Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
02. február 2020

Arcibiskup Vasiľ už úraduje v Košiciach, na rad môžu prísť ďalšie diecézy

Januárový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Arcibiskup Vasiľ už úraduje v Košiciach, na rad môžu prísť ďalšie diecézy

Biskup Milan Chautur a arcibiskupi Cyril Vasiľ a Ján Babjak počas svätej liturgie pri príležitosti uvedenia nového apoštolského administrátora Košickej eparchie. Foto – TSKE/Štefan Keruľ-Kmec ml.

Všetko prebehlo expresne rýchlo. V sobotu 18. januára pápež František prijal na audiencii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi Cyrila Vasiľa a oznámil mu, že ho posiela do Košickej eparchie za apoštolského administrátora sede plena.

V pondelok 20. januára Vasiľovo vymenovanie, o ktorom do poslednej sekundy na Slovensku nikto netušil, oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

A v nedeľu 26. januára počas archijerejskej svätej liturgie v katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky už arcibiskup Vasiľ preberal nový úrad.

„Hovorí sa, že dobrý jezuita by mal do štvrťhodiny prijať akékoľvek rozhodnutie, ktoré zmení jeho život. Svätému Otcovi som povedal, vy ste jezuita, ja som jezuita, nemáme sa o čom baviť. Samozrejme, že prijímam,“ opísal na konci liturgie arcibiskup Vasiľ audienciu u pápeža.

„Dobrý vojak sa nepýta, prečo a kam ho generál posiela, pretože ten vie, aký je širší plán celého duchovného boja. Ale prijíma každé poslanie s dôverou, že jeho napĺňaním napĺňa Božiu vôľu,“ dodal nový apoštolský administrátor, ktorý si zaspomínal aj na to, ako za komunistického režimu potichu opúšťal rodné Košice, aby sa do nich vrátil po takmer 33 rokoch.  

Svoj improvizovaný príhovor ukončil pozdravením skautov a skautiek, ktorí boli vo svojich rovnošatách v katedrále neprehliadnuteľní, a krátkou modlitbou s nimi. Prečo? Lebo on sám je skautom.


Biskup Milan Chautur a arcibiskup Cyril Vasiľ. Foto – TSKE/Štefan Keruľ-Kmec ml.

Ak by niekto doteraz Cyrila Vasiľa nepoznal, stačilo by mu tých pár chvíľ, aby si urobil jasný názor: usmievavý, priamy chlap s pútavým prejavom, kvalitným teologickým základom, znalosťou cirkevno-politickej reality a najmä s hlbokým duchovným ponorom.

Lenže slávnosť sa po necelých dvoch hodinách skončila a úsmevy, objatia a potlesk od pondelka nahradila pracovná realita. A tá môže byť tristná. Pretože Vatikán neposlal arcibiskupa Vasiľa do Košíc preto, aby tu hral druhé husle. Nateraz sa nedá povedať, čo presne sa bude diať (možné scenáre sme načrtli v tomto komentári), ale niečo sa určite diať bude. Ďalšie personálne zmeny či minimálne presuny sú už dlhšie na spadnutie.

Čo sa však dá s určitosťou povedať už teraz, je, že Vasiľ s Chauturom nebudú cyrilo-metodským dvojzáprahom. Nie žeby vzťahy medzi nimi neboli bratské, práve naopak. Ale jednu diecézu (eparchiu) nikdy neriadia dvaja rovnocenne postavení biskupi.

Aj v tomto prípade hovorí menovací dekrét jasne – apoštolský administrátor Cyril Vasiľ disponuje „všetkými právami a povinnosťami eparchiálneho biskupa vrátane účasti na Rade hierarchov a v Konferencii biskupov Slovenska“. To znamená, že Milan Chautur ostáva eparchiálnym biskupom len nominálne. Reálnym správcom Košickej eparchie je odteraz Cyril Vasiľ.

Zmeny sa čakajú aj u rímskokatolíkov

Aj keď sa v posledných dňoch pozornosť upriamovala najmä na gréckokatolícku cirkev, personálne zmeny možno v tomto roku čakať aj v rímskokatolíckych diecézach.

Naposledy bol nový biskup pre Slovensko menovaný v roku 2016, keď sa pomocným biskupom Košickej arcidiecézy stal vtedy len 42-ročný Marek Forgáč.

Nový diecézny biskup pribudol ešte dávnejšie – v roku 2013 pápež František vymenoval za arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy Jána Oroscha, dovtedajšieho apoštolského administrátora, ktorý z pozície pomocného biskupa nahradil odvolaného Róberta Bezáka.  

V poslednom čase sa hovorí o nových pomocných biskupoch najmä v súvislosti s Bratislavskou arcidiecézou a Nitrianskou a Spišskou diecézou.

