Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
11. august 2021

Gréckokatolíci

V Bratislave začal pôsobiť kňaz pre Ukrajincov. Ľudia sú vyprahnutí, hovorí

Na nedeľnú liturgiu do bratislavského Lamača prichádza okolo sto až 150 ľudí. Ukrajinský kňaz chodí za veriacimi aj do Trnavy.

V Bratislave začal pôsobiť kňaz pre Ukrajincov. Ľudia sú vyprahnutí, hovorí

Kňaz Igor Marusyn druhý zľava. Foto: FB Ukrajinskej cirkevnej komunity v Bratislave.

Ukrajinskí gréckokatolíci v hlavnom meste mohli chodiť na liturgie vo svojom jazyku približne raz za mesiac už od roku 2019, a to vďaka otcovi Andrimu, ktorý pracuje na apoštolskej nunciatúre. Túžbou veriacich však bolo mať svojho kňaza, ktorý by sa pastorácii Ukrajincov venoval naplno.

„Od ukrajinských veriacich, ktorí sem prichádzajú za prácou, prišla požiadavka na svojho kňaza,“ hovorí protosynkel (generálny vikár) Bratislavskej eparchie Vladimír Skyba. Podľa neho ukrajinskí veriaci prichádzali doteraz aj na slovenské liturgie, avšak ukrajinská gréckokatolícka cirkev sa riadi juliánskym kalendárom. Takže aj veľké sviatky ako Vianoce, Veľká noc či Zoslanie Svätého Ducha slávia v inom termíne ako slovenská cirkev.

„Hoci je slovenčina a ukrajinčina príbuzná, je tu rečová bariéra, pokiaľ ide o vysluhovanie sviatostí či duchovné sprevádzanie,“ dodáva Vladimír Skyba.

Keďže komunita ukrajinských gréckokatolíkov túžila po duchovnej službe v rodnom jazyku, Bratislavská eparchia oslovila eparchiu Stryj neďaleko Ľvova s prosbou o kňaza.

V tejto veci veľmi pomohol podľa Vladimíra Skybu aj starosta bratislavskej mestskej časti Lamač Lukáš Baňacký a ukrajinský veľvyslanec na Slovensku. Mestská časť dala ukrajinskej komunite do užívania kaplnku svätej Rozálie, ktorá patrí magistrátu a Lamač ju spravuje. Starosta pomohol aj s bývaním pre kňaza, ktorý prišiel do Bratislavy v marci s manželkou a štyrmi deťmi. Gréckokatolíci totiž môžu mať aj ženatých kňazov.

Veriaci sú podľa kňaza vyprahnutí

Kňaz Igor Marusyn sa pôvodne pripravoval na duchovnú službu pre Ukrajincov v Španielsku. S ponukou prísť na Slovensko ho oslovil priamo jeho biskup, ponuku prijal a podľa svojich slov to neľutuje.

Otec Igor zatiaľ nevie, koľko gréckokatolíkov z jeho krajiny žije v Bratislave. Na nedeľnú liturgiu prichádza okolo 100 až 150 ľudí, cez veľké sviatky však príde aj šesťsto veriacich.

„Ukrajinci, ktorí sú v zahraničí, kde boli prinútení ísť za prácou, konkrétne na Slovensku, sú vyprahnutí. Sú hladní a smädní po duchovnosti, po duchovnej jednote aj po spoločných rozhovoroch v rodnom jazyku,“ hovorí pre Svet kresťanstva otec Marusyn.

„Vďaka tomu, že sa tu vytvorila ukrajinská farnosť, ľudia majú možnosť prísť a spolu sa modliť vo svojom jazyku, môžu sa spolu porozprávať v rodnej reči, tiež sa snažíme, aby ľudia mohli po liturgii chvíľu spolu ostať, pozdieľať sa, vypočuť jeden druhého, čo je dôležité pre tých, ktorí sú tu sami. Toto dnes potrebujú,“ hovorí o potrebách svojich veriacich na Slovensku kňaz Igor Marusyn.

Ukrajinskí veriaci pred kostolom sv. Rozálie v Lamači spolu s ukrajinským biskupom Stepanom Susom, ktorý navštívil Slovensko v júni. Foto: Facebook ukrajinského veľvyslanca na Slovensku Yuriiho Mushku.

Inzercia

Aj keď kňaz pre ukrajinských katolíkov pôsobí v Bratislave od marca, mnohí o ňom stále nevedia. „Snažíme sa to komunikovať cez internet a sociálne siete, jazdím na miesta, kde ľudia pracujú. Snažím sa s nimi rozprávať, dozvedieť sa, ako žijú, a dávam im informácie o možnosti duchovnej služby,“ hovorí Marusyn.

Podľa otca Igora je pastorácia na Slovensku iná, ako bola doma. „Slúžil som na západe Ukrajiny v Ľvovskej oblasti, kde som mal veľa starých farníkov, ktorých som poznal. Tu sú ľudia zo všetkých častí Ukrajiny, zo západu, z východu aj zo stredu. Mnohých treba učiť základné pravdy našej viery. Mnohí, ktorí prichádzajú do chrámu aj pravidelne, nepoznajú celkom pravdy viery.“

Igor Marusyn tiež poukazuje na to, že ľudia, ktorí vycestovali za prácou, sú raz v zahraničí a potom zas doma. „Treba hľadať spôsob, ako začleniť do života cirkvi aj ľudí, ktorí prichádzajú a potom odchádzajú,“ zamýšľa sa gréckokatolícky kňaz nad možnosťou pastorácie ľudí, ktorí žijú striedavo na Slovensku a na Ukrajine.

Tiež hľadá spôsob, ako povzbudiť ľudí, aby prichádzali v nedeľu na liturgiu. „Dnes je tendencia, že cez týždeň som ťažko pracoval, v nedeľu si chcem oddýchnuť,“ vraví. Igor Marusyn v bratislavskom Lamači slúži liturgiu počas týždňa každý deň o osemnástej, okrem stredy. Hodinu pred tým je k dispozícii na sviatosť zmierenia. V soboty ponúka od tretej poobede katechézy a program pre deti a svätú liturgiu slúži v tento deň za zosnulých. V nedeľu sa konajú ukrajinské liturgie v Bratislave o desiatej. Kňaz však hodinu pred omšou spovedá.

Igor Marusyn už dva mesiace slúži liturgie v ukrajinčine aj v Trnave. V bočnej kaplnke v kostole sv. Mikuláša slúži liturgie o pol druhej poobede. Podľa neho v Trnave prichádza menej veriacich, ale veľa ľudí ešte o tejto ponuke ani nevie. „Verím, že postupom času bude viac ľudí, ktorým budem môcť ohlasovať Božie slovo a s ktorými budem spolupracovať,“ hovorí s nádejou a odhodlaním.

Predtým než prišiel do Bratislavy ukrajinský kňaz, mnohí veriaci chodili za duchovou službou do Viedne. Dnes v nedeľu do Bratislavy prichádzajú veriaci aj z pohraničia s Českou republikou.

Na otázku, ako sa mu páči na Slovensku, otec Igor so širokým úsmevom odpovedá, že veľmi. „Slovensko je prekrásna krajina. Slováci sú dobrosrdeční, príjemní a ochotní pomôcť,“ opisuje prvé dojmy z našej krajiny.

Košická eparchia pre Rusínov a Ukrajincov vyčlenila vikára

Nad pastoráciou ukrajinských veriacich sa zamýšľa aj Košická eparchia. Podľa hovorcu Martina Mráza ľudia z Ukrajiny prichádzajú do Košíc a Prešova najmä za štúdiom.

„Niekoľko konkrétnych pastoračných aktivít pre ukrajinských gréckokatolíkov pripravuje Košická eparchia v spolupráci s Mukačevskou gréckokatolíckou eparchiou, s ktorou zdieľa nielen spoločnú minulosť, ale predovšetkým spoločnú identitu a hranice,“ uviedol pre Svet kresťanstva hovorca košickej eparchie.

„Pred niekoľkými mesiacmi preto arcibiskup Cyril Vasiľ vymenoval otca Kassiána Kamila Drozda za synkela (biskupského vikára) pre rusínskych a ukrajinských veriacich byzantského obradu žijúcich na území Košickej eparchie. Keďže pandémia utlmila mnohé aktivity aj na území Košickej eparchie, veríme, že v najbližších mesiacoch sa nám podarí zintenzívniť a rozbehnúť aj pastoráciu medzi rusínskymi a ukrajinskými gréckokatolíkmi v Košiciach,“ uzatvára Mráz.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.