Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. november 2015

Pápež priletel do Afriky. Bojím sa len komárov, reagoval na bezpečnostné riziká

Pápež František v stredu pricestoval na šesťdňovú návštevu troch afrických krajín – Kene, Ugandy a Stredoafrickej republiky. Ide o jeho prvú cestu na africký kontinent.

Pápež priletel do Afriky. Bojím sa len komárov, reagoval na bezpečnostné riziká


Pápež František v spoločnosti kenského prezidenta Uhuru Kenyatta. Foto – TASR/AP

Aj keď vo videoposolstve pred začiatkom cesty František vyhlásil, že prichádza ako posol pokoja, jeho pobyt sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Najrizikovejšia situácia je momentálne v Stredoafrickej republike, ktorá je už tri roky zmietaná občianskou vojnou medzi moslimskými a kresťanskými skupinami. O pápežovu bezpečnosť sa budú starať nielen miestne bezpečnostné sily, ale aj 300 príslušníkov modrých prilieb OSN.

Hoci francúzske tajné služby varovali pred rizikom atentátov, Vatikán ostáva pokojný. Pripustil len menšie úpravy programu. Pápež František sa rozhodol aj naďalej jazdiť v otvorenom papamobile. „Jediné, z čoho mám obavy, sú komáre,“ žartoval s novinármi na palube lietadla.

Situácia v Keni, kde sa pápež zdrží do piatku, je omnoho stabilnejšia. Krajina je však pravidelným terčom útokov islamistickej organizácie Al-Shabbab. V roku 2013 zaútočila na nákupné centrum Westgate Mall, kde zabila 71 ľudí, v apríli tohto roku zasa na univerzite v Garisse zavraždila 148 študentov.

Teroristickým útokom sa pápež venoval hneď vo svojom prvom príhovore. „Skúsenosť ukazuje, že násilie, konflikt a terorizmus sa živia strachom, nedôverou a zúfalstvom rodiacim sa z chudoby a frustrácie. Nakoniec, zápas s týmito nepriateľmi pokoja a prosperity musia vybojovať muži a ženy, ktorí s neohrozenou vierou a čestne dosvedčujú veľké duchovné a politické hodnoty, ktoré inšpirovali zrod národa,“ povedal pápež politikom a diplomatom v kenskom Nairobi.

Zo 43-miliónov obyvateľov Kene sa ku katolicizmu hlási viac ako 32 percent obyvateľov, vrátane súčasného prezidenta Uhuru Kenyatta. V Ugande žije 47 a v Stredoafrickej republike 37 percent katolíkov. Africký kontinent naposledy navštívil pápež Benedikt XVI. v roku 2009 – počas týždňovej cesty zavítal do Kamerunu a Angoly.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.