Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
26. máj 2021

Butkovská hora

Príbeh najmladšieho pútnického miesta na Slovensku

V máji sa po dlhom čase opäť zaplnil areál Skalného sanktuária Božieho milosrdenstva v Ladcoch. Pútnici si uctili svätého Jozefa.

Príbeh najmladšieho pútnického miesta na Slovensku

Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Voľnejšie opatrenia a možnosť slávenia bohoslužieb počas uplynulého víkendu priviedli na horu Butkov pri obci Ladce (okres Ilava) do skalného sanktuária Božieho milosrdenstva asi dvetisíc ľudí. Jarnú púť nepokazilo ani premenlivé počasie. „Prišli sme ožiť a pookriať,“ zhodnotila jedna z pútničiek.

Celá slávnosť mala za cieľ vzdať úctu svätému Jozefovi, ktorému postavili na Butkove novú bronzovú sochu. „Myslím, že máme v nebi mocného príhovorcu, tak sa treba k nemu utiekať. Je dobré, že tu postavili sochu svätého Jozefa,“ hovorí veriaca žena, zatiaľ čo si do smartfónu fotí novú sochu ešte predtým, ako ju požehná žilinský biskup Tomáš Galis.

„V mnohých srdciach rástla túžba, aby sme mohli byť opäť účastní eucharistických slávení. Vďaka Pánu Bohu nastal čas čiastočného uvoľnenia a vďaka tomu sa tu opäť po dlhom čase môžeme spoločne stretnúť. Radosť je o to väčšia, o čo väčšia býva túžba,“ konštatuje farár v Ladcoch Jozef Petráš.

Najmladšie pútnické miesto

Na počiatku bolo slovo – platí to aj pre skalné sanktuárium. „Celé sa to začalo slovom pátra Eliasa Vellu, ktorý navštívil toto miesto v roku 2012,“ hovorí donátor sanktuária, ktorým je generálny riaditeľ Považskej cementárne v Ladcoch Anton Barcík. Odkaz známeho exorcistu a františkánskeho minoritu z Malty Eliasa Vellu znel, aby na Butkove postavili kríž.

Výzva nadchla vedenie i zamestnancov cementárne. Odkaz bol nevšedný a mal osobitú duchovnú silu. „V roku 2013 sme pristúpili k stavbe kríža,“ priblížil Barcík. Uprostred 12-metrového kríža umiestnili relikvie dreva Svätého kríža a v skale, v ktorej je kríž ukotvený, sa zas nachádza kúsok kameňa pochádzajúceho z Baziliky Božieho hrobu v Jeruzaleme, a to priamo z otvoru, kde na Golgote stál Kristov kríž.

Elias Vella sa o stavbu intenzívne zaujímal a svoju cestu z Malty na Slovensko si v septembri 2013 naplánoval tak, aby na sviatok Povýšenia svätého kríža novopostavený kríž na vrchu kameňolomu požehnal. Dominantu Butkova vidno aj z diaľnice, najmä večer, keď kríž na vrchu kameňolomu svieti.

Od požehnania kríža prichádzajú na butkovskú horu „jednotlivci, rodiny, dokonca aj farnosti, aby tu prežili Boží dotyk a našli pokoj a novú silu pre pravé životné hodnoty,“ opisuje webová stránka skalného sanktuária. Po kríži neplánovane pribúdali na Butkove aj ďalšie sakrálne stavby.

Inzercia

Špeciálny príbeh má aj pamätník venovaný pápežovi Jánovi Pavlovi II. Postavenie pamätníka iniciovali poľskí partneri cementárne v Ladcoch. S návrhom prišli po tom, ako sa dozvedeli, že „pani Sue Farrugia z Malty, osoba obdarená mimoriadnymi schopnosťami, ktorá slúži Bohu, sa niektorým ľuďom zverila, že na slávnosti požehnania kríža na Butkove bol prítomný svätý Ján Pavol II. Požehnanie kríža na hore Butkov svätec vnímal ako požehnanie nad celým slovanstvom,“ opisuje príbeh jeden z informačných panelov v pútnickom areáli.

Dominujúcim prvkom pamätníka sa stala skala z lomu, do ktorej umiestnili fotografiu poľského pápeža. Neskôr k pamätníku pribudol aj rovnaký škapuliar, ktorý sprevádzal Jána Pavla II. celý život a malá ikona Panny Márie z Kalvárie Zebrzydowskej, ktorá bola obľúbenou mariánskou svätyňou svätého pápeža. Oba predmety požehnal kardinál Stanislaw Dziwisz nad hrobom Karola Wojtyłu vo Vatikáne. „Vytvorili ste si sanktuárium kríža, Jána Pavla II. a Božieho milosrdenstva,“ povedal pri návšteve Ladiec kardinál Dziwisz.

Sto svätých či blahoslavených

Počas mimoriadneho Svätého roka Božieho milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, pribudol pamätník svätej sestry Faustíny i kaplnka Božieho milosrdenstva. V tomto roku požehnali aj rovnomennú krížovú cestu, ktorou sa do skalného sanktuária nedostávajú len veriaci.

„Je výnimočnosťou, že každý prichádzajúci pútnik, či už je veriaci, hľadajúci, alebo neveriaci, musí prejsť na začiatok jeruzalemským príbehom,“ vysvetľuje donátor Barcík krížovú cestu, ktorá stojí na ceste na horu Butkov. Dodal tiež, že pokiaľ človek na vrchol príde, tak buď je očarený ako turista krásnou slovenskou prírodou, alebo v areáli zažije duchovný dotyk. 

Miesto uchováva v jednotlivých kaplnkách relikvie približne sto svätcov. V areáli nechýba ani socha Panny Márie v nadživotnej veľkosti, ktorá pribudla v roku 2018 na výročie fatimských udalostí.

Na vrchu kameňolomu v Ladcoch reagujú na aktuálne dianie v cirkvi, čo sa odzrkadlilo v novostiach posledných rokov. „V roku 100. výročia narodenia Jána Pavla II. bola postavená zvonica zasvätená tomuto svätcovi. V predvečer Roka rodiny bola zas postavená vstupná Brána rodiny so súsoším Svätej rodiny, a keďže teraz prežívame Rok sv. Jozefa, postavili sme mu bronzovú sochu ako ochrancovi Božích darov a patrónovi našej svätej cirkvi,“ ozrejmuje Barcík.

Na svete podľa neho už nie je svetadiel, z ktorého by pútnici na Butkov nezavítali. Slovenské Ladce navštívili napríklad aj ľudia z Afriky či ostrovov Kiribati.

Fotografie - Postoj/Juraj Brezáni

Inzercia

Inzercia

Odporúčame