Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
08. jún 2021

Summorum pontificum

Pápež František sa chystá sprísniť pravidlá slávenia tridentskej omše

Po odchode kardinála Saraha z čela „liturgickej“ kongregácie zrejme príde prísnejšia regulácia omší mimoriadnej formy.

Pápež František sa chystá sprísniť pravidlá slávenia tridentskej omše

Latinská omša v mimoriadnej forme v anglickom Oxforde. Foto: Flickr.com/catholicrelics.co.uk (CC)

Pápež František zrejme čoskoro zasiahne do pravidiel vysluhovania tzv. tridentskej omše, ktoré v roku 2007 stanovil jeho predchodca.

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí sa chystá vydať dokument, ktorý upraví apoštolský list motu proprio Benedikta XVI. Summorum pontificum. Emeritný pápež ním dal zelenú pre slávenie svätej omše rímskeho obradu v mimoriadnej forme, ľudovo nazývanej tridentská. Slúži sa podľa misálu pápeža Jána XXIII. z roku 1962.

S odvolaním sa na svoje zdroje o tom informuje Catholic News Agency (CNA).

O zmenách v Summorum pontificum sa začalo podľa CNA hovoriť koncom mája po tom, čo pápež absolvoval za zatvorenými dverami sedenie s členmi Talianskej biskupskej konferencie, ktorí mali v Ríme výročné plenárne zasadnutie.

Pápež naznačil nové regulácie v pravidlách, ktoré upravujú slávenie omše v mimoriadnej forme, detaily však neprezradil, potvrdili pre CNA dvaja biskupi prítomní na stretnutí. Aktuálne sa študuje tretí návrh dokumentu.

Prísnejšia regulácia?

Podľa ďalšieho zdroja CNA z Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí má byť hlavnou novinkou obnovenie potreby mať súhlas miestneho biskupa na slávenie omše v mimoriadnej forme. Táto požiadavka vyšla údajne od niektorých biskupov, ktorí sa dožadovali lepšieho regulovania podmienok na slávenie tridentskej omše.

Najčastejšou sťažnosťou v tejto súvislosti má byť skutočnosť, že skupiny, ktoré sa dožadujú tridentskej omše, sú často veľmi malé a pridanie omše, respektíve poskytnutie kostola robí problémy najmä diecézam s nedostatkom kňazov.

Jedným z návrhov je údajne aj požiadavka, podľa ktorej by kňazi, ktorí majú záujem sláviť tridentské omše, museli vytvoriť špecifickú komunitu pri špecifickom kostole.

Podľa aktuálneho znenia Summorum pontificum „vo farnostiach, v ktorých nepretržite jestvuje skupina veriacich, ktorá sa pridŕža predošlej liturgickej tradície, má farár ochotne prijať ich žiadosti v otázke slávenia svätej omše podľa obradu Rímskeho misála vydaného roku 1962“.

Ak niektorá skupina veriacich laikov, o ktorých je reč vyššie, nedostane vyhovenie žiadosti u farára, upovedomí o tom diecézneho biskupa. „Od biskupa sa naliehavo žiada, aby vyhovel ich žiadosti,“ stojí v dokumente Benedikta XVI.

Noví ľudia, nové pravidlá

CNA pripomína, že minulý rok Kongregácia pre náuku viery rozposlala predsedom biskupských konferencií po celom svete dotazník s deviatimi otázkami, ktorými sa malo zistiť, ako sa aplikuje Summorum pontificum. Želal si to vraj sám pápež.

Inzercia

Úpravy samotného motu proprio však plánuje vydať nie vieroučné dikastérium, ale „liturgická“ kongregácia. Podľa CNA je to signál, že František presúva agendu tridentských omší a s nimi zviazanými komunitami pod Kongregáciu pre Boží kult a disciplínu sviatostí.

Pritom len nedávno došlo na čele tejto kongregácie ku kľúčovým zmenám. Vo februári rezignoval po dosiahnutí kánonického veku 75 rokov prefekt kardinál Robert Sarah. Pred dvoma týždňami vymenoval pápež za jeho nástupcu 71-ročného anglického arcibiskupa Arthura Rocheho, ktorý doteraz pôsobil ako jej sekretár.

Úpravy Summorum pontificum dostal na starosť nový podsekretár kongregácie, 56-ročný španielsky kňaz Aurelio García Masías, ktorý by sa mal stať budúci mesiac biskupom.

Prvé dva návrhy pripravovaného dokumentu boli podľa CNA „príliš tvrdé“ voči kňazom a komunitám veriacich, ktorí sa zúčastňujú na tridentských omšiach. Posledná verzia viac zohľadňuje fakt, že „nové nariadenia budú pravdepodobne vnímané ako krok späť na ceste liturgickej harmónie požadovanej Benediktom XVI.“.

Otázky nad bazilikou

Liturgické záležitosti vyvolali vo Vatikáne rozličné otázky už na jar tohto roka.

Štátny sekretariát Svätej stolice vydal v marci dekrét, ktorým zakázal slávenie súkromných omší pri bočných oltároch v Bazilike svätého Petra. Od 22. marca sú totiž kňazi pozvaní pripojiť sa k niekoľkým koncelebračným sláveniam v priebehu dňa. Skupiny pútnikov so sprevádzajúcim biskupom či kňazom však môžu mať naďalej svoje omše, a to v krypte pod chrámom.

Súčasťou nových pravidiel je aj obmedzenie týkajúce sa omší v mimoriadnej forme, po novom sa môžu sláviť len v Klementínskej kaplnke, taktiež v krypte. Zmeny majú podľa dekrétu za cieľ, aby sa sväté omše v Bazilike sv. Petra konali v atmosfére rekolekcií a liturgickej slušnosti.

Nové pravidlá pre najdôležitejší katolícky kostol kritizovali kardináli Raymond Burke, Gerhard Ludwig Müller, Walter Brandmüller, Robert Sarah či Joseph Zen Ze-kiun s tým, že vatikánsky štátny sekretariát nemá kompetenciu a autoritu vydať tento typ nariadení.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame