Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
03. september 2021

Medzinárodný eucharistický kongres

Na pápeža v Budapešti netreba ani covid test, rátajú so stotisícovou účasťou

V nedeľu v susednom Maďarsku vyvrcholí svätou omšou s Františkom 52. medzinárodný eucharistický kongres. Aj za účasti Slovákov.

Na pápeža v Budapešti netreba ani covid test, rátajú so stotisícovou účasťou

Námestie hrdinov v Budapešti, kde bude omša s pápežom. Foto: Flickr.com/Matt Francis

Kým na Slovensku budú vrcholiť prípravy na návštevu pápeža Františka, v Maďarsku si budú podávať kľučky cirkevné špičky z celého sveta vrátane viacerých kardinálov.

52. ročník Medzinárodného eucharistického kongresu v Budapešti sa mal pôvodne konať v septembri minulého roka. Pre pandémiu sa posunul o rok. Podujatie s bohatým programom sa začalo v nedeľu 5. septembra a vyvrcholí presne po týždni v nedeľu omšou so Svätým Otcom.

Práve záverečná omša na budapeštianskom Námestí hrdinov bude najväčším lákadlom nielen pre účastníkov kongresu. Navyše, maďarská vláda ešte začiatkom augusta oznámila, že pozastavila pandemické opatrenia pre omšu s pápežom a ďalšie dve veľké augustové podujatia.

Ľudia sa tak na omšu s pápežom Františkom dostanú aj bez registrácie, pričom nemusia byť zaočkovaní ani sa preukázať negatívnym výsledkom testu.

Povinná registrácia sa vzťahovala len na kňazov, pre ostatných bola dobrovoľná s tým, že kto sa zaregistroval, mal by sa dostať do sektorov bližších k hlavnému pódiu. „Veriaci musia byť na mieste včas, pred 9.00 h. Môžu si priniesť malú stoličku a dáždnik,“ uviedol pre Svet kresťanstva Kornél Fábry z generálneho sekretariátu kongresu. Omša sa začne o 11.30 h.

Podľa Fábryho očakávajú na Námestí hrdinov účasť okolo stotisíc ľudí.

Pravidlá pre záverečnú omšu kongresu v Budapešti sú v ostrom protiklade s opatreniami, ktoré budú platiť v prípade podujatí s pápežom na Slovensku, kam sa dostanú len plne zaočkovaní ľudia.

Ani na jednotlivé podujatia v rámci eucharistického kongresu, ktoré sa budú odohrávať prioritne v sále Hungexpo, sa nevyžaduje očkovací certifikát, organizátori odporúčajú používať dezinfekciu a rúška.

O kongres evidujú záujem aj zo Slovenska, priznávajú organizátori. „To je dôvod, prečo bude na programe v stredu slovenská svätá omša,“ dodáva Fábry. Košický arcibiskup Bernard Bober bude v stredu 8. septembra o 17.00 h sláviť svätú omšu v Kostole sv. Jozefa v Budapešti.

Vo štvrtok bude zase bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský predsedať ranným chválam, ktorými sa začína každý deň oficiálny program kongresu. Ostatné dni vedú ranné chvály maďarskí biskupi a raz poľský a chorvátsky biskup.

Na kongres sa chystajú aj ďalší slovenskí biskupi. Ako píše Vatican News, prešovský arcibiskup Ján Babjak a košický eparcha Cyril Vasiľ sa v čase kongresu zúčastnia v Maďarsku aj na stretnutí východných katolíckych biskupov, ktoré je jedným zo sprievodných podujatí.

Konferencia biskupov Slovenska bude mať na kongrese ako oficiálneho delegáta bratislavského pomocného biskupa Jozefa Haľka.

Tisícka prvoprijímajúcich

Budapešť už Medzinárodný eucharistický kongres raz hostila, bolo to v roku 1938 a išlo o 34. kongres v poradí.

Nebudeme hovoriť len o Eucharistii, ale predovšetkým ju budeme adorovať, budeme ju prijímať, avizuje podľa TK KBS arcibiskup Budapešti a Ostrihomu kardinál Péter Erdő. Maďarský prímas poukazuje na to, že dôležitým prvkom prípravy bola púť Kríža misie po maďarských farnostiach, ktorý obsahuje relikvie mnohých svätých a blahoslavených ctiteľov Eucharistie.

„Chceli sme pripomenúť, že v súčasnosti máme mučeníkov Najsvätejšej sviatosti,“ zdôrazňuje kardinál a pripomína „maďarského svätého Tarzícia“. Ide o kňaza Jánosa Brennera, ktorého zavraždili, keď niesol Eucharistiu chorému. Keď ho našli mŕtveho, pritláčal si rukou na srdce Najsvätejšiu sviatosť, ktorú mal pri sebe. Spomínať sa bude aj na kňazov, ktorí tajne slávili Eucharistiu vo väzniciach a pracovných táboroch.

