Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. august 2021, 09:55

Logo pápežskej návštevy na Slovensku

Biskupom sa páčili návrhy grafika Antona Vaľka

Biskupom sa páčili návrhy grafika Antona Vaľka

Logo návštevy pápeža na Slovensku. Zdroj - navstevapapeza.sk

„Neviem presne opísať, ako som tie symboly pospájal, ale nebolo to hneď. Skôr ako dôsledok postupného vývoja,“ povedal autor loga Anton Vaľko.

Logo pápežskej návštevy na Slovensku bolo pripravené niekoľko dní pred oficiálnym oznámením návštevy. Vytvoril ho Anton Vaľko a graficky vyjadruje motto apoštolskej cesty na Slovensko s mottom „S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom“.

V jeho spodnej časti je vyobrazená cesta, ktorá smeruje ku krížu. Okolo nej srdce, ktoré vyjadruje lásku svätého Jozefa a Panny Márie, patrónky Slovenska, k Pánu Ježišovi, píše sa na oficiálnej stránke pápežskej návštevy na Slovensku.

Hviezd je sedem a pripomínajú Pannu Máriu s tradičným prívlastkom Sedembolestná. Farebne je logo pretvorené z dvoch štátnych vlajok. Bielu, modrú a červenú znázorňujú slovenskú vlajku, no biela a žltá má tiež pripomínať vatikánsku vlajku.

Rozhovor s autorom loga publikovala tlačová kancelária KBS so súhlasom redakcie Katolíckych novín, keďže im Anton Vaľko priblížil, ako vznikal finálny návrh.

Motto ako zadanie

Zadaním mu bola veta, ktorá je hlavným mottom návštevy. „Keď som bol oslovený pripraviť návhr loga, bolo už biskupskou konferenciou odsúhlasené motto návštevy. Zadaním teda bolo pokúsiť sa jednoduchým symbolom vystihnúť vetu S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom spolu s tým, aby bola nejakým spôsobom v logu vyjadrená aj identita Slovenska,“ povedal Vaľko.

Súčasťou loga je viacero symbolov – dvojkríž, hviezdy, cesta, srdce. Vaľko na otázku, prečo sa rozhodol práve pre tieto symboly odpovedal: „Začal by som cestou za Ježišom, čo je druhá polovica motta, kde Ježiša symbolizuje kríž, skrze ktorý nás vykúpil. Kvôli zvýrazneniu slovenskej identity je to dvojkríž z našich štátnych symbolov.“

„Na prvú časť motta, teda Máriu a Jozefa, zas odkazuje pomyselná svätožiara, kde Máriu má symbolicky reprezentovať sedem šesťcípych hviezd. Táto symbolika vychádza zo súsošia Sedembolestnej v Šaštíne, kde je Máriina svätožiara tvorená dvanástimi hviezdami,“ povedal Vaľko.

„Ja som ich kvôli zjavnému odkazu použil sedem v červenej farbe. Napokon symbol srdca odkazuje na bolestné srdce Márie, taktiež aj na otcovské srdce svätého Jozefa – čo ale nebola moja pôvodná myšlienka,“ dodal s tým, že pri tvorbe loga zaberie viac času premýšľanie nad súvislosťmi a priebežné skicovanie ako technické spracovanie výsledného znaku.

Inzercia

Symboly spájal postupne

„Podobne to bolo aj v tomto prípade. Neviem presne opísať, ako som tie symboly pospájal, ale nebolo to hneď. Skôr ako dôsledok postupného vývoja,“ povedal Vaľko.

Anton Vaľko nebol jediným grafikom, ktorý bol oslovený vytvoriť logo. Biskupi sa však zhodli na tom, že sa im jeho návrhy a štýl páčia.

Zakomponovanie nejakých zmien do loga bol dôvod, že vzniklo viacero variantov. „Výsledkom napokon ostalo, že k pôvodnému návrhu pribudol symbol srdca s akcentom práve na otcovské srdce svätého Jozefa, na čo upriamil pozornosť pápež František v apoštolskom liste Patris corde. To je teda to, čo nebol môj pôvodný zámer, nemal som zvláštnu vedomosť o tomto dokumente,“ povedal.

Prvé návrhy loga pripravoval asi dva dni. Po tom, čo si ho za grafika vybrali promptne reagoval na požiadavky a zakomponovanie zmien, keďže sa očakávalo skoré ohlásenie návštevy.

„Aj keď sa čas ohlásenia oddialil, logo už bolo pripravené. Niekoľko dní pred zverejnením programu sme kvôli požiadavke z Vatikánu ešte spravili malú úpravu v usporiadaní textovej časti,“ upozornil Vaľko.

Na otázku, či sa inšpiroval pri tvorbe aj svojím vzťahom k Svätému Otcovi odpovedal, že „áno, ale nie v tom zmysle, že by som nejak zvlášť rozoberal svoj vzťah k osobe pápeža Františka.“

„Skôr vo všeobecnosti, že ako veriacemu človeku, ktorý sa hlási k svojej príslušnosti ku Katolíckej cirkvi, je mi táto očakávaná udalosť blízka. Pristupujem k nej s načúvaním a očakávaním. Nie s kontemplovaním, ktoré u mňa patrí Bohu Otcovi,“ uzavrel Vaľko v rozhovore pre Katolícke noviny.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.