Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. júl 2021, 13:43

Odvolanie povolenia Benedikta XVI.

Pápež František opätovne sprísnil pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie

Pápež František opätovne sprísnil pravidlá pre slávenie predkoncilovej liturgie

Ilustračné foto – Wikimedia

Kňazi budú musieť mať súhlas biskupa k sláveniu tzv. predkoncilovej liturgie a nesmú spochybňovať koncilovú liturgickú reformu.

Pápež František sa po konzultácii s biskupmi z celého sveta rozhodol zmeniť pravidlá používania misálu z roku 1962, ktorý jeho predchodca Benedikt XVI. pred 14 rokmi liberalizoval ako „mimoriadny rímsky rítus“.

V piatok Svätý Otec zverejnil motu proprio Traditionis Custodes o používaní rímskej liturgie v podobe spred reformy v roku 1970. K dokumentu pripojil list, v ktorom vysvetľuje dôvody svojho rozhodnutia.

Zodpovednosť za reguláciu slávenia predkoncilovej liturgie sa vracia biskupovi, moderátorovi diecézneho liturgického života: „Je v jeho výlučnej kompetencii povoliť v diecéze používanie Missale Romanum z roku 1962 podľa pokynov Apoštolského stolca. Biskup musí zaistiť, aby skupiny, ktoré už slávia sväté omše podľa starého misálu, ,nevylučovali platnosť a legitímnosť liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu a magistéria pápežov‘“.

Omša podľa starého rítu (tzv. tridentská) sa už nebude slúžiť vo farských kostoloch. Kostol a dni, keď sa môže sláviť, určí biskup. Čítania budú „v miestnom jazyku“ s použitím prekladu, ktorý je schválený biskupskou konferenciou.

Celebrantom musí byť kňaz poverený biskupom. Biskup je tiež zodpovedný za overenie, či je vhodné zachovať slávenie svätej omše podľa starého misálu, a overuje jeho „užitočnosť pre duchovný rast“.

Je nutné, aby kňaz, ktorý má na starosti liturgiu, mal na srdci nielen jej dôstojné slávenie, ale aj pastoračnú a duchovnú starostlivosť o veriacich. Biskup tiež „bude dbať o to, aby nepovoľoval zakladanie nových skupín“.

Kňazi, ktorí budú vysvätení po zverejnení tohto motu proprio a majú v úmysle používať predkoncilový misál, musia o to formálne požiadať diecézneho biskupa, ktorý sa pred udelením súhlasu poradí s Apoštolskou stolicou. Tí, ktorí už tzv. predkoncilovú liturgiu slúžia, musia požiadať diecézneho biskupa o povolenie aj ďalej používať misál z roku 1962.

Inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života zriadené pápežskou komisiou Ecclesia Dei budú spadať pod jurisdikciu Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Na dodržiavanie týchto pravidiel bude okrem spomenutej kongregácie dohliadať aj Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Ústupky viedli k vyostrovaniu rozdielov

V sprievodnom liste k dokumentu pápež František vysvetľuje, že ústupky stanovené jeho predchodcom pápežom Bnediktom XVI. pre používanie starého misála boli motivované predovšetkým „snahou podporiť prekonanie schizmy vyvolanej hnutím, ktoré viedol biskup Lefèbvre“.

Žiadosť adresovaná biskupom, aby veľkoryso prijali „oprávnené ašpirácie“ veriacich, ktorí žiadali o používanie tohto misálu, „mala ekleziálny dôvod, totiž obnovenie jednoty cirkvi“.  

Inzercia

František poznamenal, že „mnohí v cirkvi si túto možnosť vykladali ako možnosť voľne používať Rímsky misál schválený sv. Piom V., čo viedlo k jeho paralelnému používaniu s Rímskym misálom schváleným Pavlom VI.“.

Čítajte tiež

Pápež pripomína, že motu proprio Benedikta XVI. Summorum Pontificum z roku 2007 bolo podporené „presvedčením, že takéto opatrenia nespochybnia jedno zo zásadných rozhodnutí Druhého vatikánskeho koncilu a nepodkope tak jeho autoritu“.

Pred 14 rokmi pápež Benedikt XVI. vyhlásil, že obavy z rozdelenia farských spoločenstiev sú neopodstatnené, pretože „obe formy používania rímskeho rítu sa môžu vzájomne obohacovať“.

Prieskum, ktorý nedávno medzi biskupmi urobila Kongregácia pre náuku viery, však priniesol odpovede, ktoré odhaľujú „situáciu, ktorá ma trápi, znepokojuje a utvrdzuje ma v nutnosti zasiahnuť, keď sa vážne prehliada túžba po jednote a ústupky ponúknuté s veľkorysosťou sa využívajú k zväčšovaniu a vyostrovaniu rozdielov a k vytváraniu protikladov, ktoré zraňujú cirkev, bránia jej v ceste a vystavujú ju riziku rozdelenia“.

Odmietanie koncilu je proti Duchu Svätému

Pápež v liste tiež konštatuje, že je zarmútený zneužívaním liturgického slávenia „na jednej aj druhej strane“, a trápi ho aj „inštrumentálne používanie Missale Romanum z roku 1962, ktorý sa stále viac vyznačuje rastúcim odmietaním liturgickej reformy Druhého vatikánskeho koncilu nepodloženými a neudržateľnými tvrdeniami, že zradil tradíciu a ,pravú cirkev‘“.

Pochybovať o koncile podľa Františka znamená pochybovať o samotných úmysloch koncilových otcov, ktorí na ekumenickom koncile slávnostne uplatnili svoju kolegiálnu moc cum Petro et sub Petro. Pochybovať o koncile rovnako znamená pochybovať aj o samotnom Duchu Svätom, ktorý vedie cirkev, konštatuje pápež.

„Zo slov a postojov mnohých ľudí je stále viac viditeľné, že existuje úzky vzťah medzi výberom slávenia podľa liturgických kníh spred koncilu a odmietaním cirkvi a jej inštitúcií v mene toho, čo považujú za ,pravú cirkev‘. Je to správanie, ktoré je v rozpore so spoločenstvom a živí snahu o rozdelenie... proti ktorému apoštol Pavol tvrdo reagoval. Práve preto, aby som bránil jednotu Kristovho tela, som nútený odvolať povolenie, ktoré udelili moji predchodcovia,“ zdôraznil pápež František.

Informácie o plánovanom sprísnení podmienok slávenia tzv. predkoncilovej liturgie sa objavili už začiatkom júna, ako prvá ich s odvolaním na svoje zdroje priniesla Catholic News Agency.

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.