Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
17. júl 2021

Slovo kňaza

Beda nám pastierom

Hoci nad nami víťazia naše slabosti, stále sa môžeme pokorne vrátiť k tomu, k čomu nás Boh povolal.

Beda nám pastierom

Ilustračné foto - TASR/AP

Radostná správa o plánovanej návšteve Svätého Otca Františka sa už dostala do uší azda každému. Teda neviem, či je radostná pre každého, ale určite sme o nej už všetci počuli a vyvoláva v nás nejaký ten základný pocit.

Uvedomujeme si, že ak sa pápež rozhodne prijať pozvanie na takúto návštevu, musí mať k tomu dobré dôvody. A nebude to len tým, že by sa Františkovi dostalo do uší, že národ pod Tatrami ho skrátka miluje.

Plne sa preto stotožňujem s názorom, že Svätý Otec František sa rozhodol prijať pozvanie na Slovensko preto, že sa dozvedel o našich ťažkostiach. Áno, máme ťažkosti, veľké ťažkosti. Treba ich pomenovať, vyhodnotiť ich vážnosť a nájsť spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať.

Názory na to, aké sú to ťažkosti, čo ich spôsobilo a ako sa s nimi vysporiadať, sú rôzne. Javí sa, že nateraz jediné, na čom sa dokážeme zhodnúť, je, že do veľkej miery súvisia s tou štyridsiatkou, ktorá po tohtoročnom sčítaní obyvateľstva schladila naše predstavy o katolíckom Slovensku. 

Vina pastiera, nie ovce

Domnievam sa, že pri hľadaní príčin tohto dramatického, a pre niekoho možno až šokujúceho poklesu, by bolo vhodné začať s tým, čo nám predkladá na uvažovanie Božie slovo tejto nedele: obrazy pastierov, v ktorých rozpoznávame tých, ktorým je zverené Božie stádo.

Ak sa totiž jedna ovca stratí a pastier sa ju hľadať nenavráti, je to vina pastiera, nie ovce. A František nám neustále pripomína, ako by sme mali hľadať stratené, ošetrovať ranené a nestrašiť tie zdravé.

Je však vinou našej slabosti a nedokonalosti, že to veľakrát robíme naopak: nad stratenými mávneme rukou, zranené dorazíme a tie zdravé neraz odplašíme. A tak by to nemalo byť.

Áno, máme veľké ťažkosti, pretože mnohí z nás robíme opak toho, čo by sme mali. Riešime malicherné hlúposti, a to je podľa mňa hlavnou príčinou toho, že sa tretina tých, ktorí sa k nám pred desiatimi rokmi ešte prihlásili, rozhodla zaspievať: „S Pánom Bohom, idem od vás...“.

Mali by sme veľký problém, ak by boli v našich radoch pastieri, ktorí propagujú a podporujú myšlienky nenávisti a klamstiev len preto, že sú prekryté ideou boja proti potratom. Zdieľať

Môžeme sa tváriť, že problém je niekde ide. Nejeden „statočný“ pastier by povedal, že príčinou ťažkostí v cirkvi je liberalizmus. Súhlasím, že liberalizmom nakazení tradicionalisti, ktorí v mene svojej osobnej slobody odmietajú rešpektovať cirkevné i verejné autority, sú problém.

Pozorné oko Don Quijota by na zoznam pridalo kvetinovú mafiu. Aj ja som si všimol kvetinové vzory a iné čipky, ktorými sa pri liturgii niektorí pastieri radi zdobia, no netrúfam si odhadnúť veľkosť prieniku množín medzi nimi a tými, ktorých má na mysli tento dômyselný rytier.

Tí intelektuálnejšie založení sa zasa radi nechajú poučiť publicistom, podľa ktorého je príčinou ťažkostí samotný pápež, ktorý vraj málo chráni kresťanské hodnoty. Riešením by mal byť zrejme podľa jeho príkladu prestup do inej cirkvi, ktorej predstavitelia to robia lepšie.

V každom prípade platí, že hľadať príčinu problémov mimo seba je mimo. Len odvážny a hlboký pohľad do zrkadla nás totiž môže prebudiť a posunúť dopredu.

Vidieť svoje brvná

Pastier musí rozumieť svojmu remeslu, poznať ovce, vedieť sa o ne správne starať. Pastier musí vedieť, čo ovciam prospieva a čo im škodí. Chrániť ich pred nebezpečenstvom, vodiť ich na dobrú pastvu, bezpečne ich na noc uzavrieť v ovčinci. Skrátka všetko to, čo opisuje 23. žalm.

Inzercia

Beda však pastierom, ktorí robia opak, ako na to upozorňuje Boh nielen prostredníctvom proroka Jeremiáša. Viac im záleží na sebe ako na zverených ovciach.

Beda tým, ktorí robia zo seba úbohé karikatúry, dvojtvárnych farizejov, ktorí sa hrajú na niečo, čím nie sú. Svoju vnútornú skazenosť maskujú predstieranou zbožnosťou. Nečudo, že ich Ježiš často za ich správanie otvorene kritizoval, hoci nikdy nespochybnil vážnosť ich úradu.

Ani dnes by sme nemali spochybňovať vážnosť poslania pastiera len preto, že niekto podlieha svojej slabosti, nech sa týka čohokoľvek. Jednotlivec môže zlyhať, ale o ovce musí byť vždy správne postarané.

Na druhej strane nemožno prehliadať javy, ktoré by sa v živote a poslaní pastiera nemali vyskytovať, pretože škodia jemu samému i tým, ktorí sú mu zverení.

Mali by sme veľký problém, ak by boli v našich radoch pastieri, ktorí by spochybňovali Svätého Otca, ba dokonca by ho odmietali a častovali by ho kadejakými hanlivými označeniami.

Mali by sme veľký problém, ak by boli v našich radoch pastieri, ktorí by neustále strašili slamenými panákmi a pásli by sa na nevedomosti tých, ktorých majú sýtiť Božím Slovom.

Mali by sme veľký problém, ak by boli v našich radoch pastieri, ktorí propagujú a podporujú myšlienky nenávisti a klamstiev len preto, že sú prekryté ideou boja proti potratom.

Mali by sme veľký problém, ak by boli v našich radoch pastieri, ktorí malicherne kladú dôraz na spôsob prijímania Eucharistie miesto toho, aby vysvetľovali jej skutočnú podstatu.

Mali by sme veľký problém, ak by boli v našich radoch pastieri, ktorí spôsobujú pohoršenie svojim luxusným či nemorálnym spôsobom života, ktorí znechucujú svojou aroganciou, ktorí radšej hľadajú dôvody, prečo niečo nejde, než by skúmali spôsoby, ako by to šlo.

Ak by sme mali medzi sebou pastierov, ktorí sa vzdialili od ideálu Dobrého Pastiera, treba sa za nich veľa modliť, ale ich aj povzbudiť k náprave. Zhora i zdola na nich pôsobiť spôsobom, ktorý nie je odsudzujúci, ale liečivý. Pre spoločné dobro všetkých.

Dnešná nedeľa teda nastavuje zrkadlo predovšetkým nám, pastierom, ktorí tak radi skúmame a vyťahujeme triesky z cudzích očí, aby sme konečne zbadali to brvno vo vlastných.

Preto sa osobne veľmi teším na Františkovu návštevu a chcem pozorne vnímať, čo príde povedať, čo bude svojimi slovami a gestami komunikovať najmä mne do môjho osobného i služobného života.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.