Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. 11. 2015, 12:44

Luthera musíme prehodnotiť, povedal pápež evanjelikom

Pápež František v nedeľu navštívil Luteránsky evanjelický kostol v Ríme. Pred ním tu boli aj Benedikt XVI. a Ján Pavol II.

Luthera musíme prehodnotiť, povedal pápež evanjelikom

Návšteva Svätého Otca v evanjelickom chráme súvisela s blížiacim sa 500. výročím Reformácie v roku 2017. „Je to radosť modliť sa dnes v Ríme spolu s bratmi luteránmi. Nech Boh žehná všetkých, ktorí pracujú pre dialóg a jednotu kresťanov,“ napísal František na sociálnej sieti Twitter. V Ríme žije okolo päťsto evanjelikov, pričom mnohí majú nemecký pôvod.

K téme
Pápež valdénskym protestantom: Odpustite nám Zdieľať

Pápež František počas návštevy odpovedal na otázky, ktoré mu položil deväťročný chlapec a dve miestne farníčky. V homílii, ktorú pápež predniesol po evanjeliovom čítaní o poslednom súde, zdôraznil, že Boh sa nás nebude pýtať na otázky disciplíny, ale ako sme sa zachovali voči chudobným. Zároveň vyjadril prianie, aby kresťania po konfliktoch v minulosti dospeli k „zmierenej rozličnosti“.

Miestnym evanjelikom nechal aj pripravený príhovor, v ktorom uviedol, že je „zásadne dôležité, aby Katolícka cirkev napredovala odvážne aj v pozornom a čestnom prehodnotení úmyslov Reformácie a postavy Martina Luthera, v zmysle „Ecclesia semper reformanda“ (Cirkev sa potrebuje neustále reformovať, pozn.), sledujúc veľkú brázdu vyznačenú koncilmi, ako aj mužmi a ženami podnecovanými svetlom a silou Ducha Svätého“.

Pastor komunity Jens-Martin Kruse daroval Svätému Otcovi adventný veniec, pápež mu zasa venoval zlatý kalich.

Evanjelický kostol v Ríme navštívili aj predchodcovia pápeža Františka. Pápež Benedikt XVI. sem zavítal v roku 2010 a Ján Pavol II. v roku 1983 pri 500. výročí narodenia Martina Luthera.

Odporúčame