Inzercia

„Toto je centrum kresťanského života. Záleží nám na tom, aby túto pravdu objavilo čo najviac veriacich,“ hovorí prímas Maďarska a zdôrazňuje, že mladí ľudia, nielen v Európe, stále viac objavujú zmysel a silu adorácie.

Kardinál Erdő dúfa, že Medzinárodný eucharistický kongres bude tiež časom prebúdzania nádeje vo svete, ktorý s ťažkosťami vychádza z dlhej pandémie. Ako hovorí, jej viditeľným znakom bude viac ako tisíc detí, ktoré prijmú prvé sväté prijímanie v deň otvorenia kongresu.

Nielen prednášky, ale aj hudba a tanec

Na kongrese vystúpia so svojimi príspevkami viacerí významní cirkevní predstavitelia. Medzi nimi aj kardinál Louis Raphael Sako z Iraku, Gérald Lacroix z kanadského Quebecu, predseda ázijských biskupských konferencií Charles Maung Bo z Mjanmarska, Dominik Duka z Prahy či bývalý prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí Robert Sarah.

Okrem prelátov prídu aj menej známe, no dôležité mená. Napríklad Piero Marini je bývalý majster Úradu liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza, dnes prezident Pápežského výboru pre medzinárodné eucharistické kongresy. Arcibiskup Marini bol ceremoniárom troch pápežov – Pavla VI., Jána Pavla II. a Benedikta XVI.

Na kongrese vystúpi aj Američanka Mary Healy, ktorá patrí medzi tri ženy, ktoré v roku 2014 pápež František vymenoval do Pápežskej biblickej komisie. Je biblistkou Seminára Najsvätejšieho srdca v Detroite. V prednáške sa bude zaoberať myšlienkami Láska hovorí, vykroč! – Eucharistia a kresťanský život.

V predvečer príchodu pápeža, v sobotu, je na programe sviečková procesia mestom. Predchádzať jej bude omša slávená domácim kardinálom Erdőm.

Okrem prednášok, katechéz, modlitieb a svedectiev pripravili organizátori aj kultúrny a umelecký program. Jeho súčasťou budú tiež hudobné i tanečné vystúpenia.

Habsburg-Lothringen: Pápež chcel držať maďarskú vlajku

Veľvyslanec Maďarska pri Svätej stolici Eduard Habsburg-Lothringen sa vyjadril, že Maďari sa na tento kongres pripravovali už roky, keďže sa zaň modlili na konci každej svätej omše od ohlásenia kongresu v roku 2016. „Konkrétne dúfame, že aj v čase pandémie bude kongres živým stretnutím kresťanov z celého sveta, aby sa stretli s Kristom, v ktorom máme všetci spoločný zdroj,“ povedal v rozhovore pre taliansky portál Città Nuova.

Habsburg-Lothringen dúfa, že eucharistický kongres ešte viac povzbudí mladých ľudí, aby sa vydali na cestu, ktorú im ukázal Pán.

Kongres v Budapešti v roku 1938 mal podľa maďarského veľvyslanca aj význam, ktorý sa ukázal až oveľa neskôr. „Mnohí tvrdia, že táto veľká skúsenosť viery bola dôležitým faktorom, ktorý umožnil maďarským katolíkom prežiť celosvetový požiar a utrpenie ateistickej diktatúry, ktorá čoskoro nasledovala,“ skonštatoval Habsburg-Lothringen.

Veľvyslanec v interview tiež reagoval aj na výhrady súvisiace s migračnou politikou Maďarska.

Habsburg-Lothringen sa najprv odvolal na slová pápeža Františka z roku 2018, podľa ktorých Svätá stolica „nechce zasahovať do rozhodnutí, za ktoré sú zodpovedné štáty, pretože tie majú primárnu zodpovednosť za zabezpečenie prijímania vo svetle vlastnej politickej, sociálnej a ekonomickej situácie a schopnosti prijímať a integrácie“.

Potom spomína stretnutie so Svätým Otcom, ktoré mal pred dvomi rokmi na Námestí svätého Petra. „Pri tej príležitosti prijal skupinu mladých kresťanov zo sociálne ťažkého prostredia, ktorí študovali so štátnymi štipendiami z programu Maďarsko pomáha. Svätý Otec vyjadril úprimné uznanie za spôsob, akým Maďarsko pomáha komunitám v núdzi, a úprimnú vďaku za to, že sa títo mladí ľudia vrátia domov, aby vybudovali budúcnosť svojej krajiny s vedomosťami a príležitosťami, ktoré v Taliansku dostali. A na obvyklej skupinovej fotografii chcel pápež držať maďarskú vlajku.“

Podľa Habsburga v západných krajinách Európy dochádza k spochybňovaniu dôležitých hodnôt, ktoré si vážili zakladatelia Európy Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi a Robert Schuman. Podľa neho ide aj o dôsledok roku 1968 a morálneho úpadku. „Možno stredoeurópska krajina, ktorá bojovala desaťročia za základné hodnoty, ako je viera, rodina, národ, môže teraz poskytnúť (Európe) dôležitý príspevok,“ dodal.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.