Gazdu o prístupe slovenských biskupov k obnoveniu verejných bohoslužieb.

Podcast Janky Zlatohlávkovej o zdravotnom stave pápežov Františka a Benedikta XVI.

Rozhovor Imricha Gazdu s českým historikom Jaroslavom Šebekom o vatikánskych archívoch a osobe pápeža Pia XII.

Článok evanjelického biskupa Ivana Eľka o evanjelickom teológovi Dietrichovi Bonhoefferovi, ktorý pred 75 rokmi zomrel v koncentračnom tábore.

Rozhovor Pavla Rábaru so slovenským kňazom Štefanom Chanasom, ktorý pôsobí v New Yorku.

Knižná bodka

Ľubomíra Martina Ondráška netreba našim čitateľom bližšie predstavovať – jeho teologické eseje sú neoddeliteľnou súčasťou Sveta kresťanstva už niekoľko rokov. Pred niekoľkými mesiacmi sa dočkali aj knižného vydania.

Publikácia Verejná teológia na Slovensku (Dobrá kniha, 2019) obsahuje viac ako tri desiatky štúdií, úvah a rozhovorov, z ktorých len päť nevyšlo na webových stránkach konzervatívneho denníka Postoj.sk, respektíve jeho predchodcu Postoy.sk.

Životnou misiou Ľubomíra Martina Ondráška, ktorý sa dlhodobo pohybuje v americkom akademickom prostredí, je budovanie a rozvíjanie verejnej teológie. Práve ozrejmeniu tohto pre mnohých neznámeho slovného spojenia je venovaná celá publikácia.

K tomu len jedna subjektívna poznámka – Martin nie je iba teoretizujúcim akademikom či brilantným publicistom, ale v prvom rade je svedkom čerpajúcim z bohatstva kresťanského posolstva. A v tomto je inšpiratívnym príkladom pre všetkých spoločensky angažovaných kresťanov.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame