Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
31. december 2020

Vatikánska sedma

Rok, v ktorom sme sa opäť stali rodinnou cirkvou

Súhrn diania v kresťanskom svete počas uplynulého roku od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Rok, v ktorom sme sa opäť stali rodinnou cirkvou

Pápež František prechádza prázdnym Námestím svätého Petra. Foto - TASR/AP

Jedným z najsilnejších duchovných okamihov uplynulého roka bol pohľad na pápeža Františka, ktorý kráča prázdnym Námestím svätého Petra k vatikánskej bazilike, aby udelil mimoriadne požehnanie mestu Rím i celému svetu (Urbi et Orbi).

Bol piatok večer, 27. marca, a dlažobné kocky zvlhčené dažďovými kvapkami sa leskli pod dopadajúcimi lúčmi osvetlenia. Počas priameho prenosu bolo na pozadí pápežových modlitieb neraz počuť zvuky sirén prechádzajúcich sanitiek. Práve Taliansko bolo v tom čase krajinou najsilnejšie postihnutou pliagou nového koronavírusu, s ktorým sa svet za pochodu zoznamoval. Bolo to dojemné až mrazivé.

Chrámy na Slovensku boli v tom čase už viac ako dva týždne zatvorené a veriaci zhromaždení v tichu domovov pred televíznymi obrazovkami tušili, že to tak bude aj počas blížiacich sa veľkonočných sviatkov. Dovtedy čosi nevídané sa postupne stávalo všednou realitou.

Odvtedy ubehlo niekoľko mesiacov a na život s rúškami a všadeprítomnou dezinfekciou sme si už zvykli. Aj na bohoslužby v televízii, opakované zatváranie a otváranie kostolov, sväteničky bez svätenej vody, občas trochu groteskné ukláňanie počas obradu pokoja či sväté prijímanie na ruku.

Rok 2020 dramaticky zmenil formy prežívania viery. Vynútené opustenie zabehnutých spôsobov prinieslo nečakanú príležitosť zamerať sa na podstatu a zatiahnuť na hlbinu. Mnohí po rokoch zložili z police Sväté písmo, postavili na stôl v obývačke kríž a sviecu, začali sa modliť spoločne v rodinách a rozprávať sa s deťmi o viere. Na území neraz anonymných či polomŕtvych farností a cirkevných zborov zrazu vyrástli stovky, možno tisícky živých domácich cirkví, ktorých členovia objavili význam všeobecného kňazstva.

„Rodiny si mohli uvedomiť, že ony sú vlastne veľkou cirkvou v malom, rodinnou cirkvou, ktorá sa modlí, vyučuje, katechizuje, slávi a tak vydáva svedectvo. (...) Osobne zažívali to, čo prvotná cirkev, ktorá vytvárala bratské spoločenstvo, modlila sa, vyučovala, lámala chlieb a chválila Pána po domoch,“ povedal v rozhovore pre denník Postoj kňaz Róbert Neupauer, ktorý je v Spišskej diecéze poverený pastoráciou manželstiev a rodín.

Často opakované slová o rodine ako základnej jednotke cirkvi i slová o farnosti ako spoločenstve (rodinných) spoločenstiev sa tak vďaka koronakríze stali naplno žitou realitou.

Samozrejme, osobná účasť na svätých omšiach a prístup k sviatostiam sú pre praktizujúcich veriacich nenahraditeľnou súčasťou duchovného života. Preto hneď ako je to možné, je prirodzené a potrebné vrátiť sa k eucharistickému stolu.   

Ak však jedným z dôsledkov koronakrízy bude oživenie prežívania viery v rodinách, tak tá skúška mala zmysel.

A ešte je tu niečo. Kvôli protiepidemickým opatreniam, ktorých súčasťou bolo aj obmedzovanie verejných bohoslužieb, museli biskupi omnoho častejšie vstupovať do vzájomných interakcií so štátnymi predstaviteľmi. V priestore, kde boli v minulosti väčšinou nevýrazní a ťahali za kratší koniec, sa postupne naučili vystupovať nielen ako dôležitý a zodpovedný, ale aj ako rovnocenný partner, ktorý si nenechá len prikazovať, ale keď treba, vie veľmi dôrazne brániť svoje záujmy. A to je tiež dobrá správa. 

Pápež menoval, Pán Boh povolával

Aj uplynulý rok priniesol viacero zaujímavých personálnych zmien. Tá najprekvapujúcejšia prišla hneď na začiatku roka – pápež František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie arcibiskupa Cyrila Vasiľa, dovtedajšieho sekretára Kongregácie pre východné cirkvi.

Eparchiálnym biskupom síce ostal naďalej Milan Chautur, ale len nominálne, keďže všetky práva a povinnosti eparchiálneho biskupa zverila Svätá stolica vladykovi Vasiľovi. Predpoklad, že ide len o dočasné riešenie a v rámci Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku dôjde k ďalšiemu personálnemu preskupovaniu, ostal doteraz nenaplnený. Uvidíme dokedy.

Pretlak gréckokatolíckych biskupov na Slovensku sa totiž na jeseň ešte zvýšil po tom, čo sa Marián Andrej Pacák po dvoch rokoch zriekol úradu biskupa Eparchie svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte a vrátil sa do rodnej krajiny, kde čaká na ďalšie poverenie.


Košickí vladykovia Milan Chautur a Cyril Vasiľ. Foto - TASR/František Iván

Výraznou obmenou prešla aj Spišská diecéza, ktorá sa na jar dočkala dlho očakávaného pomocného biskupa. Stal sa ním dovtedajší kežmarský farár Ján Kuboš. Ten napokon končí rok v pozícii diecézneho administrátora, keďže v októbri po dlhodobých zdravotných problémoch zomrel diecézny biskup Štefan Sečka.

Ešte prekvapivejšia správa prišla z ukrajinského Mukačeva, kde nečakane zomrel biskup Milan Šášik pochádzajúci zo Slovenska.

Významné straty poznačili aj Saleziánov dona Bosca, kde po ťažkej chorobe zomrel provinciál Jozef Ižold. A zakrátko ho nasledoval aj bývalý provinciál Štefan Turanský, ktorý zomrel nečakane počas dovolenky na Orave.

Keď už sme pri odchodoch do večnosti, tak významné osobnosti opustili aj rady Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Zomrel napríklad významný teológ a historik David P. Daniel a vo veku úctyhodných 101 rokov aj posledná evanjelická diakonisa na Slovensku Viera Fašková, ktorá sa stala jednou z obetí ochorenia Covid-19.     

Rekordman z Vatikánskych záhrad

Z personálnych zmien priamo vo Vatikáne najväčšiu pozornosť pritiahol neslávny koniec kardinála  Giovanniho Angela Becciua, ktorého pápež František vyzval k rezignácii na post prefekta Kongregácie pre kauzy svätých a vzdaniu sa kardinálskych práv. Dôvodom sú závažné finančné machinácie, ktoré sú stále predmetom vatikánskeho vyšetrovania.

Pozornosť na seba strhli aj príbehy iných dvoch kardinálov. Za víťaza uplynulého roka možno označiť austrálskeho kardinála Georga Pella, bývalého prefekta Ekonomického sekretariátu Svätej stolice, ktorého Najvyšší súd oslobodil spod všetkých obvinení zo sexuálneho zneužívania mladistvých. Kým sa však tak stalo, vo väzení strávil viac ako rok.

Okrem Becciua je porazeným tohto roka aj 90-ročný bývalý kardinál Theodore McCarrick z USA. Z kňazského stavu bol síce prepustený ešte začiatkom minulého roka, ale tento rok Vatikán zverejnil rozsiahlu správu odhaľujúcu všetky jeho sexuálne prečiny i zlyhania cirkevných orgánov pri riešení jeho prípadu.

Vo vatikánskej histórii ostane tento rok výnimočný aj tým, že sa neuskutočnila ani jediná zahraničná apoštolská cesta Svätého Otca. Dôvod hádam ani netreba vyslovovať – pandémia. Pápež František tak mal aspoň čas dokončiť svoju tretiu encykliku Fratelli tutti o bratstve a sociálnom priateľstve. A po minuloročnej diskutovanej biskupskej synode o Amazónii vyšla aj jeho posynodálna apoštolská exhortácia Querida Amazonia.

Najväčšiu pozornosť však pritiahli iné Františkove slová, a to keď v novom dokumentárnom filme nazvanom jednoducho Francesco hovoril o zväzkoch osôb rovnakého pohlavia. Diskusia, čo to pápež vlastne (ne)povedal a čo tým (ne)myslel, vyvolala vášnivé polemiky nielen v cirkevnom prostredí.   

Inzercia

V čase cirkevného i celospoločenského virvaru preto vždy dobre padne pohľad do Vatikánskych záhrad, kde v tichu kláštora Mater Ecclesiae dožíva v pokoji svoj život 93-ročný emeritný pápež Benedikt XVI. Ten sa práve v uplynulom roku stal najdlhšie žijúcim pontifikom, keď predbehol Leva XIII., a zároveň pápežom, ktorý prežil dlhšie obdobie v emeritúre ako v úrade.

Svet kresťanstva 2020 v skratke

Koronakríza poznačila prežívanie duchovného života: kostoly sa zatvárali, Veľkú noc slávili veriaci doma, na Covid-19 zomierali biskupi, kňazi i rehoľníci.

Za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pápež vymenoval arcibiskupa Cyrila Vasiľa a za pomocného biskupa Spišskej diecézy Jána Kuboša.

Úradu biskupa Eparchie svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte sa zriekol Marián Andrej Pacák.

Zomrel spišský biskup Štefan Sečka aj mukačevský biskup Milan Šášik.

Rady katolíckeho kléru na Slovensku sa rozšírili o viac ako štyri desiatky novokňazov, ordinovali aj šiestich evanjelických novokňazov.


V polovici decembra pápež František prijal na audiencii prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, išlo o prvé osobné stretnutie oboch predstaviteľov. Foto - TASR/AP

Pápež František vydal encykliku Fratelli tutti aj apoštolskú exhortáciu Querida Amazonia. Rezonovali aj jeho vyjadrenia o homosexuálnych zväzkoch v novom dokumentárnom filme Francesco.

Pápež vymenoval 13 nových kardinálov. Naopak, kardinálskych práv aj vedenia Kongregácie pre kauzy svätých sa vzdal Giovanni Angelo Becciu, ktorý čelí obvineniam z finančných machinácií.

Austrálsky Najvyšší súd oslobodil kardinála Georga Pella spod všetkých obvinení zo sexuálneho zneužívania mladistvých. Naopak, rozsiahla vatikánska správa potvrdila zlyhanie cirkvi pri riešení sexuálnych deliktov bývalého kardinála Theodora McCarricka.

Spomínalo sa na 100. výročie narodenia pápeža Jána Pavla II., 30. výročie jeho návštevy v ČSFR a 25. výročie návštevy samostatnej Slovenskej republiky.

Niekdajšia kresťanská bazilika Hagia Sofia v Istanbule bola napriek protestom premenená na mešitu.

Najčítanejšie články v roku 2020

Kňazi aj veriaci sa musia pripraviť na zmeny v omšových textoch

Očistec nie je dočasné peklo, ale opisy svätých radšej nečítajte v noci

Kto žije trvalo v ťažkom hriechu, môže byť na tom horšie ako posadnutý človek

Pápež František sa vyjadril v prospech homosexuálnych zväzkov

Influencera Božieho Carla Acutisa vyhlásili za blahoslaveného

Filmová bodka

VatiVision je názov novej streamovacej služby, ktorá ponúka duchovný filmový obsah – hrané filmy, dokumenty i seriály. „Kresťanský Netflix“ vstúpil na trh počas uplynulého roku a hoci v názve skrýva slovo Vati-kán, nejde o mediálny počin Svätej stolice. Vznik VatiVision síce uvítala, ale s komerčným projektom spoločností Vetrya a Officina della Comunicazione nie je priamo prepojená.

Z desiatok ponúkaných titulov, z ktorých viaceré už získali rôzne ocenenia a pozitívne ohlasy filmovej kritiky, si bezpochyby vyberú aj slovenskí diváci. Musia sa však pripraviť na dva limity, ktoré mnohých zrejme odradia. Prvým je cena. VatiVision na rozdiel od bežných streamovacích služieb neponúka predplatné, možné je zakúpiť si len konkrétne tituly, pričom ich cena sa pohybuje na úrovni mesačného predplatného Netflixu či HBO.

Druhá bariéra je jazyková – väčšina titulov je dostupná zatiaľ len v taliančine. Tvorcovia projektu však avizovali záujem preraziť aj na anglicky, španielsky či poľsky hovoriaci trh, čím by sa zvýšila dostupnosť aj pre slovenskú klientelu.

Viac informácii o tomto sympatickom počine, ktorému treba v nasledujúcom roku držať prsty, nájdete na portáloch Catholic News Agency či Vatican Insider.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

Odporúčame