Práve v poslednej menovanej diecéze sa zdalo, že nový biskup bude realitou už minulý rok. Diecézny biskup Štefan Sečka oňho požiadal Vatikán už dávnejšie, v lete 2019 si apoštolský nuncius v súlade s postupom stanoveným v Kódexe kánonického práva vypočul mienku vybraných členov miestneho kléru, koho by považovali za vhodného.

No keďže biskupa Sečku už dlhšie trápia vážne zdravotné problémy a podobne ako arcibiskup Ján Babjak v Prešovskej archieparchii čelí kritike skupiny miestnych kňazov, ktorí svoje sťažnosti opätovne adresovali aj Vatikánu, začalo sa zvažovať, že by nový pomocný biskup mal aj právo nástupníctva (tzv. koadjútor).

To, že k jeho vymenovaniu stále nedošlo, dokazuje, že situácia v diecéze je natoľko vážna, že výber nie je jednoduchý.

Církev československá husitská oslavuje storočnicu

Kedysi mala takmer milión členov. Dnes sa k nej v Čechách hlási necelých 40-tisíc veriacich a na Slovensku ani nie dvetisíc. Církev československá husitská (CČSH) si 11. januára slávnostnou bohoslužbou v chráme svätého Mikuláša na Staroměstském náměstí v Prahe pripomenula 100. výročie svojho založenia.

CČSH vznikla v roku 1920 z iniciatívy katolíckych kňazov združených okolo Karla Farského (1880 – 1927), ktorí po vzniku Československa požadovali odpútanie sa od Ríma obviňovaného z podpory habsburskej monarchie a zriadenie samostatnej národnej cirkvi, čo podporovala aj veľká časť českej politickej elity.

Žiadali tiež zavedenie vnútrocirkevných reforiem ako slúženie omší v českom jazyku, a nie v latinčine, prijímanie Eucharistie pod obojakým spôsobom (odtiaľ prezývka „kališníci“) a zdobrovoľnenie celibátu. Pápež Benedikt XV. ale všetky požiadavky predostreté v memorande odmietol.

 „Založeniu novej cirkvi bezprostredne predchádzala polnočná omša na Vianoce v roku 1919, ktorú v kostole svätého Mikuláša na Staroměstském náměstí slúžili reformní kňazi v českom jazyku a ktorá mala silný ohlas. Odtiaľ bol len krok k formálnemu vyhláseniu novej Církvi československej,“ vysvetlila v minuloročnom rozhovore pre Postoj farárka CČSH Martina Viktorie Kopecká.


Biskupský zbor Církve československej husitskej počas slávnostnej bohoslužby. Foto – ccsh.cz/Karel Cudlín  

Ustanovujúci zjazd cirkvi sa uskutočnil 8. januára 1920, jej založenie bolo verejne ohlásené tri dni nato. Prvým patriarchom sa stal práve Karel Farský. Pri oficiálnom sčítaní obyvateľstva rok nato sa k cirkvi prihlásilo viac ako pol milióna ľudí a po Rímskokatolíckej cirkvi sa stala druhou najpočetnejšou. Začiatkom 50. rokov počet jej veriacich stúpol na takmer milión. Na sneme v roku 1971 Církev československá pridala k svojmu názvu označenie husitská, aby sa tak jasnejšie prihlásila k tradícii českej reformácie.

K téme
Husitský biskup Dovala: Ak budeme sedieť v kostoloch, ujde nám vlak Zdieľať

V súčasnosti je CČSH po Rímskokatolíckej a Českobratrskej církvi evangelickej treťou najväčšou cirkvou v Českej republike. Zo sčítania obyvateľstva v roku 2011 však vyplýva, že až 68 % ľudí, ktorí sa k nej prihlásili, má viac ako 60 rokov.

CČSH sa člení na šesť diecéz, z ktorých jedna má sídlo v Bratislave: patria do nej tri náboženské obce – Bratislava, Košice a Liptovská Osada (so sídlom v Martine). V poradí ôsmym patriarchom CČSH je od roku 2006 Tomáš Butta. Podľa portálu christnet.eu sa k nej hlási aj český exprezident Václav Klaus či expremiér Jiří Paroubek.

Jednou vetou

Francúzsky súd zbavil kardinála Philippa Barbarina viny z krytia sexuálneho zneužívania detí kňazom.

Inzercia

Novým dekanom Kardinálskeho kolégia sa stal 85-ročný kardinál Giovanni Battista Re, jeho zástupcom bude 76-ročný kardinál Leonardo Sandri.

Pápež František prvýkrát vymenoval ženu do vysokej funkcie vo Vatikáne – právnička Francesca Di Giovanniová sa stala druhou najvyššie postavenou osobou vatikánskej diplomacie.

