Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
05. september 2021

Kardinál Jozef Tomko

Pápež vie o Slovensku veci, pri ktorých by nám ani nenapadlo, že ich o nás vie

Stretli sme sa s kardinálom Jozefom Tomkom, s ktorým sme sa rozprávali aj o tom, s čím privíta pápeža Františka na Slovensku.

Pápež vie o Slovensku veci, pri ktorých by nám ani nenapadlo, že ich o nás vie

Foto – Martin Krystýnek

Eminencia, počas svojho života ste sa pohybovali v tesnej blízkosti siedmich pápežov, s viacerými z nich ste úzko spolupracovali. Čím vás osobitne oslovuje súčasný Svätý Otec?

Najmä svojím jednoduchým prístupom k ľuďom, bez akéhokoľvek pátosu. Pre nás kňazov je dôležité osvojiť si túto evanjeliovú jednoduchosť.

Boli ste aj vy – rovnako ako my na Slovensku – prekvapený tým, keď v marci pri návrate z Iraku pápež František prvýkrát spomenul svoj úmysel navštíviť našu krajinu?

Čosi sa už povrávalo, ale keď to sám verejne oznámil, bolo to veľmi milé prekvapenie. Potvrdil tým svoj priamy a otvorený vzťah, ktorý má k malým národom. Nás Slovákov to môže len tešiť.

Pápež Ján Pavol II. navštívil našu krajinu trikrát, predniesol tu viacero silných posolstiev. Aký impulz možno očakávať od pápeža Františka?

Nerobme dohady a nechajme sa prekvapiť. Určite nám má čo povedať. Mňa prekvapil už tým, že sám osobne oznámil apoštolskú cestu na Slovensko. Keď sa v médiách špekulovalo nad tým, prečo sa rozhodol k nám pricestovať, ostal zamlčaný jeden dôležitý impulz, ktorý dostal.

Od vás?

Nie. (Úsmev.) Domnievam sa, že vo svojej rodnej Argentíne mohol prísť do priameho kontaktu s vysťahovalcami zo Slovenska. Vieme, že ich tam žilo nemálo, boli medzi nimi aj známe osobnosti ako Rudolf Dilong či Jozef Cíger-Hronský. Osobne som niektorých poznal.

Pred niekoľkými týždňami ste sa stali najstarším kardinálom na svete. Aký je to pocit?

Inzercia

Vôbec sa nad tým nezamýšľam. Za to, že som ostal najstarší, predsa ja nemôžem. (Smiech.)

Už po niekoľkýkrát môžem tráviť leto v Bardejovských Kúpeľoch, nadchýnať sa okolitou prírodou, ktorá sa priam núka na obdiv, dýchať tu čistý vzduch, to je pre mňa naozaj vzácne. Dlhé roky mi bolo znemožňované prísť domov, ja, Slovák, som musel na československej ambasáde v Ríme žiadať vízum, aby som mohol pricestovať do rodnej krajiny. Rozumiete tomu? O to viac si vážim, že teraz môžem byť doma na východe.

V metropole východu, v Košiciach, sa o niekoľko dní stretnete s pápežom Františkom. Čím ho privítate, čo mu poviete?

Ešte som nad tým neuvažoval, poviem mu niečo úplne spontánne. Tak ako sa spontánne rozprávame, keď sa stretneme vo Vatikáne. Počas týchto stretnutí s ním som pritom zistil jednu vec.

Akú?

Pápež František vie o Slovensku veľa vecí, pri ktorých by nám ani nenapadlo, že ich o nás vie. Poďakujem sa mu za to a poviem: Vitajte a som šťastný, že vás tu stretávam, ja, syn tejto zeme!

Máte 97 rokov, prežili ste dlhý a plný život. Ak by ste mali spomenúť jednu vec, za ktorú ste obzvlášť vďačný, čo by to bolo?

Na to je ťažké odpovedať, lebo Pánu Bohu som vďačný za mnoho vecí. Ak sa ma však pýtate, čo mi je najdrahšie, tak je to moja matka. Tú mám stále v srdci.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva