Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František na Slovensku Dnes treba vedieť
16. august 2021, 17:09

Prieskum AKO

Len 12 percent Slovákov podporuje podmienku očkovania pri stretnutiach s pápežom

Len 12 percent Slovákov podporuje podmienku očkovania pri stretnutiach s pápežom

Foto - TASR/AP

Takmer polovica respondentov sa prikláňa k tomu, aby sa s pápežom mohli stretnúť aj ľudia po covide či s negatívnym testom.

Štvrtina ľudí je proti pandemickým obmedzeniam pri stretnutiach s pápežom Františkom na Slovensku.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO o očkovaní a opatreniach, ktorý si objednala strana SaS. Prieskum sa realizoval na vzorke 1000 respondentov od 21. do 26. júla. 


Zdroj: prieskum AKO

Naopak, 12 percent oslovených si myslí, že prístup na podujatia so Svätým Otcom by mali mať len plne zaočkovaní. Práve takto to stanovujú podmienky aktuálne platného covid automatu pre hromadné podujatia.

Najväčšia časť oslovených (48,1 percenta) si myslí, že účasť by mala byť povolená ľuďom, ktorí sú zaočkovaní, prekonali covid, majú negatívny test alebo sa nemohli dať zaočkovať.

Inzercia

Zdroj: prieskum AKO

Najväčšiu podporu má povinnosť očkovania pre účasť na hromadných podujatiach medzi voličmi Za ľudí (26 %), SaS (23 %) a KDH (19 %).

Povolenie účasti všetkým bez obmedzení najviac podporujú voliči Republiky (67 %), ĽSNS (55 %) a Smeru (51 %).

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Moskovský pravoslávny patriarcha Kirill na stretnutí s novým veľvyslancom Ruska pri Svätej stolici zdôraznil dôležitosť dialógu s Vatikánom. Patriarcha povedal Ivanovi Soltanovskému, že komunikácia medzi oboma denomináciami bola v minulosti vzájomne výhodná. Hlava cirkvi dodala, „že je dôležité, aby sme v tejto historickej fáze vývoja správne nadviazali vzťahy s Vatikánom“. Súčasné výzvy nie sú vo vyhlásení Moskovského patriarchátu konkrétne menované.(kathpress)

pred 23 hodinami

Alojz Tkáč v čase, keď mu bol odobratý štátny súhlas, cestoval po Slovensku, mapoval cirkevnú situáciu a podrobnú kritickú analýzu v roku 1982 prepašoval do slovenského časopisu v Ríme. ŠtB na to prišla až po troch rokoch a musela byť veľmi zaskočená, navyše o takejto jeho činnosti napriek jeho sledovaniu nič nevedela. Čo ešte o jeho živote odkrýva 480-stranový zväzok komunistickej tajnej polície? Píšu František Neupauer a Lukáš Obšitník.

30. máj 2023, 13:40

Pražský arcibiskup Jan Graubner sa poznal s Alojzom Tkáčom z 90. rokov, sedávali spolu na zasadnutiach biskupských konferencií. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce, a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problém, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ spomínal Graubner na brífingu po pohrebných obradoch. Emerita Tkáč na pohrebe kardinála Jozefa Tomka vlani v auguste s úsmevom avizoval verejnosti, že ďalší pohreb bude ten jeho. „Aj keď sa niekedy tváril vážne, myslím, že v duši mal zmyslu pre humor dosť,“ reagoval dnes po rozlúčke s ním Graubner.

30. máj 2023, 11:51

Pápež František v sústrastnom telegrame ocenil zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča za jeho vernosť a apoštolskú horlivosť v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. V telegrame, ktorý v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, vyzdvihol zosnulého ako „pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu“.

30. máj 2023, 11:14

Až do obdobia pandémie išiel zosnulý arcibiskup Alojz Tkáč ako píla, povedal počas pohrebnej svätej omše arcibiskup Bernard Bober. „Bral si dokonca aj po dve birmovky v jeden deň. Museli sme ho doslova brzdiť a šetriť, lebo on sa nešetril,“ povedal arcibiskup Bober v homílii. „Bol síce úsečný a stručný v reči, no presvedčivý v priamosti a čitateľný vo svojich rozhodnutiach,“ dodal. Prečítajte si homíliu v plnom znení.

30. máj 2023, 08:47

Minister zahraničia Miroslav Wlachovský sa dnes stretne s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi, arcibiskupom Paulom Richardom Gallagherom. Diskutovať budú o vzájomných vzťahoch, humanitárnych aktivitách či vývoji situácie v súvislosti s pokračujúcou ruskou agresiou proti Ukrajine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.