Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. január 2020

Benedikt XVI. odmietol spoluautorstvo knihy o celibáte. Za zvláštnych okolností

Emeritný pápež a kardinál Sarah ponúkajú na vznik spoločnej knihy dva odlišné pohľady.
Benedikt XVI. odmietol spoluautorstvo knihy o celibáte. Za zvláštnych okolností

Benedikt XVI. a kardinál Robert Sarah. Foto: TASR/AP; Postoj/Pavol Rábara

Vo Francúzsku dnes vyšla kniha o kňazskom celibáte, ktorá v posledných dňoch rozbúrila cirkevné vody. A nie kvôli svojmu obsahu, ako by si niekto mohol myslieť. 

Benedikt XVI. a kardinál Robert Sarah, ktorí za knihou stoja, sa dostali do nečakanej a nechcenej výmeny názorov, ako to so vznikom knihy vlastne bolo. Hoci emeritný pápež na poslednú chvíľu požiadal, aby nebol uvádzaný ako spoluautor, svoj text z publikácie nestiahol, ba nezmenil v ňom ani slovo.   

V čom bol teda problém?

Najprv áno, potom nie

Guinejský kardinál Robert Sarah, prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí vo Vatikáne, je známy aj na Slovensku – v roku 2016 navštívil Bratislavu, aby predstavil preklad knižného rozhovoru Boh alebo nič, ktorý s ním viedol francúzsky novinár a spisovateľ Nicolas Diat. S rovnakým autorom, v rovnakom vydavateľstve (Fayard) a vďaka vydavateľstvu LÚČ aj v slovenskom preklade neskôr vyšli aj ďalšie dva knižné rozhovory – Sila tichaPane, zostaň s nami.

V overenom knižnom dome (a o mesiac aj v partnerskom americkom vydavateľstve Ignatius Press) vychádza aj aktuálna knižná novinka Z hĺbky našich sŕdc: kňazstvo, celibát a kríza katolíckej cirkvi. Úryvok z knihy vyšiel pred niekoľkými dňami v denníku Le Figaro, o jej vydaní informovali viaceré svetové médiá vrátane TASR.

Autorského partnera kardinálovi Sarahovi však tentokrát nerobí Nicolas Diat, ale emeritný pápež, ktorý do publikácie napísal teologickú reflexiu o celibáte.

Obálka pôvodného francúzskeho vydania knihy. Foto: fayard.fr

V utorok, deň pred vydaním knihy priniesli médiá prekvapivú informáciu, že Benedikt XVI. požiadal o odstránenie svojho mena z knihy. V nemeckom denníku Die Welt sa predtým objavil komentár, ktorý emeritného pápeža obvinil, že „hádže dogmatické polená pod nohy svojho nástupcu“ a stavia sa voči nemu do opozície.

„Môžem potvrdiť, že dnes (utorok, pozn. red.) ráno som na pokyn emeritného pápeža požiadal kardinála Roberta Saraha, aby sa skontaktoval s vydavateľmi knihy a požiadal ich, aby odobrali meno Benedikta XVI. zo spoluautorstva tejto knihy a aby odstránili jeho podpis aj z jej úvodu a záveru,“ píše sa v stanovisku osobného sekretára emeritného pápeža Georga Gänsweina, ktoré zverejnili agentúry KNA, ANSA, ale aj oficiálny spravodajský portál Svätej stolice Vatican News.

Arcibiskup Gänswein ďalej uviedol, že Benedikt XVI. vedel o príprave knihy a kardinálovi Sarahovi zaslal svoj krátky text s povolením použiť ho tak, ako má kardinál v úmysle. „Neodsúhlasil však žiadny projekt knihy s dvojitým podpisom ani nevidel a neodsúhlasil obálku. Išlo o nedorozumenie, bez spochybnenia dobrého úmyslu kardinála Saraha,“ dodal Gänswein.

Sarah to vidí ináč

Kardinál Sarah Benediktovo rozhodnutie akceptoval a na svojom twitterovom účte napísal: „S ohľadom na polemiky, aké kniha vzbudila, bolo rozhodnuté, že v nasledujúcich vydaniach bude označenie autora takéto: ‚Kardinál Sarah s príspevkom Benedikta XVI.‘ Text knihy však zostane úplne nezmenený. +RS.“

Inzercia

Zároveň zverejnil obsiahlejšie stanovisko (v anglickom preklade tu), v ktorom ponúkol svoj pohľad na vznik knihy.

