Pravoslávna cirkev svätorečila Čechov umučených počas heydrichiády

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pravoslávna cirkev svätorečila Čechov umučených počas heydrichiády

Foto – orthodox.sk

Počas druhej svetovej vojny noví pravoslávni svätci ukryli v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Prahe československých parašutistov vrátane Jana Kubiša a Josefa Gabčíka.

Česká pravoslávna cirkev má nových mučeníkov – duchovných a laikov, ktorí za druhej svetovej vojny ukryli v Kostole sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe československých parašutistov vrátane Jana Kubiša a Josefa Gabčíka.

Poskytli úkryt parašutistom, a preto ich pravoslávna cirkev teraz svätorečila: Vladimír Petřek, Václav Čikl a Jan Sonnevend, Václav Ornest a Karel Louda spolupracovali s parašutistami, ktorí v roku 1942 podnikli útok na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, približuje webový portál ČT24.

Práve oni ukryli výsadkárov v krypte kostola, kde ich o niekoľko týždňov neskôr dopadlo gestapo. A práve v tomto chráme boli v sobotu všetci piati za svoje hrdinstvo v odboji svätorečení, uvádza Česká televízia.

„Sú stelesnením všetkého, čo človek má mať k dokonalosti. Boli to vlastenci a to, čo hovorili, neboli len slová bez obsahu, ale dokázali to svojimi činmi,“ vysvetľuje na internetovej stránke ČT dôvody svätorečenia troch odbojárov súčasný duchovný Chrámu sv. Cyrila a Metoda Václav Ježek.

Petřek ako tamojší kaplán, Čikl ako farár a Sonnevend ako predseda starších českej pravoslávnej cirkvi boli dôležitými spolupracovníkmi Kubiša, Gabčíka a ďalších piatich odbojárov práve preto, že im poskytli posledný úkryt pred ich vyzradením a aktívne sa podieľali na ich zásobovaní potravinami i oblečením, píše ČT24.

Viac informácií o nových svätcoch nájdete na stránke Pravoslávnej cirkvi na Slovensku.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo