Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. august 2021, 14:38

Kresťania v Afganistane už vraj dostávajú výhražné telefonáty

Afganská kresťanská komunita je takmer výlučne tvorená ľuďmi, ktorí sa kresťanmi stali konvertovaním z islamu. Odhaduje sa, že ich v krajine je okolo 10-tisíc až 12-tisíc.

Po tom, ako bojovníci Talibanu obsadili Kábul a prakticky ovládli Afganistan, medzi členmi tamojšej tajnej cirkvi sa objavil strach a neistota.

„Ľuďom radíme, aby ostali doma, pretože vychádzať von je teraz už príliš nebezpečné,“ povedal pre ICC z bezpečnostných dôvodov nemenovaný tamojší kresťanský líder.

Afganská kresťanská komunita je takmer výlučne tvorená ľuďmi, ktorí sa kresťanmi stali konvertovaním z islamu. Odhaduje sa, že ich v krajine je okolo 10-tisíc až 12-tisíc. Sú tak najväčšou náboženskou menšinou v krajine. Utláčanie ich ale núti, aby ostali prevažne v tajnosti.

Podľa ideológie Talibanu je Afganistan moslimskou krajinou a nemoslimovia musia Afganistan buď opustiť, alebo prijať status občanov druhej kategórie. Situácia kresťanov, ktorí konvertovali z islamu, bude ešte o to horšia, že ich Taliban bude považovať za odpadlíkov. Tých šaría trestá veľmi tvrdo.

„Niektorí kresťania už dostávajú výhražné telefonáty,“ povedal kresťanský líder. „Neznámi ľudia im hovoria veci ako: „Ideme si po vás“.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.