Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. máj 2020

Kým bol zosnulý veľmajster Maltézskeho rádu, ktorý obnovil vzťahy s pápežom

Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto zomrel koncom apríla vo veku 75 rokov.
Kým bol zosnulý veľmajster Maltézskeho rádu, ktorý obnovil vzťahy s pápežom

Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto na fotografii z júna 2018. Foto – TASR/AP

Koncom uplynulého mesiaca, 29. apríla, zomrel na následky nevyliečiteľnej choroby 80. veľmajster Zvrchovaného vojenského špitálneho rádu sv. Jána z Jeruzalema, Rhodosu a Malty.

Meno 75-ročného zosnulého veľmajstra je rovnako rozsiahle ako názov samotného rádu, na čele ktorého stál dva roky – Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Za sebou zanecháva začaté reformy a obnovené vzťahy so Svätou stolicou, ktoré sa počas éry jeho predchodcu Roberta Matthewa Festinga ocitli v kríze.

Pápež František v kondolenčnom telegrame vyzdvihol vlastnosti, ktorými sa zosnulý vyznačoval: vernosť cirkvi, prepájanie viery a kultúry, ako aj službu núdznym.

Giacomo Dalla Torre sa narodil v roku 1944 v Ríme. Jeho strýko počas druhej svetovej vojny vo vatikánskom denníku L´Osservatore Romano otvorene vystupoval proti fašizmu, antisemitizmu a vo svojom dome ukrýval Alcide De Gasperiho, neskoršieho talianskeho premiéra a spoluzakladateľa EÚ.

V dospelosti Giacomo Dalla Torre vyučoval klasickú gréčtinu na Pápežskej Urbanovej univerzite, bol knihovníkom, archivárom a autorom odborných textov o stredovekom kresťanskom umení.

Maltézsky rád ho prijal za svojho člena v 80. rokoch minulého storočia a 2. mája 2018 si ho zvolil za 80. veľmajstra.

Inzercia

„Vedenie prevzal v dôležitom okamihu poznačenom inštitucionálnou krízou, ktorá spôsobila mnohé rany,“ priznávajú maltézski rytieri problémy, ktorým sme sa v minulosti venovali v tomto texte. „Zakrátko sa mu podarilo obnoviť harmóniu v ráde aj vo vzťahoch s pápežom,“ oceňuje Maltézsky rád pôsobenie Giacoma Dalla Torre.

Napriek svojmu postaveniu osobne rozdával jedlo bezdomovcom na železničných staniciach v Ríme a bol nadšencom náboženských pútí. „Nezáleží na tom, koľkých ste sa zúčastnili. Vždy je to nová skúsenosť, ktorá obohacuje dušu a približuje nás k Pánovi. Som si istý, že púť s hendikepovanými ľuďmi mi dáva novú silu, aby som mohol čeliť výzvam v mojom úrade,“ vyznal sa Giacomo Dalla Torre.

Aj preto len s ťažkým srdcom prijal tohtoročné zrušenie 62. medzinárodnej púte Maltézskeho rádu do Lúrd, ktorá patrí k najdôležitejším udalostiam v živote rádu. „Bolo to veľmi bolestivé rozhodnutie,“ priznal veľmajster a zároveň ocenil angažovanosť členov Maltézskeho rádu a dobrovoľníkov v čase pandémie.

Len mesiac po tomto vyhlásení Giacomo Dalla Torre zomrel. Vedenie rádu až do zvolenia jeho nástupcu prevzal v súlade so stanovami 80-ročný Portugalčan Ruy Gonçalo do Valle Peixoto de Villas Boas.

Čo je Maltézsky rád

Zvrchovaný vojenský špitálny Rád sv. Jána z Jeruzalema, Rhodosu a Malty, je laický rehoľný rád s bohatou históriou siahajúcou až do 11. storočia. V súčasnosti sa venuje najmä charitatívnej činnosti po celom svete vrátane Slovenska. Je subjektom medzinárodného práva, diplomatické vzťahy udržiava s vyše sto štátmi.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.