Po stretnutí s Benediktom XVI. v kláštore Mater Ecclesiae vo Vatikáne, kde emeritný pápež býva, ho kardinál 5. septembra 2019 listom požiadal, či by bol ochotný napísať text o kňazstve s hlavným zameraním na celibát. Pripustil, že by to mohlo v médiách vyvolať isté kontroverzie, no zároveň vyjadril presvedčenie, že by išlo o dar pre cirkev.

Benedikt XVI. v odpovedi datovanej 20. septembra poďakoval za predložený návrh a priznal, že text na tému kňazského celibátu začal písať ešte pred kardinálovým listom, no vzhľadom na ubúdajúce sily to už podľa neho nebude teologická práca. Sarahovi sľúbil, že mu text zašle, čo aj urobil v polovici októbra.

Keď kardinál videl „hĺbku a rozsah“ textu, usúdil, že by nebolo vhodné publikovať ho v novinách alebo časopise a navrhol vydanie v knihe, v ktorej by text emeritného pápeža vyšiel spolu s jeho vlastným textom.

Po „niekoľkých nasledujúcich výmenách s cieľom dokončenia knihy“ Sarah 19. novembra poslal Benediktovi „kompletný rukopis obsahujúci, ako sme sa spoločne dohodli, obálku, spoločný úvod a záver, text Benedikta XVI. a môj vlastný text“. Benedikt v liste z 25. novembra vyjadril „veľkú spokojnosť s časťami pripravenými spoločne a dodal, že ‚čo sa mňa týka, súhlasím, aby bol text publikovaný v podobe, v akej ste plánovali‘“. Na osobnom stretnutí 3. decembra potom Benediktovi oznámil, že kniha vyjde 15. januára.

Kardinál Sarah sa v závere svojho stanoviska ohradil voči tomu, že ho niekto chce dávať do opozície voči pápežovi Františkovi, a uviedol, že jeho „oddanosť Benediktovi zostáva nedotknutá a synovská poslušnosť voči Františkovi je absolútna“.

Sarahov spolupracovník Nicolas Diat, ktorý je editorom knihy, vatikanistovi Edwardovi Pentinovi kardinálovo vysvetlenie potvrdil a zdôraznil, že Sarah emeritnému pápežovi na audiencii 3. decembra ukázal aj návrh obálky knihy.

Podľa Diata sa Benediktov osobný tajomník Gänswein 9. januára na túto tému rozprával aj s Davidom Cantagallim, ktorý pracuje na talianskom vydaní knihy, a arcibiskup mu „vyjadril v celej jeho práci podporu“.  

Všetko tak nasvedčuje tomu, že celé je to presne naopak, ako napísal Die Welt: keď emeritný pápež videl, že niektorí by knihu mohli interpretovať ako atak voči jeho nástupcovi, tak sa radšej stiahol, aj keď tým nepochybne spôsobil ťažkosti kardinálovi Sarahovi. Ten však postup Benedikta XVI. prijal so sebe vlastnou úctou a pochopením k obom pontifikom.

Zachovanie celibátu podporuje aj František

Kardinál Sarah, ktorý medzi kňazstvom a celibátom vidí „ontologicko-sviatostné puto“, vo svojej časti knihy vyzýva Františka k tomu, aby ochránil cirkev pred „oslabením zákona vo veci kňazského celibátu, aj keby sa obmedzovalo na ten či onen región“.

Naráža tým na závery októbrovej biskupskej synody o Amazónii, na ktorej väčšina biskupov podporila svätenie ženatých mužov za istých okolností. Ak by k čomusi takému došlo, podľa Saraha by to bola „pastorálna katastrofa, ekleziologický zmätok a zatemnenie chápania kňazstva“.

Edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli však vo svojom editoriáli upozornil, že pápež vo svojom záverečnom príhovore na synode „nijako nespomenul tému vysvätenia ženatých mužov, a to ani letmo“, čo je podľa neho do očí bijúce.

Spomenul aj ďalšie prípady, keď sa František opakovane vyjadril za zachovanie celibátu. „Uprednostňujem skôr dať život, než zmeniť zákon o celibáte,“ citoval v rozhovore s novinármi slová pápeža Pavla VI. počas návratu zo Svetových dní mládeže v Paname v januári 2019. „Nesúhlasím s tým, aby sa dovolil voliteľný celibát, nie,“ dodal František.


 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame