Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. júl 2021, 08:38

Prenasledovanie kresťanov

Pakistanský súd potvrdil doživotný trest pre kresťana za rúhanie sa

Dôkazov je nedostatok, tvrdí jeho právnik.

Súd v Rawalpindi v Pakistane potvrdil rozsudok, ktorý 56-ročnému kresťanovi Zafarovi Bhattimu ukladá za posielanie textových správ rúhajúcich sa proti Mohamedovi doživotný trest odňatia slobody.

„Doživotný trest“ v Pakistane činí 25 rokov odňatia slobody.

Podľa Morning Star News sa tak stalo po tom, ako sa žalobca pokúsil odvolaním docieliť zmenu doživotného trestu na trest smrti. Nové dôkazy, ktoré predložil, ale neboli dostatočne uspokojivé a preto súd rozhodol, že pôvodný rozsudok je dostatočne spravodlivý.

To si ale nemyslí advokát Zafara Bhattiho, ktorý aj pôvodne predložené dôkazy naďalej považuje za nedostatočné a žalobcov obviňuje z „manipulovania dôkazmi“.

Zatiaľ čo tresty za rúhanie sa v Pakistane pohybujú od niekoľkých rokov odňatia slobody až po trest smrti, trestom za falošné obvinenie iného človeka z rúhania je len šesť mesiacov vo väzení alebo pokuta v hodnote šesť dolárov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.