Vo veku 86 rokov zomrel významný evanjelický biblista Petr Pokorný.

Vo Francúzsku vyšla kniha o kňazskom celibáte s textami emeritného pápeža Benedikta XVI. a kardinála Roberta Saraha; medializované rozpory si obaja vysvetlili na spoločnom stretnutí.

Na nedeľné bohoslužby v Poľsku pravidelne prichádza viac ako 38 percent katolíkov.

Nepočujúci si pripomenuli 30. výročie prvej svätej omše v posunkovom jazyku.

Vandali vo Francúzsku zničili niekoľko mariánskych sôch; v krajine rastie počet protináboženských činov.

Svätá stolica udržiava diplomatické vzťahy so 183 štátmi; s ich diplomatickými zástupcami sa začiatkom roka stretol pápež František.

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala na tradičnom novoročnom stretnutí predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností.

V januári sme si pripomenuli niekoľko 100. výročí narodenia významných osobností: zakladateľky Hnutia fokoláre Chiary Lubichovej, saleziánskeho kňaza Ernesta Macáka a gréckokatolíckeho kňaza-jezuitu Michala Lacka.

Tvár mesiaca

Novým osobným sekretárom pápeža Františka sa stal 40-ročný uruguajský kňaz-streetworker Gonzalo Aemilius.

Narodil sa v roku 1979 v Montevideu. Jeho rodičia neboli veriaci, stará mama bola Židovka. K viere sa dostal počas gymnaziálnych štúdií, oslovil ho najmä príklad kňazov starajúcich sa o pouličnú mládež. Neskôr sa medzi nich zaradil aj on sám, vďaka čomu sa spoznal s arcibiskupom Buenos Aires Jorgem Bergogliom.

„Naučil ma vyťažiť to najlepšie z každého jednotlivca, i keby to bolo odlišné od všetkých ostatných, a zúročiť to pre dobro všetkých,“ povedal kňaz-streetworker o argentínskom arcibiskupovi. 


Pápež František počas stretnutia s kňazom Gonzalom Aemiliusom v roku 2013. Foto – TASR/AP

Obaja sa stretli len štyri dni po zvolení Jorgeho Bergoglia za hlavu katolíckej cirkvi. Keď ho František zbadal v zástupe po skončení prvej verejnej omše vo vatikánskej farnosti svätej Anny, zamieril k nemu a požiadal okolostojacich, aby sa za kňaza a jeho aktivity modlili.

V pozícii Františkovho sekretára nahradil Gonzalo Aemilius Argentínčana Fabiána Pedacchia Leániza, ktorý sa po šiestich rokoch vrátil do predchádzajúcej služby na Kongregácii pre biskupov. Druhým osobným sekretárom pápeža naďalej ostáva Egypťan Yoannis Lahzi Gaid.

Päť rozhovorov, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti

Imrich Gazda sa s biblistom Róbertom Lapkom rozprával o novom preklade Jánovho evanjelia, ale aj o tom, ako čítať Bibliu s duchovným úžitkom.

Adam Takáč sa v Ríme rozprával s jezuitom Jozefom Bartkovjakom, šéfom slovenského vysielania Vatikánskeho rozhlasu.

Pavol Rábara sa rozprával s redemptoristom Václavom Hypiusom a saleziánkou Janou Kurkinovou z Konferencie vyšších rehoľných predstavených.

Jaroslav Daniška sa rozprával s arcibiskupom Cyrilom Vasiľom o spolitizovaných kňazoch aj o zmenách, ktoré prináša reforma Rímskej kúrie.

Adam Takáč sa rozprával s kapucínom Petrom Kováčikom, ktorý pôsobí na Islande.

Foto mesiaca


Pápež František, metropolita Gennadios z Konštantínopolského ekumenického patriarchátu a anglikánsky arcibiskup Ian Ernest udeľujú požehnanie počas ekumenických vešpier v Ríme, ktorými vyvrcholil každoročný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Foto – TASR/AP

Filmová bodka

Nemeckí filmári zavítali do Vatikánu a vzišiel z toho jedinečný dokument o emeritnom pápežovi Benediktovi XVI., ktorý sa na verejnosti už takmer vôbec neobjavuje. V bavorskej televízii BR mal premiéru na Troch kráľov a pod názvom Malé Bavorsko vo Vatikáne (Klein Bayern im Vatikan) je voľne dostupný aj na internete.

V kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikánskych záhradách sa novinári Tassilo Forchheimer a Ellen Trappová priamo od 92-ročného Benedikta dozvedeli napríklad aj to, čo kedysi ovplyvnilo jeho život a čo mu dnes najviac chýba.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame