Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
25. jún 2021

Kňaz zo zničenej obce na Morave

Keď prišlo tornádo, slúžil som omšu. Myslel som si, že sa začala vojna

Farár z Moravskej Novej Vsi hovorí, že deň po tragédii vidí medzi ľuďmi obrovskú solidaritu, pomáhajú si aj hnevníci.

Keď prišlo tornádo, slúžil som omšu. Myslel som si, že sa začala vojna

Zničený kostol v Moravskej Novej Vsi. Foto: TASR/AP

Prírodná katastrofa ničila, no zároveň vyvolala obrovskú vlnu spolupatričnosti a solidarity, zhŕňa prvotné pocity farár v tornádom zasiahnutej Moravskej Novej Vsi Marián Kalina.

„Vidím nie desiatky, ale stovky dobrovoľníkov, ktorí prišli a ponúkajú pomoc, či už finančnú, alebo osobnú, mnohí ponúkajú ubytovanie pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou,“ hovorí pre Svet kresťanstva kňaz, ktorý spravuje aj filiálku Hrušky. Ide o dedinu, kde štvrtkové tornádo zničilo polovicu domov.

„Pred farou sa zhromaždila viac ako stovka mladých a ľudí stredného veku, aby pomohli s odstraňovaním následkov kalamity. Asi tridsať z nich sme poslali k obecnému úradu, kde boli popadané stromy a tehly a bolo treba sprístupniť cestu, aby tam mohli doviezť vodu a jedlo,“ pokračuje farár, ktorý je rodákom zo Žiliny.

Ďalších tridsať dobrovoľníkov vyslal za starými a opustenými ľuďmi vo farnosti, ktorí nikoho nemajú a sami by o pomoc nedokázali požiadať. „Týchto ľudí sme aktívne vyhľadávali. A ďalších 50 dobrovoľníkov likviduje škody na kostole a fare v Moravskej Novej Vsi a na kostole v Hruškách,“ hovorí Kalina.

„Volal mi pomocný pán biskup Pavel Posád z Českých Budějovíc aj pomocný pán biskup z Brna Pavel Konzbul. Osobne nás prišiel navštíviť brniansky biskup Vojtěch Cikrle, takže všetci sme spojení nielen v modlitbách, ale aj v praktickej pomoci a spolupatričnosti, ktorá je veľmi hmatateľná,“ poukazuje rodák zo Slovenska, ktorý obzvlášť vyzdvihuje, že navzájom si pomáhajú aj ľudia, ktorí sa medzi sebou hnevali alebo sa spolu dlho nerozprávali.


Poškodený kostol v Hruškách. Tornádo zhodilo aj časť veže. Foto: TASR/AP

„Na kostole v Moravskej Novej Vsi neostalo nič z krovu,“ hovorí duchovný, ktorý v čase príchodu tornáda slúžil svätú omšu pre asi dvadsať ľudí. Tornádo udrelo do chrámu krátko po premenení. „Keď začali padať trámy na klenbu, nevedeli sme, či sa nezačala vojna a niečo nevybuchuje. Schovali sme sa do sakristie a pod chór a čakali sme asi 12 minút. Boli to najdlhšie minúty môjho života, nevedel som, či to nie je posledná svätá omša, ktorú som slúžil. Našťastie sa nikomu nič nestalo,“ opisuje kňaz chvíle hrôzy.

Inzercia

Svätú omšu už nedokončil, ale ľuďom ešte stihol dať Eucharistiu a potom ich rozviezol domov.

„Tie škody a ruiny budeme odpratávať nie dni, ale týždne,“ hovorí farár, ktorý bude vďačný za každú pomocnú ruku aj finančnú pomoc.

Ľudia môžu podporiť moravské obce buď na bankovom účte Diecéznej charity v Brne, alebo môžu poslať peniaze aj priamo na farský účet, ktorý je na webovej stránke farnosti Moravská Nová Ves.

Kňaz Marián Kalina upozorňuje, že k finančnému daru, ktorý pôjde na farský účet, je potrebné pridať variabilný symbol 777. Zároveň garantuje, že peniaze pôjdu najpostihnutejším ľuďom vo farnosti.

„Na záver by som chcel každému, pre koho je bolesť druhých aj jeho bolesťou, povedať tri slová: ďakujem, ďakujem, ďakujem,“ uzatvoril kňaz zo Slovenska.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.