Pápež prvýkrát vymenoval ženu do vysokej funkcie vo Vatikáne

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež prvýkrát vymenoval ženu do vysokej funkcie vo Vatikáne

Foto – Vatican News

Talianska právnička Francesca Di Giovanniová sa stala druhou najvyššie postavenou osobou vatikánskej diplomacie.

Pápež František v stredu vymenoval 66-ročnú Francescu Di Giovanniovú za novú podsekretárku Oddelenia pre vzťahy so štátmi Štátneho sekretariátu Svätej stolice, kde bude zodpovedať za oblasť multilaterálnej diplomacie.

Bilaterálnu diplomaciu má na starosti podsekretár Mirosław Wachowski, na čele celého oddelenia je sekretár pre vzťahy so štátmi, arcibiskup Paul Richard Gallagher.

Rodáčka z Palerma pracuje na Oddelení pre vzťahy so štátmi už takmer tri desaťročia, predtým pôsobila ako právnička v Hnutí Fokoláre.

„Žena môže mať špecifické schopnosti pre nachádzanie spoločných bodov, dbanie o vzťahy, majúc na srdci jednotu,“ reagovala pre Vatican News Di Giovanniová na svoje menovanie. Pripomenula tiež novoročný príhovor pápeža Františka, v ktorom vyzdvihol postavenie a význam žien v cirkvi a vo svete.

Portál Vatican Insider upozornil, že práve František vymenoval do dôležitých pozícií viacero žien, najmä laičiek.

Napríklad riaditeľkou Vatikánskych múzeí sa stala Barbara Jattaová. Zástupkyňou riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice bola do konca roku 2018 Paloma Garcia Ovejerová, po jej odchode ju nahradila opäť žena – Christiane Murrayová. Podsekretárkami Dikastéria pre laikov, rodinu a život sú rovno dve ženy-laičky – Gabriella Gambinová a Linda Ghisoniová.

O týchto, ale aj ďalších ženách, ktoré uspeli v mužskom svete Vatikánu, som pred troma rokmi písal aj v článku Ženská tvár Vatikánu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo