Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. 03. 2020, 09:31

Pápež ukončil dohady a opätovne potvrdil význam celibátu (Vatikánska sedma)

Februárový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Pápež ukončil dohady a opätovne potvrdil význam celibátu (Vatikánska sedma)

Pápež František sa fotografuje so skupinou kňazov po skončení pravidelnej generálnej audiencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Povolí či nepovolí? Pápež František vydaním posynodálnej apoštolskej exhortácie Querida Amazonia (Milovaná Amazónia) ukončil dohady o tom, či umožní svätenie ženatých mužov (tzv. viri probati).

S týmto návrhom prišli biskupi, ktorí sa minulý rok zišli v Ríme na synode o Amazónii. V posynodálnom dokumente pápež reflektuje nedostatok kňazov v amazonskom regióne a navrhuje niekoľko riešení, ale svätenie ženatých mužov medzi nimi nie je.

Rovnako pápež nepodporil ani úvahy o diakonáte žien. Zdôvodnil to tým, že prístup k sväteniu by neznamenal väčšiu účasť žien na živote cirkvi. „V skutočnosti by táto vízia obmedzila perspektívy, orientovala by nás ku klerikalizácii žien, zmenšila by veľkú hodnotu toho, čo už poskytli a ukradomky by to provokovalo ochudobnenie ich nenahraditeľného príspevku,“ napísal František v dokumente.


Kardinál Michael Czerny drží v rukách posynodálnu apoštolskú exhortáciu Milovaná Amazónia. Foto – TASR/AP

Očakávania, že v oblasti kňazského svätenia ženatých mužov a diakonského poverenia žien by mohlo dôjsť k nejakým zmenám, pritom vzbudil samotný František. V minulosti otvoril tému viri probati napríklad v rozhovore pre nemecký týždenník Die Zeit, v roku 2016 zasa zriadil Študijnú komisiu o diakonáte žien.

Na druhej strane, významu celibátu sa opätovne zastal a o diakonáte žien hovoril len ako o poverení, nie svätení. „Som presvedčený, že celibát je dar a milosť. Kráčajúc po stopách Pavla VI., Jána Pavla II. a Benedikta XVI. sa cítim byť celou silou viazaný vnímaním celibátu ako zásadnej milosti, ktorá charakterizuje západnú cirkev,“ vyznáva pápež František aj v knižnom rozhovore s talianskym kňazom Luigim Mariom Epicocom, ktorý pod názvom Svätý Ján Pavol Veľký vyšiel pred niekoľkými dňami.

Islamisti masakrujú afrických kresťanov

Nigérijskí katolíci prišli na Popolcovú stredu do kostolov v čiernom oblečení, k čomu ich vyzval predseda miestnej biskupskej konferencie Augustine Akubeze. Aj takýmto spôsobom chceli poukázať na vraždenie nigérijských kresťanov islamskými radikálmi z Boko Haram a na nečinnosť vlády. Počas posledných desiatich rokov bolo podľa údajov OSN v krajine zavraždených 36-tisíc ľudí. K úteku boli donútené ďalšie dva milióny.

Mnohé cirkevné budovy sú obohnané bezpečnostnými zátarasami a vybavené bezpečnostnými kamerami, no ani to nezabraňuje vyčíňaniu extrémistov. „Farnosti sú často nútené platiť za policajnú ochranu počas nedeľných bohoslužieb, no cirkev má na to málo prostriedkov,“ citoval spravodajský portál Vatican News arcibiskupa Akubezeho.

K poslednému dramatickému prípadu došlo začiatkom roka, keď ozbrojené komando unieslo z kňazského seminára v meste Kaduna štyroch bohoslovcov. Dôvod? Obvyklý – výkupné. Islamisti po mesiaci síce troch seminaristov prepustili, ale jedného zavraždili.

„Hrozí nám vyhladenie. Naši ľudia veľmi trpia. Prosím, pomôžte nám, nemlčte o tejto genocíde, ktorá sa odohráva za úplného ticha,“ hovorí vo videu zverejnenom na YouTube nigérijský kňaz Joseph Bature Fidelis.

Symbolickou odpoveďou na jeho apel bola rozsiahla reportáž francúzskeho filozofa Bernarda-Henriho Lévyho nazvaná SOS, kresťanom z Nigérie, ktorá vyšla vo Francúzsku, USA, ale aj v českom týždenníku Respekt.

Krvavé ataky sa však netýkajú len Nigérie a len katolíkov. V polovici februára džihádisti zaútočili aj na protestantský kostol na severe Burkiny Faso, kde práve prebiehala nedeľná bohoslužba. Zabili 24 ľudí vrátane pastora a ďalších 18 zranili.

Pred 30 rokmi boli opäť obsadené uprázdnené diecézy

Bola to veľká sláva. Pred tridsiatimi rokmi vymenoval pápež Ján Pavol II. päť slovenských a dvoch českých biskupov do čela neobsadených diecéz. „Niektoré z nich pritom patrili medzi najdlhšie neobsadené diecézy katolíckej cirkvi vo svete,“ pripomenul český portál Christnet.

V jediný deň, 14. februára 1990, boli vymenovaní až piati biskupi: Alojz Tkáč (Košice), Rudolf Baláž (Banská Bystrica), Eduard Kojnok (Rožňava), Vojtěch Cikrle (Brno) a Miloslav Vlk (České Budějovice).


Kardinál Miloslav Vlk a biskup Rudolf Baláž v roku 1998, keď obaja boli predsedami miestnych biskupských konferencií. Foto – TASR/Milan Kapusta

K nim treba pripočítať tajného biskupa Jána Chryzostoma Korca, ktorý bol vysvätený ešte v roku 1951, ale riadneho vedenia diecézy (Nitrianskej) sa ujal až 6. februára 1990.

A takisto Jána Hirku, ktorý bol za biskupa Prešovskej eparchie vymenovaný pred Vianocami 1989 (od roku 1969 pôsobil v Prešove ako apoštolský administrátor), ale biskupskú vysviacku prijal až 17. februára 1990.

Všetko to umocnila skutočnosť, že len dva mesiace nato (21. a 22. apríla) zavítal Ján Pavol II. na návštevu Československa. Po jeho rodnom Poľsku sme boli druhou krajinou východnej Európy, do ktorej zavítal.

Zo spomenutých siedmich biskupov dnes žijú už len dvaja – čoskoro 86-ročný emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč (spomienkový rozhovor s ním si môžete prečítať na tomto mieste) a 73-ročný Vojtěch Cikrle, ktorý stále stojí na čele Brnianskej diecézy. 

Jednou vetou

Prezident Emmanueal Macron prijal pakistanskú kresťanku Asiu Bibi a ponúkol jej azyl vo Francúzsku.

Vyhlásenie k parlamentným voľbám vydala Konferencia biskupov Slovenska, predsedníctvo Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania aj vedenie Reformovanej kresťanskej cirkvi.

Na Majstrovstvách Európy kňazov vo futsale v Prahe skončili slovenskí kňazi na štvrtom mieste.

Komunita Archa zverejnila výsledky vyšetrovania, z ktorých vyplýva, že zakladateľ komunity Jen Vanier sexuálne zneužíval šesť dospelých žien.

Po piatykrát sa stretli biskupi, laici a zasvätení, diskutovali na tému Mládež – sebaprijatie – sebadarovanie.

Žilinská diecéza plánuje komplexne zrekonštruovať Katedrálu Najsvätejšej Trojice v Žiline.

Minister zahraničných vecí Svätej stolice Paul Richard Gallagher sa stretol so svojím čínskym náprotivkom Wangom Yiom; išlo o vôbec prvé stretnutie na tejto úrovni po 70 rokoch.

Národný týždeň manželstva pripomenul krásu manželského života.

Pápež František sa stretol s maďarským prezidentom Jánosom Áderom aj ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským; obaja ho pozvali na návštevu svojich krajín.

Ruské úrady zaradili na zoznam extrémistov a teroristov viac ako 200 členov Náboženskej spoločnosti Jehovovi svedkovia.

V Českej republike chodí v nedeľu do kostola osem percent katolíkov.

Najvyšší predstavitelia blízkovýchodných kresťanských cirkví skritizovali plán Donalda Trumpa pre Izrael a Palestínu.

Za biskupa Východného dištriktu ECAV bol v Chráme sv. Trojice v Prešove inštalovaný Peter Mihoč.

Tvár mesiaca

Pravoslávna cirkev svätorečila skupinu českých veriacich, ktorí v roku 1942 po atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha ukrývali atentátnikov-parašutistov Jana Kubiša, Slováka Jozefa Gabčíka a ďalších piatich odbojárov v krypte Chrámu svätých Cyrila a Metoda v Prahe.

Na tom istom mieste sa 8. februára tohto roku konala slávnostná liturgia, počas ktorej boli kanonizovaní pravoslávni kňazi Vladimír Petřek a Václav Čikl, ako aj laickí veriaci Ján Sonnevend, Václav Ornest a Karel Louda s rodinami.

„Sú stelesnením všetkého, čo človek má mať k dokonalosti. Boli to vlastenci a to, čo hovorili, neboli iba slová bez obsahu, ale dokázali to svojimi činmi,“ ozrejmil pre ČT24 dôvody svätorečenia duchovný správca chrámu sv. Cyrila a Metoda Václav Ježek.


Podobizeň nových pravoslávnych svätcov. Foto – orthodox.sk

Petřeka, Čikla a Sonnevenda, hlavných aktérov pomoci parašutistom, ale predtým aj židovským občanom, postavilo gestapo pred mimoriadny súd spolu s biskupom Gorazdom, ktorý bol svätorečený už v roku 1987. Čikla a Sonnevanda zastrelili 3. septembra 1942, Petřeka o dva dni neskôr.

A práve 5. september bude dňom, keď si pravoslávna cirkev bude nových svätcov pripomínať.

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Tipy štvorice zasvätených osôb, ako s čo najväčším duchovným úžitkom prežiť pôstne obdobie.

Rozhovor Imricha Gazdu s katolíckym kňazom Jozefom Leščinským o tom, prečo sa neobáva liberálov, ale tých, čo šíria nenávisť.

Článok Pavla Prikryla o bývalom kaplánovi kráľovnej Alžbety II. a anglikánskom biskupovi, ktorý vstúpil do katolíckej cirkvi.

Polemika medzi liturgistom Štefanom Fábrym a právnikom Borisom Barthom o slávení tridentských omší.

Rozhovor Pavla Rábaru a Lenky Chlebanovej s cirkevným právnikom Radoslavom Šaškovičom o nulitách a prístupe k manželstvu.

Foto mesiaca

Zdieľať


Knižná bodka

V roku, keď si pripomíname viacero výročí spätých so svätými vierozvestami Cyrilom a Metodom, vyšiel vo vydavateľstve Ikar historický román Tajomstvo zoborského kráľovstva. Jeho autorom je vojenský ordinár, biskup František Rábek, predseda Rady pre vzdelanie, vedu a kultúru KBS.

Napísanie knihy súvisí so zámerom filmového spracovania pôsobenia svätých Cyrila a Metoda na Veľkej Morave. S ich osudmi sa čitateľ zoznamuje cez rozprávanie hlavných postáv, svätého Gorazda a kráľa Svätopluka, ktorý sa na starobu ako kajúcnik uchýlil do benediktínskeho kláštora na Zobore.

Súčasťou literárneho diela je aj päť desiatok ilustrácií, ktorých autorom je Martin Georg Oscitý. Publikácia vychádza aj ako audiokniha, načítal ju herec Jozef Šimonovič.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Odporúčame